Niebawem ruszy druga edycja projektu "Stolen Memory" w Fundacji "Krzyżowa" [SZCZEGÓŁY]

piątek, 9.2.2024 20:44 521 2

Od 25 lutego do 1 marca 2024 r. w Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego odbędzie się druga edycja zakrojonego na szeroką skalę projektu #StolenMemory, którego celem jest odnalezienie członków rodzin byłych więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych w celu zwrócenia im rzeczy osobistych przechowywanych w Arolsen Archives, które zostały odebrane ich krewnym w obozie koncentracyjnym przez narodowych socjalistów.

Kampania #StolenMemory jest projektem Arolsen Archives. Jego celem jest odnalezienie członków rodzin byłych więźniów i więźniarek obozów koncentracyjnych w celu zwrócenia im rzeczy osobistych przechowywanych w Arolsen Archives, które zostały odebrane ich krewnym w obozie
koncentracyjnym przez narodowych socjalistów. W ten sposób do rodzin wracają ważne pamiątki. Uczniowie aktywnie w tym pomagają. Podczas tygodnia projektowego zapoznają się z losami i biografiami byłych więźniów ze swoich regionów, tworzą posty i korzystają z mediów społecznościowych w celu poszukiwania członków rodzin.


„Biżuteria, zdjęcia, dokumenty - naziści konfiskowali wszystkie rzeczy osobiste osób osadzanych w obozach koncentracyjnych. Do dziś zachowało się kilka tysięcy takich przedmiotów. Odnajdujemy rodziny ofiar i zwracamy im te rzeczy”.

Projekt został sfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Civil Society Cooperation.

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

victor sobota, 10.02.2024 10:16
Ale picówa,naziści,mnie uczyli że to niemcy,więc niech oddadzą to co...
Przyjaciel Europy poniedziałek, 12.02.2024 10:53
Współczuje Panu :)