MKS Karolina Jaworzyna Śląska świętuje 75-lecie istnienia

sobota, 24.4.2021 08:00 2343 0

Wiele sukcesów, odkrytych talentów, zapisanych historii – Miejski Klub Sportowy Karolina Jaworzyna Śląska obchodzi 75. urodziny. 

Wszystko zaczęło się od Zakładowego Klubu Sportowego „Budowlani”, który powstał dokładnie 22 kwietnia 1946 r. przy Państwowej Fabryce Porcelany. Założycielem był Feliks Żelasko, a pierwszymi prezesami Marian Dobler Aleksander Dyżewski. Rok później udało się stworzyć sekcję piłki nożnej. Pierwszy swój mecz Budowlani rozegrali 12 marca 1950 roku. W 1951 r. ZKS „Budowlani” zmienił nazwę na KS „Unia”. Klub zrzeszał wówczas sportowców Państwowej Fabryki Porcelany, Zakładów Drzewnych, Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”. Na jego kapitana wybrano Zdzisława Witkowskiego – ówczesnego mistrza powiatu w biegu na 3000 m. W 1954 roku KS „Unia” odniosła pierwszy znaczący sukces – zdobyła tytuł mistrza klasy C gr. świdnickiej i prawo gry w klasie B. Bardzo szybko, zaledwie trzy lata później, zespół awansował do klasy „A”. W sezonie 1964/1965 drużyna dotarła do I rundy rozgrywek centralnych o Puchar Polski, gdzie uległa drużynie Czarnych Żagań 0-6. Po zaciętych bojach z Polonią Wrocław i Nysą Kłodzko w sezonie 1965/66 zespół z Jaworzyny Śląskiej awansował do klasy okręgowej województwa wrocławskiego, tzw. Ligi Dolnośląskiej, będącej w tamtym czasie czwartą ligą w skali całego kraju. Trenerem zespołu był wówczas Józef Piszak. Warto przypomnieć skład ówczesnej drużyny, której niewątpliwie największą gwiazdą był Walenty Świątek. Wraz z Edmundem Borowskim i Jerzym Śpiewakowskim stworzył znakomity tercet. Jego gra, a zwłaszcza bramki, które strzelał jak na zawołanie, zachwycały nie tylko miejscowych kibiców. Dzielnie wspomagali go w bramce: Jan Koryciarz i Ryszard Żurawski, w obronie - Henryk Szczepański, Zdzisław Szukalski, Tadeusz Kruszyński, Stanisław Wałowski, Jerzy Głąb Eugeniusz Ciura, w pomocy - Tadeusz Bardziński, Jan Borowiec, Henryk Smaruj, zaś w ataku Ryszard Mikiełko, Zbigniew Basiak Jan Ptak. W 1967 r. nastąpiła fuzja klubu KS Unia z KS Kolejarz, w wyniku której powstał KS Karolina z barwami bieli i błękitu w herbie. Do dziś są to barwy klubowe. Prezesem zarządu został Aleksander Dyżewski.

Początek pięknej przygody z kolarstwem

18 lat od powstania, w 1964 roku KS Unia rozszerzył swoją działalność, tworząc pierwszą sekcję kolarską. Jej założycielem był Henryk Cacała. Od 1965 roku jej zawodnikiem był późniejszy srebrny medalista olimpijski w kolarstwie szosowym w jeździe drużynowej na czas, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata w tej samej kategorii, wielokrotny mistrz Polski oraz zwycięzca Tour de Pologne w 1975 roku, urodzony w Nowicach Tadeusz Mytnik. Lata 70-te były jednym z najlepszych okresów jaworzyńskiego kolarstwa. W roku 1972 brązowy medal mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym zdobył Mieczysław Cielecki, wynik ten powtórzył również w 1974 oraz 1978 roku. 24 lutego 1973 roku ten sam zawodnik zajął 10. miejsce w Mistrzostwach Świata w kolarstwie przełajowym w Londynie. Niespełna miesiąc później 10 marca w sali Teatru Miejskiego odebrał statuetkę za zwycięstwo w plebiscycie na 10 najlepszych sportowców, trenerów i działaczy ziemi świdnickiej. 23 lutego 1974 r. reprezentował Polskę podczas mistrzostw Świata w kolarstwie przełajowym w Hiszpanii. 

