Przekroczenia prędkości, nieprawidłowe parkowania - bilans dwóch lat policyjnej mapy zagrożeń

poniedziałek, 11.2.2019 11:48 3425 4

W ciągu ponad dwóch lat internauci w naszym powiecie zgłosili poprzez aplikację Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ponad 4100 zagrożeń, a w całej Polsce ponad milion. Większa część zasygnalizowanych nieprawidłowości znalazła swoje potwierdzenie w rzeczywistości. Dotyczyły one przede wszystkim przekroczeń prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ruszyła na terenie województwa dolnośląskiego 5 października 2016 roku. Od tego czasu do końca stycznia br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy odnotowali 4139 zgłoszeń naniesionych przez obywateli na mapę. Po zweryfikowaniu ich przez funkcjonariuszy potwierdzone zostały  2484 zagrożenia, czyli 61% wszystkich zgłoszeń. 

Najwięcej naniesionych przez ponad dwa lata zagrożeń, które mieszkańcy uznali za najbardziej uciążliwe dotyczyło:   

- miejsc, w których przekraczana jest prędkość (1966 zgłoszenia),

- nieprawidłowego parkowania (702 zgłoszenia),

-  spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (683 zgłoszenia),

- niewłaściwa infrastruktura drogowa (185 zgłoszeń),

- miejsc zagrożonych przestępczością narkotykową (98 zgłoszeń).

Przez pierwszy miesiąc tego roku mieszkańcy  powiatu świdnickiego nanieśli na mapę zagrożeń najwięcej zgłoszeń w kategoriach dotyczących: 

- miejsc, w których przekraczana jest prędkość (20 zgłoszeń),

- nieprawidłowego parkowania (20 zgłoszeń)

- spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych (6 zgłoszeń).

Statystycznie w całej Polsce zagrożenie na mapie nanoszone jest co niespełna półtorej minuty. Średnio co 5 minut zgłaszane jest zagrożenie dotyczące przekraczania dozwolonej prędkości, czy też nieprawidłowego parkowania. Daje to średnio na dobę 1054 zagrożenia wskazywane przez użytkowników działających w trosce o wspólne bezpieczeństwo. 

Przypomnieć należy zasadę działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzają każde zgłoszone zagrożenie. Następnie dokonywana jest pełna analiza ilości zgłoszeń w danym miejscu. W przypadku wielokrotnego ich potwierdzenia, patrole otrzymują do zadań stałych wytypowane rejony służbowe. Głównym celem działania policjantów w każdym przypadku jest całkowite wyeliminowanie zagrożeń dotyczących zakłócania bezpieczeństwa oraz porządku publicznego na terenie miasta ale też całego powiatu świdnickiego. 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Odpowiadasz na komentarz:
czwartek, 01.01.1970 01:00
A ja jeszcze nigdy nie widziałem by przyjechali choć raz do tych meneli których notorycznie zgłaszamy wraz z sąsiadami. Zimą jest w miarę spokój ale jak zrobi się cieplej to drą te zapijaczone gęby prawie 24/7
poniedziałek, 11.02.2019 13:34
A ja jeszcze nigdy nie widziałem by przyjechali choć raz do tych meneli których notorycznie zgłaszamy wraz z sąsiadami. Zimą jest w miarę spokój ale jak zrobi się cieplej to drą te zapijaczone gęby prawie 24/7
ja nek poniedziałek, 11.02.2019 20:52
A ja widziałem i to nie raz. I to nie policję, a straż miejską. Zgłaszam na policję, a straż miejska podjeżdża. Czy to przypadek, czy statystyka ich kosztem? Nie, żebym podważał ich kompetencje (straży), ale to fakt! O co kaman?
poniedziałek, 11.02.2019 12:27
Ta mapa to bezsens, bo policja ma zdaje się dwa czy trzy dni na sprawdzenie. A w tym czasie to już wiadomka, że pijacy mogą się przenieść, a samochody przejechać...
poniedziałek, 11.02.2019 12:24
I co z tego, że sprawdzają? Jak dalej przekraczają prędkość