komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 18 stycznia 2020

Piotra, Małgorzaty

Pacjent wypadł z karetki i zginął. Sprawę bada prokurator

wtorek, 14.1.2020 11:36 , odsłony: 19585
kategorie artykułu:

Postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci pacjenta przewożonego karetką prowadzi świdnicka Prokuratura Rejonowa. Mężczyzna wypadł bądź wyskoczył z karetki i zginął pod kołami jadącego za pojazdem sanitarnym samochodu. Pomimo reanimacji nie udało się go uratować.  

Do tragicznego wypadku doszło 11 stycznia około godz. 21.40 na drodze krajowej nr 35 w okolicach Komorowa pod Świdnicą. 

54-letni dzierżoniowianin zgłosił się tego dnia do Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, informując, że dwa dni wcześniej został pobity. W wyniku konsultacji lekarskiej skierowano go na oddział neurochirurgii szpitala w Wałbrzychu. Podczas przewożenia pacjenta drzwi się uchyliły, wydostał się na zewnątrz i upadł na jezdnię wpadając wprost pod koła jadącego za karetką samochodu dostawczego.  Nie wiadomo jeszcze, czy przewożony w pozycji siedzącej mężczyzna wypadł czy wyskoczył z karetki, czy pojazd był prawidłowo zabezpieczony. Prowadzimy w tej sprawie postępowanie dotyczące narażenia pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, w kontekście zabezpieczenia tego pacjenta w karetce pogotowia oraz w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci na skutek wydostania się z karetki, a także sprawdzenia, czy rzeczywiście został wcześniej pobity - poinformował świdnicki Prokurator Rejonowy Marek Rusin

Na wtorek 14 stycznia zaplanowano oględziny karetki przez biegłego - ma zbadać, czy karetka była sprawna technicznie oraz prawidłowość jej zabezpieczeń w przewożeniu pacjenta. Przesłuchana zostanie także załoga karetki - kierowca i pielęgniarka. Przewidziano również eksperyment procesowy.  W tym tygodniu w Zakładzie Medycyny Sądowej we Wrocławiu przeprowadzona zostanie sekcja zwłok mężczyzny, która ma wykazać, jakich doznał obrażeń, jaka była kolejność ich powstawania oraz co było przyczyną śmierci. Załoga karetki pogotowia i kierowca samochodu dostawczego byli trzeźwi.

Z informacji dzierżoniowskiej policji wynika, że mężczyzna nie zgłosił wcześniej pobicia w komendzie w Dzierżoniowie. - Komenda Powiatowa w Dzierżoniowie nie prowadziła żadnych czynności wobec faktu pobicia tego mężczyzny - poinformował Marcin Ząbek, rzecznik dzierżoniowskiej policji.   

Pacjent trafił do Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie w sobotę 11 stycznia. Została mu udzielona pomoc lekarska. Lekarz Izby Przyjęć stwierdził, że konieczna jest konsultacja specjalistyczna w szpitalu w Wałbrzychu i wydał zlecenie wykonania takiej konsultacji i zlecenie transportu pacjenta do Wałbrzycha. Z relacji personelu realizującego transport medyczny wynika, że pacjent w czasie jazdy wyskoczył z samochodu transportowego, będąc wcześniej zapięty pasami bezpieczeństwa - powiedział Maciej Smolarz, prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie. - Trzeba też powiedzieć, że karetki ani samochody sanitarne, realizujące transport między szpitalami, nie są technicznie wyposażone w specjalne zabezpieczenia, otwiera się je od wewnątrz zwykłym pociągnięciem klamki. Przymus podczas transportu stosuje się jedynie w zaburzeniach psychicznych. 
APK

 
wczoraj, 15 godz temu
środa, 15.1.2020 23:05
środa, 15.1.2020 12:09
wtorek, 14.1.2020 09:36
poniedziałek, 13.1.2020 21:25
poniedziałek, 13.1.2020 16:20
1
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SKUP AUT
SKUP AUT
Pośrednictwo EUCO
Pośrednictwo EUCO
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
INTERFUEL SKŁADY WĘGLA
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica