komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

piątek, 3 lipca 2020

Jacka, Anatola

Nowotwory dziedziczne - światowej klasy specjaliści w świdnickim szpitalu

sobota, 13.10.2018 14:45 , komentarze: 1 , odsłony: 4446
kategorie artykułu:

Konsultacje medyczne ze światowej klasy specjalistami: prof. Janem Lubińskim i dr hab. Tomaszem Huzarskim przeprowadzono 13 października w szpitalu Latawiec w Świdnicy. To kolejna odsłona trwającej już blisko 20 lat współpracy pomiędzy oddziałem onkologicznym prowadzonym przez dr Ewę Kilar i Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie.

Aktywna współdziałanie z zespołem specjalistów pod wodzą profesora Lubińskiego od 1999r. skutkuje licznymi, wspólnie realizowanymi w SPZOZ w Świdnicy projektami. Jej efektem są podejmowane działania zarówno edukacyjne jak i decyzje związane z zaleceniami zabiegów redukujących ryzyko nowotworów. Kolejną inicjatywą podejmowaną przez tego światowej sławy medyka jest znalezienie zależności między poziomem stężenia  selenu i cynku, a ryzykiem rozwoju nowotworów. Stąd prowadzenie w tym roku kolejnego badania klinicznego “Prevention of females malignancies in families with hereditary breast cancer by personalized optimization of Se levels in the organism.

Warto wiedzieć, że sto tysięcy Polek to nosicielki genu BRCA1, BRCA2, którego mutacje powodują raka piersi. U połowy z nich nie było nowotworów w rodzinie. Dlatego współpraca z lekarzami z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych w Szczecinie ma charakter wielowymiarowy - to praca edukacyjna na terenie miasta i powiatu świdnickiego,  aktywny skryning populacyjny poprzez przeprowadzenie ankiet o nowotworach złośliwych w rodzinie, realizacja Programów Ministerialnych dot. opieki nad osobami z predyspozycją dziedziczną do nowotworów złośliwych od 2002 r., leczenie onkologiczne uwzględniające aspekt nowych terapii dla pacjentów z mutacją BRCA, w tym ich udział w badaniach klinicznych.

- To korzyści, które być może są niezauważalne materialnie, ale dla konkretnych osób najważniejsze bo decydujące o ich życiu - podkreśla dr Ewa Kilar, dzięki, której świdniczanie mogą liczyć na opiekę onkologiczną na wysokim poziomie.

Konsultacje przeprowadzane przez zespół medyków ze Szczecina cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród pacjentów.  

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
wtorek, 30.6.2020 16:50
wtorek, 30.6.2020 12:54
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D