Chciała sprzedać chodzik. Oszuści wyczyścili jej konto

środa, 4.8.2021 11:10 3096 1

Wciąż na niewiele zdają się apele policji i kolejne opisywane historie oszustw, do których dochodzi w czasie wystawiania ogłoszeń sprzedaży na jednym z najbardziej popularnych serwisów. Przez nieuwagę można stracić wszystkie pieniądze.

Mechanizm działania złodziei jest zawsze taki sam: najpierw wysyłają wiadomość, że są zainteresowani danym przedmiotem. Chcąc zapłacić wysyłają link, w którym to sprzedający MUSI podać dane swojej karty płatniczej. I to jest właśnie sposób na wyczyszczenie nam konta! Sama rozmowa najczęściej jest wiarygodna, ale jak alarmują nas Czytelnicy, w przypadku odmowy, oszuści potrafią użyć wobec sprzedającego wulgarnych słów. Często wymiana zdań od złodziei naznaczona jest błędami składniowymi czy ortograficznymi i co bardzo charakterystyczne: korespondencja wygląda jakby była przetłumaczona w translatorze.

Niestety, wciąż wiele osób daje się nabrać. Przykładem jest 39-letnia mieszkanka naszego powiatu, która chciała sprzedać chodzik dziecięcy i bujaczek.

- Na jednym z komunikatorów odezwała się osoba chętna, by kupić wystawiony do sprzedaży bujaczek i chodzik dziecięcy - zaproponowała płatność przez stronę internetową. Link do niej przesłała w komunikatorze. Wydawał się na tyle wiarygodny, że sprzedająca zdecydowała  się go otworzyć. To niestety spowodowało, że przestępcy uzyskali dostęp do jej konta bankowego oraz zgromadzonych tam pieniędzy. Gdy już po całej transakcji 39-latka zalogowała się na swoje konto, okazało się że ktoś wykonał przelewy na kwotę 1500 złotych - informuje rzeczniczka KPP Świdnica, Magdalena Ząbek.

Świdniccy policjanci apelują o rozwagę w trakcie operacji bankowych.

Zawsze miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal, przelewem lub gotówką przy odbiorze. Unikaj podejrzanych pośredników płatności i linków przesyłanych przez drugą stronę transakcji.
  • Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. za pośrednictwem komunikatorów. Zobacz instrukcje płatności na najpopularniejszych platformach sprzedażowych.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
Pazerne wyzwolone czerwone
sobota, 07.08.2021 09:52
Pazerne wyzwolone czerwone