komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

sobota, 26 września 2020

Wawrzynca, Kosmy

Oficjalne odsłonięcie Nagiej Panny po renowacji i spotkanie z twórcami

poniedziałek, 23.9.2019 14:47 , komentarze: 1 , odsłony: 934
kategorie artykułu:

W czwartek 26 września 2019 roku, o godz. 18:00, na placu przed Nefrytem w centrum Żarowa, odbędzie się wydarzenie o nazwie "Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny". Po udanym procesie renowacji żarowskiej rzeźby AKT, znanej mieszkańcom gminy Żarów jako "Naga Panna",  Fundacja Inicjatywa B oraz Stowarzyszenie Labiryntarium.pl zapraszają na uroczyste odsłonięcie odnowionej rzeźby "Akt". Wydarzenie dopełni spotkanie autorskie z: Anną Malicką-Zamorską, artystką i żoną autora rzeźby, nieżyjącego już Waldemara Zamorskiego, oraz Janem Zamorskim, artystą, synem autora rzeźby i autorem procesu renowacji.

Plenerowe spotkanie wokół rzeźby AKT ma na celu przybliżenie historii i okoliczności powstania żarowskiej "Nagiej Panny", która stoi w centrum miasta od końca lat 70-tych XX wieku. "Zamorscy. Spotkanie wokół rzeźby Nagiej Panny", to szansa na spotkanie z rzeźbiarzami, którzy bezpośrednio przyczynili się do powstania, a później do remontu jedynej żarowskiej rzeźby plenerowej, która choć nie jest zabytkiem wkomponowała się na stałe w krajobraz Żarowa i po odnowieniu cieszy oko mieszkańców miasta.

W przypadku złej pogody spotkanie autorskie, po oficjalnym odsłonięciu odnowionej rzeźby odbędzie się w Białym Lokalu Jacka Marczyńskiego, który znajduje się nieopodal, przy ul. Dworcowej 2A w Żarowie.

Na spotkanie zapraszamy mieszkańców gminy Żarów,  licząc na obecność wszystkich tych, którzy wsparli projekt za pomocą portalu zrzutka.pl, a także sponsorów głównych: firmę POTOCZNI Sp. z o.o., firmę Polska Ceramika Ogniotrwała "Żarów" S.A., firmę Martech Hennig Sp. J., oraz Agencję Reklamową GEOSPACE, bez których renowacja nie odbyłaby się. Już teraz dziękujemy za niezwykły mecenat nad lokalną kulturą i historią! 

Dzięki wsparciu firm i mieszkańców miasta, za zebraną kwotę ponad 5 tysięcy złotych, udało się przeprowadzić renowację „Nagiej Panny”, wyposażyć ją w metalowy parasol, który przewidziany był w autorskim projekcie koncepcyjnym, oraz ustawić przy rzeźbie tablicę informacyjną o historii  powstania "Nagiej Panny" i jej autorach.

Żarowska rzeźba, jest bliźniaczką tzw. “Mokrej Panny”,  która przez wiele lat stała w fontannie na Placu Magistrackim w Wałbrzychu w ramach Wałbrzyskiej Rzeźby Plenerowej (obecnie można ją podziwiać na skwerze przed hotelem wałbrzyskiego kompleksu sportowo-rekreacyjnego Aqua-Zdrój przy ulicy Ratuszowej). Autorem obu rzeźb był Ryszard Waldemar Zamorski, któremu asystowała jego żona, Anna Malicka-Zamorska. Szczególny splot wydarzeń spowodował, że poza wałbrzyskim kamionkowym oryginałem, powstała betonowa kopia, która po zakończeniu prac powinna zostać zniszczona. W atmosferze skandalu jednak przetrwała i do dziś stoi w Żarowie. O perypetiach związanych z powstaniem obu rzeźb, współpracą z Żarowskimi Zakładami Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie, oraz o procesie renowacji dowiemy się z rozmowy podczas spotkania autorskiego z : Anną Malicką-Zamorską, artystką i żoną autora rzeźby Waldemara Zamorskiego, oraz Janem Zamorskim, artystą i synem autora rzeźby.

Autor. Maciej Wabik. 

 

 

Wasze komentarze

To teraz zrzutka na ubranie dla tej panny!
poniedziałek, 23.09.2019 23:30 autor: walerian domanski
wczoraj, 20 godz temu
1
czwartek, 24.9.2020 12:35
czwartek, 24.9.2020 11:58
środa, 23.9.2020 13:27
środa, 23.9.2020 08:44
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Panek car sharing
Panek car sharing
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica