Minęły 32 lata od Mszy Pojednania w Krzyżowej

poniedziałek, 15.11.2021 10:02 782 0

Dokładnie dzisiaj, 12 listopada przypada kolejny jubileusz polsko-niemieckiej Mszy Pojednania w Krzyżowej. Krzyżowa w gminie Świdnica i znajdująca się na jej terenie Fundacja to miejsce, które jak żadne inne jest przykładem, że dialog, szacunek i porozumienie to uniwersalne wartości dające gwarancję na pokojowe budowanie Europy.

Symboliczny ZNAK POKOJU, który 12 listopada 1989 roku podczas MSZY POJEDNANIA przekazali sobie szefowie rządów Polski i Niemiec Tadeusz Mazowiecki i Helmut Kohl miał decydujący wpływ na proces zbliżenia dwóch europejskich narodów: polskiego i niemieckiego. Od tego momentu Krzyżowa jest miejscem pojednania i dialogu, budowania tożsamości europejskiej Polaków i Niemców, kształtowania poczucia współodpowiedzialności za przyszłość Europy.

W 25. rocznicę tych wydarzeń ówczesna premier RP Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel dokonały w Krzyżowej uroczystego otwarcia stałej wystawy plenerowej „Odwaga i pojednanie”, przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego.

Wystawa ma formę labiryntu zakończonego amfiteatralną przestrzenią z symbolicznym stołem na środku. Obrazy prowadzą nas przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 r. do 12 listopada 1989 r. Jednym z bohaterów tej wystawy jest ksiądz Bolesław Kałuża, Honorowy Obywatel Gminy Świdnica, w latach 1975-2005 proboszcz parafii Grodziszcze, do której należy również Krzyżowa. W czasach komunistycznych podtrzymywał pamięć o Kręgu z Krzyżowej i Helmucie Jamesie von Moltke. Utrzymywał wieloletnie kontakty z niemieckimi parafiami katolickimi i członkami rodziny von Moltke. Był także gospodarzem Mszy Pojednania, 12 listopada 1989 roku.

 Źródło: gmina.swidnica.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)