Obchody Święta Niepodległości w Żarowie

poniedziałek, 14.11.2022 12:51 241 0

W 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, pełni zadumy i bolesnego skupienia, uczciliśmy pamięć poległych, pomordowanych i zaginionych. Oddaliśmy hołd wszystkim Przodkom, którzy walczyli o wolność dla przyszłych pokoleń – o wolność dla nas. Bez względu na różnice, jakie je dzieliły – jedno ich łączyło – Wolna Niepodległa Polska.

Tradycyjnie modliliśmy się w intencji Ojczyzny podczas uroczystej mszy świętej w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie. Złożyliśmy także kwiaty i zapaliliśmy symboliczne znicze na cześć bohaterów walczących o Niepodległość pod Pomnikiem Pamięci Narodowej. Zwieńczeniem obchodów Święta Niepodległości był Festiwal Pieśni Patriotycznej, którego organizatorem było Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie.

 - Dzisiejsze święto jest szczególne. Jednoczy ono i ożywia polskie sumienia na całym świecie, budzi odruch patriotyzmu, ale też prowokuje do zadawania pytań i dociekania odpowiedzi. Każdy z nas znajduje swoją, być może inną odpowiedź. Pamiętajmy jednak, że dla naszych przodków, dla ich zmagań i wyrzeczeń, dla ich poświęcenia i daniny krwi wartość największa była tylko jedna. Ta, której na imię Polska - mówił pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie burmistrz Leszek Michalak.

 Uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Narodowej w Żarowie rozpoczęły się od odśpiewania Hymnu Państwowego. Każda delegacja, wśród których nie brakowało tak licznie zgromadzonych dzieci i młodzieży, oddała hołd poległym za Naszą Ojczyznę. Pod żarowskim Pomnikiem Pamięci Narodowej złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze w hołdzie tym, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę. Po oficjalnym przemówieniu wygłoszonym przez burmistrza Leszka Michalaka, kwiaty składali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Żarowie, radni Rady Miejskiej, przedstawiciele jednostek funkcjonujących na terenie gminy Żarów, stowarzyszeń, ugrupowań i partii politycznych, a także seniorzy i emeryci ze związków, uczniowie wraz z nauczycielami i dyrektorami szkół, strażacy, policjanci, a także mieszkańcy gminy Żarów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)