Nowy punkt testowania koronawirusa na wrocławskim lotnisku

piątek, 20.11.2020 13:33 254 0

Już od najbliższego poniedziałku we wrocławskim Porcie Lotniczym będzie można wykonać test na obecność koronawirusa. Punkt, działający na zasadach komercyjnych, ma charakter drive-thru i będzie dostępny dla wszystkich chętnych bez rejestracji. We współpracy z lotniskiem uruchamia go wrocławski instytut badawczy Łukasiewicz – PORT. Procedury i sposób organizacji punktu zapewniają bezpieczeństwo osobom badanym, pasażerom oraz pracownikom lotniska.

- Skuteczna walka z epidemią koronawirusa to przede wszystkim diagnostyka powszechnie dostępna dla mieszkańców. Od początku pandemii na Dolnym Śląsku sukcesywnie uruchamiano kolejne laboratoria i punkty do testowania pod kątem koronawirusa. Obecnie w regionie funkcjonuje 16 laboratoriów, a już od poniedziałku nowy punkt uruchamia instytut badawczy Łukasiewicz – PORT we współpracy z wrocławskim Portem Lotniczym – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Punkt będzie działał na terenie lotniska, ale niezależnie od procedur lotniskowych i poza budynkiem terminalu, na wydzielonym specjalnie do tego celu parkingu B. To znaczy, że na lotnisko przyjechać może każda osoba zainteresowana przeprowadzeniem testu, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej. Punkt ma charakter drive-thru, czyli osoba badana przez cały czas pozostaje w samochodzie.

– Przygotowaliśmy wydzieloną strefę i wyznaczyliśmy specjalną ścieżkę dla osób kierujących się do punktu. Jest to więc rozwiązanie bezpieczne i wygodne, a przy tym otwarte dla wszystkich chętnych. Oczywiście pasażerowie również mogą z niego skorzystać przy okazji pobytu na lotnisku – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław.

Przetestuj się i jedź

Punkt na lotnisku będzie dostępny od godz. 8.00 do 12.00, a koszt jednego badania to 435 zł brutto. Testy wykonywane są metodą Real Time-qPCR, jedną z najbardziej sprawdzonych i polecanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) genetycznych technik diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Badanie pozwala zweryfikować, czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2. Cała procedura w punkcie na lotnisku trwa kilka minut. Jak przebiega? W pierwszym etapie personel przeprowadza krótki wywiad niezbędny do uzupełnienia dokumentacji medycznej, prosi pacjenta o zdezynfekowanie rąk i, po ściągnięciu przez niego maseczki, specjalną szpatułką pobiera wymaz z gardła i nosa. Tak przygotowana próbka zostaje zabezpieczona w specjalnym pojemniku i przekazana do Laboratorium Diagnostycznego na terenie Łukasiewicz – PORT. Dodajmy, że Laboratorium zostało wpisane na prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia listę laboratoriów COVID-19. Wyniki wydawane są do 48 h. Możliwe jest też tłumaczenie wyniku na angielski (dodatkowo kosztuje to 50 zł).

Współpraca nieszablonowa, ale sprawna

Pod względem organizacyjnym i logistycznym wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i gotowe do startu od poniedziałku 23 listopada. To pierwszy punkt testowania uruchomiony przez Łukasiewicz – PORT poza siedzibą instytutu, znajdującą się na Praczach Odrzańskich, gdzie również można się przetestować.

– Niecodzienne sytuacje wymagają nieszablonowego podejścia. Połączyliśmy zespół wykwalifikowanych pracowników, doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii i nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną Łukasiewicz – PORT z możliwościami, jakie daje nam wrocławskie lotnisko. Cieszymy się na tę współpracę, bo dzięki niej wszyscy zainteresowani – wrocławianie, ale i mieszkańcy regionu - zyskują możliwość pewnej, szybkiej i bezpiecznej diagnostyki w kierunku koronawirusa – mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii.

Obsługa punktu działa oczywiście w reżimie sanitarnym i zgodnie z procedurami zapewniającym pełne bezpieczeństwo zarówno dla osób badanych, jak i pasażerów oraz dla pracowników lotniska.

Cieszę się, że Port Lotniczy może dołączyć do wspólnej walki z epidemią, udostępniając przestrzeń pozwalającą na bezpieczne i szybkie wykonanie testu – podkreśla Cezary Pacamaj, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław.

Lokalizacja punktu na lotnisku jest bardzo dogodna komunikacyjnie, zarówno dla mieszkańców Wrocławia, jak i wszystkich Dolnoślązaków. Terminal jest położony bardzo blisko zjazdu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i niedaleko węzła z autostradą A4. Ma też bezpośrednie połączenie z Obwodnicą Leśnicy, co ułatwia dojazd od strony zachodniej.  Osoby poddające się testom, które wjadą na teren terminalu, nie będą ponosić opłaty parkingowej.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)