Karolinki dostarczały emocji

W 1975 roku w pięciu sekcjach KS „Karolina” trenowało 160 zawodników. W opracowaniach wymienia się sekcje: piłki nożnej mężczyzn (5 drużyn: dwie seniorskie, jedna juniorska, dwie trampkarzy), kolarską, szachową, piłki ręcznej oraz piłki nożnej kobiet, tzw. „Karolinek”. Trenowali również tenisiści stołowi. Kobiecy zespół piłki nożnej ,,Karolinki” na przełomie lat 70 i 80 dostarczał kibicom (nie tylko z Jaworzyny) wielu emocji. Zespół powstał w maju 1975 r. przy ognisku TKKF ZPS ,,KAROLINA”. W 1979 roku drużyna zdobyła wicemistrzostwo Polski, ustępując tylko ,,Checzowi” Gdynia. W zespole grały: Lucyna Dawid, Danuta Salamon, Renata Plizga, Helena Pazdarz, Halina Bąk (w tym okresie najlepsza bramkarka w Polsce), Mirosława Dolka, Dorota Długaszek, Elżbieta Korzystka, Barbara Zielińska, Krystyna Mostowa, Teresa Selwa, Katarzyna Kluba i Barbara Nurek. W pierwszej lidze ,,Karolinki” prowadzone przez Tadeusza Bardzińskiego Eugeniusza Ciurę występowały od 3 stycznia 1978 roku. W ramach ligi rywalizowały z koleżankami z Warszawy, Krakowa, Lublina, Sosnowca, Radomia i Bielawy. W I lidze zawodniczki utrzymywały się przez długie lata, zajmując czterokrotnie III miejsce, ale w 1985 r. spadły do II ligi. Poniosły wówczas same porażki i z zerowym dorobkiem punktowym zajęły ostatnie miejsce. Trenerem był wówczas Bolesław Filipek. Po czterech latach drużynę rozwiązano. 

Miejski Klub Sportowy „Karolina”

Klub bez zmian statutowych działał do połowy lat 90. W 1996 r. podjęto decyzję o zmianie nazwy. Podczas Walnego Zebrania Członków wybrano nowy zarząd. Prezesem został Maciej Plencler, członkami zarządu - Zdzisław Skarbek, Stanisław Jajko, Antoni Mierzejewski, Eugeniusz Ciura, Krzysztof Sołtys, Józef Olechowski, Ryszard Krzeczowski oraz Jacek Michnikowski. Natomiast do funkcjonującej od 1957 roku nazwy dodano wyraz „Miejski”. Od tego czasu mówimy o Miejskim Klubie Sportowym „Karolina” Jaworzyna Śląska.Niestety, rozpoczęły się zawirowania w klubie. Zarząd w ciągu kilkunastu lat zmieniano wielokrotnie, sukcesów klubu nie było. Przełom nastąpił dopiero 24 stycznia 2011 roku. Wybrano nowy zarząd, na czele którego stanął prezes Łukasz Czajkowski. W prezydium siedmioosobowego zarządu znaleźli się również Grzegorz Ignatowicz, Paweł Tonder i nieco później, po rezygnacji Ignatowicza, Mateusz Ptak. Głównym wyzwaniem było ustabilizowanie sytuacji finansowej stowarzyszenia oraz uporządkowanie klubowej dokumentacji. Od strony sportowej postawiono na poprawę poziomu szkolenia sportowego dzieci i młodzieży oraz powrót drużyny seniorów do Klasy Okręgowej. Jeden z celów udał się osiągnąć niezwykle szybko. W sezonie 2011/2012 seniorzy prowadzeni przez trenera Roberta Tymcika w mistrzowskim stylu wygrali zmagania w A-klasie I grupie wałbrzyskiej (wygrywając 27 spotkań i remisując pozostałe 3 mecze) i awansowali do Klasy Okręgowej Seniorów OZPN Wałbrzych. W zwycięskiej drużynie grali: Grzegorz Ignatowicz, Mateusz Ptak, Tomasz Krawczyk, Marcin Krawczyk, Łukasz Karpacz, Damian Tymcik,  Konrad Leletko,  Mateusz Burdzy, Marcin Bal, Patryk Krzeczowski, Grzegorz Borowy, Przemysław Borys, Adam Myśliński, Mariusz Wojcieszek, Paweł Czykieta, Ryszard Charytanowicz, Paweł Krzak, Krystian Bielak, Marcin Zdanowicz, Artur Zielonka, Szymon Skupniewicz, Krzysztof Rutkowski, Maciej Smaruj. Sztab szkoleniowy stanowili: Robert Tymcik (trener), Łukasz Krzeczowski (kierownik drużyny) oraz Michał Kłyszejko (masażysta). Radość z awansu poprzedziło, niestety, wyjątkowo smutne wydarzenie. W nocy z 26 na 27 kwietnia 2012 roku w siedzibie klubu na Stadionie Miejskim w Jaworzynie Śląskiej wybuchł pożar. Ogień strawił cały budynek, nie szczędząc pamiątek, trofeów, dokumentacji oraz sprzętu sportowego. Burmistrz  Grzegorz Grzegorzewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Artur Nazimek oraz radny Rady Miejskiej, a zarazem prezes MKS „Karolina” Łukasz Czajkowski na spotkaniu z działaczami, zawodnikami i sympatykami zapowiedzieli budowę nowej siedziby. Inwestycję zrealizowano w ciągu dwóch kolejnych lat. W maju 2014 r. uroczyście oddano do użytku nowoczesny obiekt wielofunkcyjny na stadionie.  

