komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 11 maja 2021

Igi, Miry

Obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid19 w powiecie świdnickim? Mamy odpowiedź włodarzy

sobota, 1.5.2021 11:37 , komentarze: 9 , odsłony: 4001
kategorie artykułu:

Sporo kontrowersji wywołała wśród mieszkańców regionu decyzja wałbrzyskich radnych, którzy poparli uchwałę dot. obowiązkowych szczepień wśród wałbrzyszan. Czy w powiecie świdnickim wprowadzone zostanie identyczne lub podobne rozwiązanie?

Prezydent Roman Szełemej znany jest w regionie ze swoich niesztampowych pomysłów. Wałbrzych jako jedno z pierwszych miast wypowiedziało "wojnę" wszechobecnemu plastikowi, jest też w czołówce gmin, w której wykonuje się najwięcej powszechnych szczepień, i jako pierwsze zaproponowało formułę ich wykonywania podczas podjazdu samochodem. I wszystkie te inicjatywy spotykały się z pozytywnym odbiorem. Do czasu przedstawienia uchwały dot. obowiązkowych szczepień dla wałbrzyszan. Sporo osób ma wątpliwości, czy przyjęta uchwała, nie godzi w wolność mieszkańców.

Szełemej jako lekarz-kardiolog podkreślał, że tylko takie rozwiązania mają sens i są jedynie skutecznym sposobem na walkę z pandemią. Zdaniem prezydenta Covid19 powinien zostać wpisany na listę chorób zakaźnych. Na razie podjętą w czwartek 29 kwietnia uchwałę będzie sprawdzał wojewoda. Urzędnicy pracują obecnie obecnie nad regulaminami, które pozwolą na korzystanie ze zniżek w miejskich instytucjach dla osób już zaszczepionych.

Wiemy, że dostępność szczepionki przeciwko COVID-19 będzie właściwie już pełna za kilkanaście dni. Rząd, samorząd i my wszyscy musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, żeby te szczepionki były wykorzystane. Podobnie jak chyba wszyscy lekarze w Polsce widzę doskonale, jak straszną chorobą jest COVID-19, jak wielu wałbrzyszan, Polaków zmarło z jej powodu. Niestety, patrząc na statystyki, jeżeli nie zrobimy jakiegoś niebywałego wysiłku mobilizującego do szczepienia, to do końca roku liczba Polaków, która umrze w wyniku tej choroby, osiągnie 100 tysięcy – podkreślał prezydent.

Co na to włodarze z gmin z terenu powiatu świdnickiego? Wszyscy, których zapytaliśmy o pomysł prezydenta Szełemeja, byli zgodni.

Nie, nie zamierzamy. Uważamy, że podjęcie przedmiotowej uchwały jest niezgodne z prawem. Natomiast w dalszym ciągu zamierzamy zachęcać i promować szczepienia, gdyż uważamy ze jest to niezbędne do powrotu do normalności - skomentował burmistrz Jaworzyny Śląskiej, Grzegorz Grzegorzewicz.

-  Zachęcam wszystkich do szczepienia przeciwko COVID-19. Ja pierwszą dawkę przyjąłem 10 kwietnia br. firmy Moderna. Uchwały o obowiązkowych szczepieniach nie planujemy wprowadzić - odpowiedział wójt gm. Dobromierz, Jerzy Ulbin.

- Cały czas będziemy promować szczepienia, ale nie zamierzamy wprowadzać uchwały o obowiązkowym przyjęciu szczepionki - mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.

 

Wasze komentarze

Taka uchwała jest niezgodna z konstytucją RP!
niedziela, 02.05.2021 07:24 autor: Niezaszczepiony
Niech się w tyłek zaszczepi to może mu rozum wróci
sobota, 01.05.2021 15:01 autor: PIT
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Mati Autogaz
Mati Autogaz