Episkopat: produkcja szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny

środa, 14.4.2021 12:28 9385 37

- Pomimo tego, że technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, to jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi – napisał w stanowisku bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Zdaniem duchownego obie szczepionki powstają na bazie materiałów biologicznych od abortowanych płodów. Tych informacji nie potwierdzają jednak eksperci.

Bp Wróbel zauważył, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. „Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny” – napisał i dodał, że „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”.

Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. - Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej – podkreślił w dokumencie. Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

Stanowiska zespołu nie podzielają eksperci, którzy wyjaśniają, że do produkcji szczepionek obu firm wykorzystuje się kultury komórkowe, które pierwotnie pochodziły z próbki tkanki poronionego (nie abortowanego) ludzkiego płodu. Jednak komórki te w ostatnich dziesięcioleciach były replikowane, czyli namnażane w laboratorium. 

- Agencja informacyjna Reuters dowiedziała się od przedstawicieli firmy AstraZeneca, że w procesie opracowywania szczepionki wykorzystano linię komórkową inną niż MRC-5. Chodzi o linię T-REX 293 HEK (nie mylić z tkankami), pochodzącą z nerki jednego płodu poronionego w 1973 roku, w celu namnożenia wirusa i tłumienia ekspresji antygenów. Nie oznacza to, że znajduje się ona w składzie szczepionki. Wykorzystuje się ją tylko podczas jednego ze wskazanych etapów prac nad preparatem. Finalny produkt zostaje oczyszczony z komórek pochodzących z danej linii, co potwierdza Gary McLean, profesor immunologii molekularnej na Metropolitan University w Londynie. Szczepionka ChAdOx1 nCoV19 od firmy AstraZeneca nie zawiera tkanek ludzkich płodów, a komórki wykorzystywane w pracach nad nią pochodzą z jednej, pozyskanej w XX wieku linii komórkowej (innej niż podana przez autorkę nagrania) i w końcowym produkcie praktycznie nie występują - czytamy na stronie demagog.org.pl.

Warto w tym miejscu wspomnieć, jak podał Washington Post, że Watykan uznał, że szczepionki "można stosować z czystym sumieniem", gdyż pandemia zagraża wspólnemu dobru, a sam związek szczepionek z aborcją, jest odległy. Papież Franciszek przyjął szczepionkę Pfizer, a w lutym gubernator Watykanu stwierdził, że pracownicy, którzy nie przyjmą szczepionki, mogą zostać ukarani lub zwolnieni.

Suchej nitki na postawie KEP nie zostawia też dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog, mikrobiolog, diagnosta laboratoryjny i adiunkt w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Polski Episkopat chce być świętszy od Stolicy Apostolskiej, która wydała na ten temat stosowny i jasny komunikat, jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Wyraźnie podkreślone jest w nim stanowisko Stolicy Apostolskiej, że szczepienia są dobrodziejstwem ludzkości i należy się szczepić. W nocie Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, zaakceptowanej przez Papieża Franciszka stwierdzono, iż czas pandemii COVID-19 pozwala na korzystanie ze szczepionek wyprodukowanych przy użyciu linii komórkowych pozyskanych w wyniku aborcji w latach 60. Nota podkreśla jednocześnie, że nie oznacza to legitymizacji, nawet pośredniej, praktyki aborcyjnej – wyjaśnia dr Dzieciątkowski w rozmowie z WP.pl.

Przeczytaj komentarze (37)

Komentarze (37)

