komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

środa, 26 września 2018

Wawrzynca, Kosmy

Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu

niedziela, 9.9.2018 10:47 , komentarze: 0 , odsłony: 157
kategorie artykułu:

3 października nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się niezwykła książka – NANGA DREAM. OPOWIEŚĆ O TOMKU MACKIEWICZU Mariusza Sepioły. 

To historia człowieka, który za marzenie był gotowy zapłacić najwyższą cenę. 

Miał swoje „fazy”: muzyka, używki, wreszcie góry. Jedna była najważniejsza, nazywa się Nanga Parbat. Chciał zdobyć ją zimą jako pierwszy. W 2017 roku zmierzyli się siódmy raz. 

Mówili o nim: punk, hipis, outsider. Chodził własnymi ścieżkami. Na wsi, gdzie się wychowywał, nauczył się, czym jest wolność. Potem szukał jej w mieście między blokami, w grupie chłopaków w kapturach, w strzykawce. Odnalazł ją w Indiach, potem w podróżach i adrenalinie. Dom miał tam, gdzie właśnie był: w Polsce, w Irlandii, w Nepalu, w busie, w namiocie na stokach ośmiotysięcznika. 

W realizacji himalajskich celów nie wspierał go żaden sponsor ani środowisko wysokogórskie. Mimo to walczył o swoje marzenia, a pomagali mu zwykli ludzie z całej Polski   

Tomek Mackiewicz – Czapa, Czapkins, Wegeta – był człowiekiem wymykającym się schematom. Książka o nim to nie tylko relacja z podróży po miejscach, do których trafiał. To też zapis rozmów z tymi, którzy pojawiali się w jego życiu – na chwilę albo na dłużej, z rodziną i przyjaciółmi. Oni również, tak jak Tomek, są wyjątkowi. Jako pierwsi otrzymywali sygnały, że dzieje się z nim coś złego. Akcję ratunkową, w której brali udział wspinacze spod K2, śledziła cała Polska. 

Książka po raz pierwszy odsłania jej kulisy z perspektywy bliskich Mackiewiczowi osób. 

– Historia Tomka Mackiewicza nurtowała mnie, odkąd zacząłem interesować się polskim himalaizmem, ale kiedy zacząłem pracować nad Himalaistkami, stała się tematem godnym opisania. O postaciach takich jak Tomek pisałem przez lata w „Tygodniku Powszechnym”. Bohaterami moich reportaży byli ludzie z trudnymi życiorysami, wymykający się schematom, zaskakujący otoczenie, mnie jako autora i czytelników. Pisałem o uzależnieniach i ich konsekwencjach dla życia, pisałem o wykluczeniu społecznym, ale pisałem też o wielkich życiowych zmianach, nawróceniach, wyjściach z wielkich dołków i osiąganiu wielkich celów. Tomek to wszystko w swoim życiu przeszedł, dlatego z uwagą zacząłem mu się przyglądać. Nie wiedziałem, że życie napisze w jego przypadku tak dramatyczne post scriptum – mówi Mariusz Sepioło w rozmowie z serwisem Sportowa Książka Roku.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 24.9.2018 09:59
poniedziałek, 17.9.2018 16:30
2
piątek, 3.8.2018 15:52
środa, 1.8.2018 09:10
sobota, 21.7.2018 10:25
niedziela, 8.7.2018 09:58
Wymarzone wesele
Przedszkole Abrakadabra
Eldomik serwis AGD
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Auto Max
Auto Max
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Kino Cinema3D
Muzeum Broni
SKLEP OGRODNICZY
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica