Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierującego. 51-latek "wydmuchał" prawie 3 promile!

poniedziałek, 15.4.2024 14:53 1785 2

W piątek, 12 kwietnia 54-letni strzegomianin jechał swoim autem i zwrócił uwagę na samochód, który w podejrzany sposób poruszał się po drodrze publicznej. Mężczyzna zdecydował się powiadomić służby, że ma przypuszczenia co do stanu trzeźwości kierującego renault. Kiedy nadarzyła się okazja, samodzielnie zatrzymał kierującego renault, uniemożliwiając mu dalszą jazdę.

Po przyjeździe funkcjonariuszy na ulicę Lotniczą w Świebodzicach przypuszczenia 54-latka potwierdziły się. 51-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego miał prawie 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali męźczyźnie prawo jazdy, zabezpieczyli jego pojazd i przekazali na strzeżony parking.

- Mężczyzna po wytrzeźwieniu został przesłuchany, usłyszał zarzuty karne. Zebrane w tej sprawie materiały zostały przekazane do świdnickiej prokuratury. O dalszym losie mężczyzny zadecyduje sąd. 51-latek musi się liczyć z wysoką grzywną, zakazem prowadzenia pojazdów, karą pozbawienia wolności do 3 lat oraz utratą prawa jazdy i samochodu - informuje asp. Magdalena Ząbek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy.

- Przypominamy, że od 14 marca tego roku obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Zgodnie z artykułem 44b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości - dodaje asp. Ząbek.

Przypadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;

  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów-lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;

  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

Policjanci kierują słowa uznania dla obywatelskiej postawy mężczyzny, którzy uniemożliwił dalszą jazdę nieodpowiedzialnemu, nietrzeźwemu kierowcy. Jego zdecydowana reakcja pozwoliła wyeliminować kolejnego kierowcę, który stwarzał zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy: Nietrzeźwi kierujący stanowią zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego - dla nas i naszych bliskich. Dlatego też zawsze reagujmy na tego typu przypadki. Nawet informacja, przekazana policjantom anonimowo, może przyczynić się do wyeliminowania z dróg pijanych kierowców i tym samym poprawy bezpieczeństwa. Każda osoba mająca podejrzenia, że ktoś prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może o każdej porze powiadomić funkcjonariuszy pod numerem alarmowym 112 . Policjanci natychmiast sprawdzą każdy taki sygnał.

KPP w Świdnicy

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

poniedziałek, 15.04.2024 16:06
Karać surowo I jeszcze raz Karać surowo!
wtorek, 16.04.2024 09:38
A kapusiów też karać po cichu.