Sołtysi wyróżnieni przez wojewodę

sobota, 12.3.2016 09:36 2631 1

11 marca, w ogólnopolskim Dniu Sołtysa, wojewoda dolnośląski uroczyście rozstrzygnął konkurs „Sołtys Roku 2015”. W gronie wyróżnionych znalazło się 2 włodarzy wsi z gminy Świdnica. Danuta Sawczuk z Krzczonowa oraz Bronisław Dratwa z Burkatowa.

Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Nagroda jest przyznawana sołtyskom i sołtysom z Dolnego Śląska za ich działalność i osiągnięcia w takich obszarach jak: zaangażowanie w sprawy społeczne, organizację inicjatyw związanych z aktywizacją mieszkańców, działalność na rzecz wsparcia kultury i miejscowego folkloru. W tym roku na szóstą już edycję konkursu wpłynęło 90 kandydatur. Laureaci i wyróżnieni w tegorocznej gali otrzymali z rąk wojewody Pawła Hreniaka statuetki i pamiątkowe dyplomy. W tym roku nagroda główna i tytuł „Sołtysa Roku 2015” powędrowała do trzech sołtysów: pani Modesta Świdnicka, sołtys Lutogniewic (Gmina Bogatynia) – powiat zgorzelecki, pan Andrzej Szymczak, sołtys SULIMOWA (Gmina Siechnice) – powiat wrocławski, pani Ewelina Szkutnik, sołtys CZAPLI (Gmina Pielgrzymka) – powiat złotoryjski.

- Sołtysi to liderzy polskich wsi. Cechuje ich pracowitość, sumienność i życzliwość , a przede wszystkim otwartość na potrzeby mieszkańców. To sołtys potrafi znakomicie zintegrować mieszkańców i wyzwala w nich aktywność do działania na rzecz lokalnej społeczności. Wszystkim sołtysom z gminy Świdnica życzę odwagi i wytrwałości w konsekwentnym realizowaniu planów oraz gotowości do rozwiązywania problemów, przyjaznych i pomocnych w działaniu ludzi. Szczególne słowa uznania kieruje do wyróżnionych przez wojewodę dolnośląskiego, sołtysa sołectwa Krzczonów Danuty Sawczuk oraz sołtysa sołectwa Burkatów Bronisława Dratwy. Niech wzajemna współpraca i zrozumienie przynosi Wam radość i pozwala na realizację nowych wyzwań – podkreśla wójt gminy Teresa Mazurek.

Fundusze sołeckie są szansą dla wsi. Wszystkie działania związane z przedsięwzięciami funduszu sołeckiego pomnażają kapitał społeczny na wsi. Jest to wartość sama w sobie, bowiem pobudza oddolne inicjatywy, integruje społeczność lokalną i bardzo często jest impulsem do wielu kreatywnych pomysłów. Wśród gmin w Polsce, które wyodrębniły fundusz sołecki jest gmina Świdnica, która od 7 lat przeznacza środki, o których decydują mieszkańcy. Tylko w tym roku na ten cel w budżecie gminy Świdnica zostało wyodrębnionych ponad 590,3 tys. zł.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Gratulacje!
sobota, 12.03.2016 19:24
Gratulacje!