Mistrzostwa Polski w ujeżdżaniu za nami

wtorek, 31.8.2021 09:52 341 0

Zmagania najlepszych zawodników i koni mogliśmy podziwiać w Białym Lesie w Wierzbnej, podczas Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu w kategoriach seniorów, U25, młodych jeźdźców, juniorów i dzieci. Zawody zakończyły się w niedzielę, a trwały aż cztery dni. W wydarzeniu udział wziął również burmistrz Leszek Michalak, który wręczył zwycięskim Juniorom puchary.

Ujeżdżenie to najelegantsza i zarazem najtrudniejsza z dyscyplin jeździeckich, uważana za najwyższy stopień wtajemniczenia. Polega na wykonaniu ustalonych figur na placu zwanym czworobokiem. Pod okiem sędziów, którzy oceniają elegancje, płynność ruchów, zgranie jeźdźca i konia i ich wzajemne porozumienie zawodnicy niemal tańczą, z niezwykłą gracją wykonując pasaże, piaffy i piruety.

Szyk i elegancję tego sportu dodatkowo podkreśla strój jeźdźca, który jest szczegółowo opisany w regulaminie. Nie ma tu mowy o dowolności, strój zawodnika składa się obowiązkowo z czarnego lub granatowego fraka, cylindra, białych lub kremowych bryczesów, plastronu lub krawata, rękawiczek, długich czarnych butów i ostróg. Ze względów bezpieczeństwa młodzi zawodnicy muszą, a starsi mogą nosić - zamiast cylindra - kask. Z kolei jeźdźcy uprawnieni do noszenia munduru mogą w nim występować na zawodach. Wówczas zamiast ukłonu obowiązuje salutowanie. Natomiast u konia obowiązuje specjalne siodło ujeżdżeniowe, zaś sam koń musi być zadbany i czysty, a jego grzywa zapleciona.

Ośrodek Jeździecki Biały Las okazał się świetnym miejscem do rozegrania Mistrzostw Polski. Już kilkakrotnie gościł znaczące zawody międzynarodowe. To duży obiekt z profesjonalnym placem konkursowymi i rozprężalnią (miejsce, w którym koń i jeździec mogą wspólnie przed zawodami rozgrzać się), stwarzający dobre warunki zawodnikom i koniom.

W zawodach udział wzięli zawodnicy z całej Polski. Uhonorowano zwycięzców w kategoriach Dzieci, Junior, Młodzi Jeźdźcy, U25 oraz Seniorzy, którzy nie kryli wzruszenia i radości.

Gratulacje dla Białego Lasu za organizację niesamowitego wydarzenia. Cieszymy się, że zawody tej rangi odbywają się na terenie naszej gminy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)