Od dziś można wnioskować o wakacje kredytowe

piątek, 29.7.2022 12:40 575 1

Od 29 lipca można składać wnioski o wakacje kredytowe. Z ulgi można skorzystać już w sierpniu. Wniosek musi zostać złożony przed terminem zapłaty raty.

Wakacje kredytowe pozwolą kredytobiorcom na odroczenie spłaty rat kredytu hipotecznego udzielonego w złotych przez łącznie osiem miesięcy: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.  Banki, do których będą trafiały wnioski, przygotowały dla swoich klientów wytyczne, jak i kiedy mają składać oświadczenia. PKO BP otworzy jutro wszystkie placówki.

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone na mocy ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.

W bieżącym kwartale można zawiesić spłatę raty sierpniowej i wrześniowej; w ostatnim kwartale tego roku, czyli między 1 października a 31 grudnia można odroczyć spłatę dwóch rat, a w przyszłym roku po jednej racie w każdym z kwartałów. Zawieszone raty przejdą na koniec okresu spłaty, tym samym okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z wakacji kredytowych. Wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt. Zawieszenie spłaty raty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. Jedyne opłaty, jakie mogą się w czasie wakacji kredytowych pojawić, to opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Szczegóły na stronie Ministerstwa Finansów - https://www.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

wwww piątek, 29.07.2022 16:00
Jakby rządził Tusk to bym zrobił wakacje ale na szparagi...