Odpowiadasz na komentarz:
: (
czwartek, 01.01.1970 01:00
NIEDOWIARY ! OBURZAJĄCE ! Ludzie umierają w oczekiwaniu na szczepienia kolejki oczekujących przedłużają się po miesiącu, ciężkie powikłania zabijają jego wierne owieczki a ten wyskczył jakby spadł z kosmosu...
Morawiecki WON środa, 14.04.2021 22:09
Tak samo jak są uczciwi dziennikarze, lekarze tak samo są uczciwi księża i nie powinno się wszystkich wrzucać do jednego worka. A "eksperci" no cóż za kasę powiedzą wszystko nawet to że coś tam wylądowało na marsie.
znafca czwartek, 15.04.2021 06:49
Tak tylko z tą różnicą że w kościele jak i rządzie (to jedna klika) znajdzie się ta "czarna owca" to nie ważne jak bardzo temat będzie nagłośniony nie ponosi konsekwecji swoich czynów ba, nawet nie zostaje wydalona z szeregów tylko w nagrode dostaje spokojniejszą posadkę.
Banda hipokrytów i złodziei którzy mimo sprzeciwu ludu który daje im jeść
robią co chcą i podejmują decyzje które maja nie rzadko negatywny wpływ na życie szarego człowieka pozbawiając go jakiego kolwiek wyboru. średniowiecze. Nic się nie zmiania ten nasz katolicyzm. wyprawy krzyżowe, mordy, wspieranie III rzeszy po czasy dziwsiejsze czyli tłamszenie ludzi i pokazywanie że nadal mogą robić co im się żywnie podoba.
czwartek, 15.04.2021 18:26
W dzisiejszych czasach to większość jest tych "czarnych owiec" a uczciwych i prawych jak na lekarstwo.
xyz piątek, 16.04.2021 16:45
Wybacz , ale każdy kto wiedział o np. pedofili w kościele, a nie potępił jej publicznie nie może być uczciwy bo bronił (nie mówił o tym) coś co jest złe.To ilu nam zostaje tych uczciwych ? Ta sama sytuacja z lekarzami czy słyszałeś, aby któryś z lekarzy potępiał innego za błąd lekarski. To ilu zostaje tych uczciwych ? To tylko dwie grupy ale to dotyczy np. mundurowych gdzie oglądamy film na którym policjant leje kobietę pałą,a minister mówi że chyba wszystko było w porządku. Słyszałeś żeby ktoś potępił tego policjanta np. z przełożonych lub innych policjantów. Cisza.Dlatego ksiądz który mówi na temat szczepionki która ma ratować życie, a milczy w sprawie pedofili w kościele nie jest uczciwy.
piątek, 16.04.2021 20:07
Żadna szczepionka nie ratuje z życia tylko napełnia kabzę mafiom farmaceutycznym - doucz się.
xyz niedziela, 18.04.2021 16:24
A co ty takiego mądrego napisałeś że mam się douczyć.Żadna szczepionka nie ratuje życia- może i tak , ale jakby cię rodzice nie zaszczepili na wszystkie choroby zakaźne tobyś dzisiaj na dupie chodził, a nie na nogach. Jak idziesz do apteki po witaminę c to komu nabijasz kabzę i też nie ratuje życia.
: ( środa, 14.04.2021 17:30
NIEDOWIARY ! OBURZAJĄCE ! Ludzie umierają w oczekiwaniu na szczepienia kolejki oczekujących przedłużają się po miesiącu, ciężkie powikłania zabijają jego wierne owieczki a ten wyskczył jakby spadł z kosmosu...
xyx czwartek, 15.04.2021 06:57
To pokazuje tylko że to nie pandemia tylko PLANdemia. kto u władzy ten zna szczegóły tej straszliwej choroby przez którą codziennie jadąc do pracy mijam trupy leżące na chodniku a śmiertelność nie przewyższa śmiertelności na grypę a biorąc pod uwage fakt że już na grypę nikt nie umiera to jest na podobna a jedyna śmiertelność jak jest to przez zamrożenie służby zdrowia i nie leczenie inncy chorób
JurekeM czwartek, 15.04.2021 13:47
xyz - przeczytaj swój bełkot jeszcze kilka razy, a jak bedzie mało, to jeszcze kilka, lub kilkanaście. A szczególnie - "....jadąc do pracy mijam trupy leżące na chodniku...". Cudo, prawda???? Podaj jeszcze adres - chciałbym zobaczyć te trupy! Zrobię zdjęcia i wyślę do UE jako dowód na kłamstwa ewangelisty Mateusza, jakoby tak superaśnie sobie radzimy. Najlepiej! A poza tym to u Ciebie w porządku? Z rozumem oczywiście?
kobieta czwartek, 15.04.2021 10:10
