Minister Spraw Wewnętrznych Tomasz Siemoniak i Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak z wizytą w Świdnicy
16 września 2024 tereny, które ucierpiały podczas trwającej powodzi wizytowali Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak i Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak. Obaj ministrowie spotkali się ze Starostą Świdnickim Piotrem Fedorowiczem, Wicestarostą Świdnickim Zygmuntem Worsą, Wójtem Gminy Świdnica Bartłomiejem Strózikiem oraz Zastępcą Komendanta Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy mł. bryg. Łukaszem Grzelakiem.
Rozmowy dotyczyły, między innymi Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 ws. wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Minister Siemoniak i Minister Klimczak pytali o szczegóły działań służb gminnych i powiatowych, które zabezpieczały tereny Powiatu Świdnickiego przed zagrożeniami związanymi z gwałtownymi i intensywnymi opadami deszczu.
- Przez Powiat Świdnicki przepływa kilka rzek, których wystąpienie z brzegów i wysokie stany mogą powodować bezpośrednie zagrożenia dla mieszkańców. Bystrzyca, Piława, Strzegomka, Nysa Szalona, Pełcznica i Czarna Woda spowodowały duże straty w Gminie Świdnica, Gminie Strzegom i Żarów oraz w Gminie Dobromierz i Marcinowice – podsumowywał niedzielne wydarzenia Starosta Świdnicki Piotr Fedorowicz.
O ile rzekę Bystrzyca udało się w pewnym stopniu utrzymać w korycie to wystąpienie z brzegów rzeki Piławy przepływającej przez Pszenno spowodowało olbrzymie straty. To nie tylko straty finansowe, ale także wiele ludzkich dramatów – dodaje wójt Gminy Świdnica Bartłomiej Strózik. Przez 3 dni strażacy przeprowadzili przeszło 701 interwencji ratując ludzkie życie i dobytek – podsumował działania strażaków zastępca komendanta mł. bryg. Łukasz Grzelak.
Minister po wysłuchaniu samorządowców uznał zasadność podnoszonej kwestii włączenia Powiatu Świdnickiego do obszarów objętej stanem klęski żywiołowej i zadeklarował pomoc władz centralnych oraz wsparcie w odbudowie infrastruktury, która ucierpiała podczas kataklizmu. W pierwszej kolejności musimy skupić się na pomocy ludziom, którzy ucierpieli w niedzielę oraz tym, którzy nadal narażeni są na żywioł w województwach dolnośląskim i Opolszczyźnie – podsumował spotkanie Minister Tomasz Siemoniak. Kieruję też szczególne podziękowania do wszystkich samorządowców oraz strażaków, zarówno tych z Państwowej Straży Pożarnej jak i do druhów ochotników z OSP. Bez ich pomocy i zaangażowania straty byłyby dużo, dużo większe – dodał minister Siemoniak.fot.: A. Mitura/MSWiA
Przeczytaj komentarze (3)
Komentarze (3)