Kontynuują kolarskie tradycje

Klub udało się wreszcie wyprowadzić na prostą. Ustabilizowano jego sytuację finansową, a roczny budżet stowarzyszenia wzrósł dwukrotnie. Usprawniono proces administrowania stowarzyszeniem i jego sekcjami, uporządkowano dokumentację. Klub powiększył się o dwie sekcje – reaktywowaną sekcję judo, prowadzoną wcześniej przez trenera Waldemara Pająka, oraz nowo powstałą sekcję piłki siatkowej. Poprawiono poziom kształcenia sportowego dzieci i młodzieży, w rezultacie notowano doskonałe wyniki sportowe sekcji kolarskiej, sekcji piłki nożnej oraz sekcji judo. Uzyskano także upragniony przez wszystkich awans drużyny seniorów do Klasy Okręgowej.Coraz lepiej zaczęli radzić sobie kolarze MKS „Karolina”. W sezonie 2012 w kadrze wojewódzkiej jeździły dwie zawodniczki: Sara Tonder i Paulina Pastuszek. W mistrzostwach makroregionu zawodnicy MKS „Karolina” zdobyli trzy złote, trzy srebrne i sześć brązowych medali. W sezonie 2012 Paulina Pastuszek oraz Sara Tonder zdobyły brązowy medal w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików i Młodziczek w jeździe dwójkami na czas, a także zdobyły odpowiednio brązowy i złoty medal Mistrzostw Dolnego Śląska. W 2013 roku w Jaworzynie Śląskiej w ramach odbywającej się od kilku lat cyklicznej imprezy kolarskiej IX Grand Prix MTB Solidarności odbyły się Mistrzostwa Dolnego Śląska MTB Cross Country. W kategorii żakiń Mistrzynią Dolnego Śląska MTB Cross Country została Kamila Pastuszek, wicemistrzynią Aleksandra Hajduk. W kategorii młodziczek Sara Tonder i Paulina Pastuszek zajęły odpowiednio II i III miejsce, a wśród chłopców w kategorii młodzików III miejsce zajął Jakub Bieliński. Junior młodszy Grzegorz Dobroń został wicemistrzem Dolnego Śląska. W sezonie 2013 podopieczni Antoniego Szewczyka w klasyfikacji klubowej Challenge’u MTB Dolnośląskiego Związku Kolarskiego zajęli 3. pozycję, a w klasyfikacji drużynowej na szosie jaworzyński klub uplasował się na 5 pozycji. Obecny zarząd klubu został wybrany 13 kwietnia 2018 r. Prezesem został Rafał Kwiatkowski, członkami zarządu - Jacek Bieliński i Patryk Krzeczowski.  

fot. MKS Karolina

Dodaj komentarz

Komentarze (0)