Ostrzeżenie IMGW: Silne ulewy, burze, grad, porywisty wiatr

piątek, 1.7.2022 10:45 615 0

Prognoza burz na dzień 1.07.2022 r. z ważnością od 8.00 do 20.00

W piątek 1 lipca bardzo groźne burze utworzą się głównie w zachodniej połowie kraju. Nieco słabsze, choć wciąż potencjalnie groźne burze, mogą tworzyć się również w centrum i na południowym wschodzie. Przemieszczająca się z zachodu ku centrum kraju linia zbieżności, poprzedzająca strefę chłodnego frontu atmosferycznego będzie stanowić świetne warunki do rozwoju bardzo intensywnych zjawisk w czasie burz. Głównym zagrożeniem będą dziś huraganowe porywy wiatru oraz ulewne opady deszczu.

Należy spodziewać się również opadów gradu o średnicy do około 5 cm, a w pasie od Pomorza Wschodniego po Kujawy nie można wykluczyć utworzenia się również trąb powietrznych. Najsilniejsze porywy wiatru osiągające do 115 km/h, a lokalnie nawet do 130 km/h, prognozowane są w pasie od Pomorza Wschodniego po Ziemię Łódzką. Tak silne porywy wiatru spodziewane są w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Na zachodzie kraju, gdzie burze pojawią się już nieco wcześniej, porywy wiatru nie powinny przekraczać 110 km/h.

W pasie od Zatoki Gdańskiej po Podkarpacie ryzyko bardzo silnych porywów wiatru będzie nieco ograniczone i tam porywy wiatru nie powinny przekraczać 100 km/h. Oprócz porywów wiatru w zachodniej i centralnej Polsce prognozowane są opady deszczu w czasie burz sięgające 35 mm, a lokalnie nawet 50 mm. Należy zaznaczyć, że chwilowe natężenie opadów może sięgać 15-20 mm/10 minut, co będzie nieść ryzyko lokalnych podtopień i zalań. Nieco słabsze opady deszczu, do 30 mm prognozowane są w trakcie burz na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Mazowszu i Warmii, choć w tym pasie możliwość utworzenia się burz w ciągu dnia ma ograniczone prawdopodobieństwo.

Najsilniejsze burze wystąpią w drugiej połowie dnia, zwłaszcza w godzinach późno popołudniowych, ale nie można wykluczyć rozwoju pojedynczych burz, już przed południem, choć ich potencjał do generowania bardzo groźnych zjawisk będzie zdecydowanie mniejszy, niż w czasie burz, tworzących się później.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)