Nowoczesne nagrobki - jak wybrać ponadczasowy projekt?

poniedziałek, 1.8.2022 18:00 415

Przewidywanie trendów w kamieniarstwie nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli jednak zależy nam na ponadczasowym projekcie, warto jest zwrócić się ku klasyce, która od dekad, a nawet setek lat zachwyca minimalistyczną elegancją.

Klasyczne nagrobki pozostają aktualne

Jeśli sięgniemy wstecz do historii kamieniarstwa, na szczególną uwagę zasługuje okres modernizmu. To w tej epoce przypadającej na przełom XIX i XX wieku powstały projekty, które do dzisiaj zachwycają aktualnością i stają się inspiracją do tworzenia nowoczesnych wzorów nagrobków. W modernizmie kluczową rolę odgrywała symetria, minimalizm i porządek. Dlatego na modernistycznych nagrobkach próżno szukać zdobień, nadmiernych dekoracji, falistych linii. To, co z pewnością je wyróżnia, to dbałość o najdrobniejsze szczegóły i wysoką jakość wybieranych do wykonywania nagrobków surowców.

Nowoczesne pomniki cmentarne

Poszukując nowoczesnego projektu nagrobka warto zatem kierować się wyznacznikami, które zostały opracowane ponad 100 lat temu. Nowoczesne nagrobki są zatem proste w formie, za to wykorzystują naturalne właściwości poszczególnych rodzajów kamieni. Dekoracyjną rolę w takich nagrobkach pełni sam surowiec: jego faktura, niepowtarzalne wzory, kolorystyka.

Myśląc o nowoczesnych nagrobkach warto przywoływać w pamięci hasło rozpropagowane przez niemieckiego architekta Ludwika Miesa van der Rohe, czyli "mniej znaczy więcej". Geometryczna, praktyczna forma doskonale pasuje do tej maksymy. Zwykle do wykonania takiego nagrobka wykorzystuje się jeden rodzaj kamienia, aby nie wprowadzać niepotrzebnego nadmiaru. Ewentualnie stosuje się połączenia białego i czarnego granitu. Krzyż, jeśli się pojawia, jest prosty i geometryczny, bez ozdobników. Figura ukrzyżowanego Chrystusa lub sylwetki aniołów w nowoczesnych projektach nie pojawiają się prawie wcale, podobnie jak ozdobne liternictwo czy podobizna osoby zmarłej.

Chcąc zakupić nowoczesny nagrobek warto skupić się na wyborze odpowiedniego kamienia: nie tylko samego surowca, ale także konkretnej płyty. Nie bez znaczenia jest oczywiście sposób wykonania nagrobka oraz jego montaż: dlatego jeśli chcemy upewnić się, że nagrobek będzie faktycznie ponadczasowy, konieczne jest zlecenie jego stworzenie i osadzenie przez profesjonalistów. W tym celu warto zwracać się do doświadczonych zakładów kamieniarskich, których pracownicy z przyjemnością doradzą, który rodzaj kamienia spełni stawiane przed nimi oczekiwania.