Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Zespole Szkół w Strzegomiu

wtorek, 11.9.2018 10:47 1194 0

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja, której celem jest propagowanie czytelnictwa i przybliżanie treści wybitnych dzieł literatury polskiej. W poprzednich latach były czytane takie utwory, jak „Pan Tadeusz”, „Śluby panieńskie”, „Trylogia”, „Lalka” czy „Quo vadis”. W tym roku zaproponowano lekturę „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Akcja utworu dzieje się w latach 20- tych XX wieku, wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Główny bohater, Cezary Baryka, przyjeżdża do Polski, kraju, który znał tylko z opowieści rodziców. I tu poszukuje swojego miejsca, celu; zaczyna studia, wstępuje do polskiego wojska, bierze udział w wojnie polsko- bolszewickiej. Przeżywa rozterki miłosne i mocno angażuje się w sprawy społeczne i polityczne. Pragnie Polski nowoczesnej, postępowej, takiej, o jakiej opowiadał mu ojciec…

Właśnie rozdziału o szklanych domach, symbolizujących marzenie Seweryna Baryki o przyszłości Polski, wysłuchali uczniowie Zespołu Szkół. Lekturę powieści rozpoczął dyrektor Robert Wójtowicz, a następne fragmenty czytały: Oliwia Bodziany- przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Dorota Sozańska- wicedyrektor szkoły, Halina Fitas- kierownik szkolenia praktycznego i Monika Kozłowska- pedagog szkolny. Kolejną edycję Narodowego Czytania w Zespole Szkół przygotowały nauczycielki języka polskiego - Anna Spychalska i Wioletta Marczek.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)