Otwarcie stacji św. Wojciecha w Wierzbnej

piątek, 15.7.2022 13:26 1501 0

Święty Wojciech, choć był Czechem, jest jednym z patronów Polski, a ścieżki jego żywota przebiegają przez dzisiejsze tereny naszej Ojczyzny. To właśnie dlatego w 2016 roku zaprezentowano niezwykły projekt: Szlak Świętego Wojciecha – trasę o długości 1000 km, przebiegającą przez Czechy i Polskę. Pomysłodawcą całej koncepcji utworzenia Szlaku Świętego Wojciecha jest Julian Golak – Rzecznik Generalny Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.

Sam szlak to nie tylko odtworzenie hipotetycznej trasy św. Wojciecha, miejsc związanych z jego życiem, czy w końcu trasy peregrynacji relikwii Świętego. To także trasa wiodąca przez miejsca szczególnieważne na polskiej mapie chrześcijaństwa. Dzięki panu Julianowi Golak, mamy możliwość otwarcia stacji w Wierzbnej, w dniu 17 lipca 2022r.

Wierzbna to malownicza wieś, z piękną historią, sięgającej XII wieku.. Pierwsza zachowana wzmianka o wsi pochodzi z dokumentu Henryka Brodadego wystawionego w 1209 roku dla opata Witosława, przełożonego klasztoru Panny Marii na wrocławskim Piasku. Przypuszczalnie siedziba rodowa powstała w tym miejscu za panowania Bolesława Wysokiego po nadaniach książęcych dla elity możnowładczej ówczesnego Śląska, do których ród Wierzbnów z pewnością zaliczał się. Wierzbna w XVII i XVIII w. należała do ważnych posiadłości zakonu cystersów. W parku zachowały się ruiny klasztoru i pałacu opata.

W Wierzbnej znajdziemy jedną z nielicznych w tym regionie figurę Św. Jana Nepomucena, kamienną wieżę ciśnień oraz Kolumnę Maryjną.

Najważniejszym zabytkiem w Wierzbnej jest Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Został zbudowany w latach 1230-1250. Na początku był to kościół romański, ale w drugiej połowie XV w. przeszedł gruntowną restaurację i otrzymał nowy wystrój w stylu gotyckim.

Wierzbna to wieś piękna swoimi mieszkańcami, kreatywnymi i gościnnymi. Umieszczenie jej na szlaku św. Wojciecha jest dla nas ogromnym wyróżnieniem i mamy nadzieję, że przyczyni się do rozsławienia osoby św. Wojciecha, na terenie naszej gminy i kraju.

Program przewiduje:

godz. 11.45 – przywitanie gości przez Ks. Proboszcza Tadeusza Fuksę – Kościół w Wierzbnej,

godz. 12.00 – Msza święta w Kościele Parafialnym w Wierzbnej,

godz. 13.00 – przemówienie Juliana Golak – Rzecznika Generalnego Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej.

godz. 13.20 – wykład historyka Bogdana Muchy nt. historii Kościoła w Wierzbnej,

godz. 13.40 – przecięcie wstęgi i uroczyste poświecenie tablicy pamiątkowej.

Gm. Żarów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)