czarni wciąż trwają w przeświadczeniu, że mają rząd dusz. TA sprawa najdobitniej świadczy jak są odklejeni od życia i ludzi. Zamiast oczyścić stajnię Augiasza od molestujących dzieci zboczeńców, zajęli si szczepionkami...
Stanko czwartek, 15.04.2021 09:33
Czyżby jeszcze za mało dochodu z pogrzebów?
środa, 14.04.2021 20:53
APELUJĄ A SAMI SIĘ TYMI SZCZEPIONKAMI SZCZEPIĄ. Sukienkowi co macie za Boga co was nie chroni. Czy on na pewno istnieje?
xxx czwartek, 15.04.2021 06:52
Jakiś urojony cienias :D
czwartek, 15.04.2021 09:30
Jak piszesz o sukienkowych to powinno być - urojeni cieniacy
ePiSkopat?? czwartek, 15.04.2021 08:33
Episkopat niech załatwi se szczepionki z Watykanu niech niw wtyka nosa w sprawy Polski ..okradaćie ten kraj nie maćie wstydu za te wasze Pokusy,pedofilie,złodziejstwo odpowiećie jek PiS za to wszystko..
Zrozumiałe? czwartek, 15.04.2021 08:43
Kościół Katol. mówi do KATOLI, a nie do postKOMUCHÓW, UBków i ATEISTÓW.
tyle w temacie środa, 14.04.2021 23:31
A ja nie słucham co kościółek ma do powiedzenia...
awo środa, 14.04.2021 18:04
Zaszczepionych ponad 800mln. W tym Papiez. Polski episkopat ponad nim?
środa, 14.04.2021 22:05
Papież, też mi autorytet piastujący tron w synagodze szatana.
autor środa, 14.04.2021 19:27
Prosimy o więcej tego typu beznadziejnych wypowiedzi.
środa, 14.04.2021 18:20
LEGALNA EUTANAZJA
awo środa, 14.04.2021 18:03
Zaszczepionych ponad 800mln. W tym Papiez. Polski episkopad ponad nim?
awo środa, 14.04.2021 18:05
Sorki. Literowka! Oczywiscie episkopaT.
Fikołek środa, 14.04.2021 17:47
biskup! a może byś pofatygował się do swojego w niebiesiech szefa i spowodował odwołanie tych paskudnych chorób jakimi jesteśmy obdarzani!!!!
obserwator środa, 14.04.2021 16:58
Trzeba na prawdę nie mieć rozumu by wypowiadać takie opinie. To rząd każe nam się szczepić i nie daje żadnego wyboru co do szczepionki. Tak - ten sam rząd który was utrzymuje i który nawet nie pozamykał kościołów byście nie stracili za dużo. "Mądry pies nie gryzie ręki która go karmi"
Dworczyk środa, 14.04.2021 16:51
Episkopat niech się zajmie swoimi zbokami a nie szczepionkami.
adaś środa, 14.04.2021 16:24
Wiecie co to odwrócone egzorcyzmy??? To scena w której szatan krzyczy do proboszcza " Wyjdź z ministranta"!!!!!
środa, 14.04.2021 15:52
ALE DLA SZATANA W BISKUPIEJ SUKNI GWAŁCENIE DZIECI JEST CACY !!! ZBOK NA KOLEJNĄ PARAFIĘ.
aaa środa, 14.04.2021 15:46
Zajmujcie sie duszami, a lekarze cialami. Odwracanie uwagi od afer koscielnych.
tylko KASA środa, 14.04.2021 14:58
Dla KASY będę SZMATĄ.
środa, 14.04.2021 13:46
Czarna mafia niech sie lepiej zajmie pedofilia,a nie wpieprzaja sie do rzeczy o ktorych nie maja pojecia.
środa, 14.04.2021 14:38
Czarni nazywali komuniści księży.
Konstytucja, konstytucja środa, 14.04.2021 14:06
Dla KASY UBcy, Komuchy itp. do dzisiaj sprzedają Polskę Sowietom i Szkopom.
Prawda środa, 14.04.2021 14:09
i Szkopom jak niem. AGENT DONALD.
DLA KASY...WSZYSTKO środa, 14.04.2021 13:57
Z aborcją wiąże się KASA koncernów farmaceutycznych, badania, produkcja.
Racjonalista środa, 14.04.2021 13:29
Tadeusz Kościuszko: Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród. (...) Księża będą zawsze wykorzystywać ciemnotę i przesądy ludu. Będą posługiwać się religią jak maską, pod którą kryje się obłuda i zbrodniczość ich poczynań.
Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814) o potrzebie rozdziału Kościoła od państwa, napisany podczas kongresu wiedeńskiego.
Autor środa, 14.04.2021 13:26
Tutaj ważniejsze są domysły, a nie naukowe dowody. Prymat ma zdanie jednego księdza nad zaleceniami Watykanu. Nasz kościół nie jest już częścią Chrześcijańskiej wspólnoty. To sekta pod przewodnictwem toruńskiego redemptorysty, będącego od lat rosyjskim szpiegiem. Prawda?