Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid19 w powiecie świdnickim? Mamy odpowiedź włodarzy

sobota, 1.5.2021 11:37 5666 9

Sporo kontrowersji wywołała wśród mieszkańców regionu decyzja wałbrzyskich radnych, którzy poparli uchwałę dot. obowiązkowych szczepień wśród wałbrzyszan. Czy w powiecie świdnickim wprowadzone zostanie identyczne lub podobne rozwiązanie?

Prezydent Roman Szełemej znany jest w regionie ze swoich niesztampowych pomysłów. Wałbrzych jako jedno z pierwszych miast wypowiedziało "wojnę" wszechobecnemu plastikowi, jest też w czołówce gmin, w której wykonuje się najwięcej powszechnych szczepień, i jako pierwsze zaproponowało formułę ich wykonywania podczas podjazdu samochodem. I wszystkie te inicjatywy spotykały się z pozytywnym odbiorem. Do czasu przedstawienia uchwały dot. obowiązkowych szczepień dla wałbrzyszan. Sporo osób ma wątpliwości, czy przyjęta uchwała, nie godzi w wolność mieszkańców.

Szełemej jako lekarz-kardiolog podkreślał, że tylko takie rozwiązania mają sens i są jedynie skutecznym sposobem na walkę z pandemią. Zdaniem prezydenta Covid19 powinien zostać wpisany na listę chorób zakaźnych. Na razie podjętą w czwartek 29 kwietnia uchwałę będzie sprawdzał wojewoda. Urzędnicy pracują obecnie obecnie nad regulaminami, które pozwolą na korzystanie ze zniżek w miejskich instytucjach dla osób już zaszczepionych.

Wiemy, że dostępność szczepionki przeciwko COVID-19 będzie właściwie już pełna za kilkanaście dni. Rząd, samorząd i my wszyscy musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby te szczepionki były wykorzystane. Podobnie jak chyba wszyscy lekarze w Polsce widzę doskonale, jak straszną chorobą jest COVID-19, jak wielu wałbrzyszan, Polaków zmarło z jej powodu. Niestety, patrząc na statystyki, jeżeli nie zrobimy jakiegoś niebywałego wysiłku mobilizującego do szczepienia, to do końca roku liczba Polaków, która umrze w wyniku tej choroby, osiągnie 100 tysięcy – podkreślał prezydent.

Co na to włodarze z gmin z terenu powiatu świdnickiego? Wszyscy, których zapytaliśmy o pomysł prezydenta Szełemeja, byli zgodni.

Nie, nie zamierzamy. Uważamy, że podjęcie przedmiotowej uchwały jest niezgodne z prawem. Natomiast w dalszym ciągu zamierzamy zachęcać i promować szczepienia, gdyż uważamy ze jest to niezbędne do powrotu do normalności - skomentował burmistrz Jaworzyny Śląskiej, Grzegorz Grzegorzewicz.

-  Zachęcam wszystkich do szczepienia przeciwko COVID-19. Ja pierwszą dawkę przyjąłem 10 kwietnia br. firmy Moderna. Uchwały o obowiązkowych szczepieniach nie planujemy wprowadzić - odpowiedział wójt gm. Dobromierz, Jerzy Ulbin.

- Cały czas będziemy promować szczepienia, ale nie zamierzamy wprowadzać uchwały o obowiązkowym przyjęciu szczepionki - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

niedziela, 02.05.2021 13:31
Ludzie ciemni jesteście przecież to że nie chorujecie to...
Z sobota, 01.05.2021 12:56
Godząc się na szczepienie trucizną, godzisz się na NWO, na...
sobota, 01.05.2021 13:51
Racja,zgadzam sie w pelni,i brawo Pani Prezydent.
sobota, 01.05.2021 20:47
Tylko władze Wałbrzycha wpadły na pomysł przymusowego szczepienia, w żadnym...
poniedziałek, 03.05.2021 08:32
Duża nadgorliwość w zwalczaniu grypy. Wkrótce, aby nie zachorować zastrzelą
Zenek niedziela, 02.05.2021 10:36
Poniosło faceta, już widzę jak wszystkich szczepią w Wałbrzychu tam...
Niezaszczepiony niedziela, 02.05.2021 07:24
Taka uchwała jest niezgodna z konstytucją RP!
PIT sobota, 01.05.2021 15:01
Niech się w tyłek zaszczepi to może mu rozum wróci
Czytelnik sobota, 01.05.2021 14:52
Szelemojowi sie w glowie poprzewracało . Najpierw w dzieciństwie spadł...