List Czytelnika: chaos komunikacyjny w centrum miasta

poniedziałek, 26.3.2018 12:49 5519 2

Ruszyły intensywne prace budowlane w centrum Żarowa. Trwa tam budowa zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, w ramach którego przebudowane zostanie główne skrzyżowanie w mieście i powstanie rondo. Kierowcy muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami, zwłaszcza, że równocześnie prowadzonych jest kilka inwestycji.

 - Zakończyły się prace wodociągowe pod budowę ronda. Zakład gazowniczy także wymienił całą instalację i po ustaniu mrozów wykonawca inwestycji zapowiedział, że prace nabiorą większego tempa. Zostały wykonane warstwy konstrukcyjne pod nawierzchnie od strony przejazdu kolejowego, wykonana kanalizacja deszczowa, usunięte kolizje, ułożone przewody pod nowe oświetlenie, powstały także nowe miejsca parkingowe od strony ulicy Dworcowej, co jest także realizowane w ramach budowy zintegrowanego centrum przesiadkowego w Żarowie. Obecnie wszelkie prace koncentrują się na przygotowaniu podbudowy pod nawierzchnie. Ponadto trwa budowa ścieżek rowerowych na terenie miasta. Ścieżki powstają na razie przy ulicach: Krasińskiego, Armii Krajowej, Alei Korczaka, Wiejskiej, Nadbrzeżnej i Talowskiego. Łącznie na terenie miasta przybędzie dokładnie 8,20 kilometrów nowych dróg rowerowych. Przy ul. Dworcowej w Żarowie trwa także remont budynku dworca kolejowego, który realizuje PKP - mówi burmistrz Leszek Michalak.

Inwestycje wiążą się z utrudnieniami komunikacyjnymi dla kierowców, ponieważ główne skrzyżowane na czas budowy ronda, zostało wyłączone z ruchu. Wykonawca inwestycji zapowiedział, że będzie informował o jakichkolwiek zmianach dotyczących przebudowy tego terenu.

Za pośrednictwem redakcji, nasz Czytelnik skierował pytania do Urzędu Miasta w Żarowie.

Oto ich treść:

1. Powstaje rondo w centrum, pracuje chyba z 10 osób przez 8 godzin, później teren budowy jest ledwo co oznakowany.

2. Ruch został przekierowany na sąsiednie przejazdy kolejowe które się korkują w każdą stronę.
3. Przejazd w kierunku Mrowin rozryty bo robili jakieś prace -wymieniali rurociąg wody, droga i pobocze nie zostało odbudowane.

4. W Mrowinach budowana jest kanalizacja, główna droga rozryta wyznaczony objazd podrzędną doga z ograniczeniami nośności, wąską, w pełni nie utwardzoną.

5. Pomiędzy Mrowinami a Żarowem jest punkt skupu złomu do którego dojeżdżają ciężkie auta, przejazd przez Morwiny niemożliwy, wyjazd przez Żarów centrum utrudniony, można próbować w kierunku Kalna ograniczanie, ulica Wyspiańskiego ograniczenia tonażowe, wąsko dwa auta osobowe muszą uważać.

6. Właśnie wprowadzono oznakowanie na wjeździe do Żarowa od Piotrowic, ograniczenie, zwężenie - zaraz zaczną się kolejne problemy.

Odpowiedzi przygotowała rzecznik UM, Magdalena Pawlik.

1. Wprowadzone zamknięcie oraz organizacja ruchu jest zgodna z tymczasową zatwierdzoną organizacją ruchu. Praca odbywa się na wydłużonej zmianie od godz. 7.00-17.00

2. Na terenie miasta obecnie realizowanych jest wiele strategicznych inwestycji. Wśród nich jest budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, ronda, ścieżek rowerowych, chodników wraz z przebudową parkingów i nowym oświetleniem. Ale nie tylko. Przy Przedszkolu Miejskim w Żarowie ruszyła budowa budynku nowego żłobka, a przy Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy budowa pętli postojowej, co wpłynie na poprawę sytuacji komunikacyjnej na ul. 1 Maja. Inwestycje niestety wiążą się z utrudnieniami w ruchu drogowym, ale są to sytuacje tymczasowe. Informacje o utrudnieniach i objazdach znajdują się na stronie internetowej w banerze "Zmiana organizacji ruchu w centrum miasta" i są dostępne dla każdego naszego mieszkańca. Informowaliśmy również o tym wielokrotnie w Gazecie Żarowskiej. Był nawet numer, w którym umieściliśmy jako "wkładkę" wydrukowaną mapę z objazdami, etapami i terminami utrudnień w ruchu. O wszelkich zmianach dotyczących organizacji ruchu i objazdach informujemy naszych mieszkańców także za pośrednictwem facebooka - na oficjalnym profilu Gminy Żarów. 

3. Prace odbywają się jednocześnie na skrzyżowaniu od strony ul. Mickiewicza i od strony ulicy Armii Krajowej od przejazdu kolejowego. Są to prace budowlane objęte tą samą umową, w ramach której zostaną wykonane nowe nawierzchnie. Zostały wyznaczone objazdy.

4. Na terenie Mrowin prowadzone są prace związane z budową kanalizacji. Inwestycja realizowana jest z zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu. Wprowadzone są czytelne oznakowania, dlatego zwracamy się z apelem do mieszkańców o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze i ograniczenie prędkości. 

5. Dojazd jest możliwy od strony ulicy Krasińskiego i dalej ulicą Armii Krajowej do ronda Orderu Uśmiechu w kierunku Wrocławia lub Świdnicy na drogę nr 3396 D. Wszystkie zakłady zostały poinformowane o utrudnieniach. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Referatem Inwestycji i Dróg pod nr tel. 74 8 580 591 wew. 366.

6. Wprowadzone zmiany związane są z kolejną inwestycją dotyczącą budowy ścieżek rowerowych. Tam utrudnienia będą niewielkie, związane jedynie z miejscowym zwężeniem drogi. Będą one krótkotrwałe. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy.

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

Odpowiadasz na komentarz:
Dhh
czwartek, 01.01.1970 01:00
Nic nie robią to źle. Coś robią jeszcze gorzej. Ludziska wam nigdy się nie dogodzi.
Dhh wtorek, 27.03.2018 11:56
Nic nie robią to źle. Coś robią jeszcze gorzej. Ludziska wam nigdy się nie dogodzi.
Janusz W. poniedziałek, 26.03.2018 22:25
centrum czego?