Minął rok od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w powiecie

piątek, 19.3.2021 08:46 1164 0

Dokładnie rok temu, 19 marca, dyrektor świdnickiego Sanepidu Ireneusz Skawina, poinformował o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w powiecie świdnickim. Od  tamtego momentu na całym świecie trwa walka z Covid19 a w Polsce po raz kolejny ogłoszono lockdown.

Diagnozę o zakażeniu na koronawirusa usłyszała wówczas kobieta w wieku przedemerytalnym, która wróciła wraz z mężem kilka dni wcześniej z Austrii, gdzie była na nartach. Była to mieszkanka Świebodzic. Od tego czasu nie ma w zasadzie dnia, by nie wykrywano kolejnych zakażeń.

W marcu 2020 roku panował ogromny chaos informacyjny: nikt nie wiedział jak i czy przekazywać konkretne dane na temat zachorowań w poszczególnych gminach, co jeszcze bardziej wzbudzało niepokój mieszkańców. W końcu sanepid (na prośbę lokalnych mediów) zdecydował się podawać takie informacje. Obecnie robi to w codziennych raportach Ministerstwo Zdrowia.

W tamtym czasie brakowało też środków ochrony osobistej dla medyków, stąd zapadły decyzje o uruchomieniu zbiórek pieniędzy i rzeczy.

Niestety dziś kiedy jesteśmy w trzeciej fali, liczba zakażeń niepokojąco wzrasta. Stąd decyzja ministerstwa o wprowadzeniu na terenie całego kraju lockdownu. Gdyby to nie poskutkowało, resort zapowiedział jeszcze większe restrykcje.

Z powodu Covid19 po raz kolejny też zwiększono liczbę łóżek w szpitalu Latawiec.

W najgorszej sytuacji są jednak przedsiębiorcy, szczególnie hotelarze, restauratorzy i właściciele siłowni. Wsparcie od państwa w postaci kolejnych tarcz nie zaspokaja podstawowych potrzeb firm. Wiele z nich lada chwila będzie musiało ogłosić bankructwo.

Dlatego w tym miejscu apelujemy do naszych Czytelników o pomoc lokalnym restauracjom i barom poprzez zamawianie dań na wynos. Listę znajdziecie Państwo tu: KLIKNIJ

Ciężką pracę w pandemii swego czasu na łamach naszego portalu opisywał ratownik medyczny, Paweł Szwarc.

Ratownik o pracy w czasie pandemii: tego nie można sobie wyobrazić, to trzeba przeżyć

Od tamtej pory niewiele się zmieniło. Ratownicy są przemęczeni, system powoli staje się niewydolny. Sami pacjenci coraz częściej zwlekają z wezwaniem pomocy, co prowadzi do tragicznych skutków. Wciąż też przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej stawiają na teleporady, choć ministerstwo od 16 marca wprowadziło nowe zasady. Lekarz pierwszego kontaktu nie może, poza kilkoma sytuacjami, narzucić wizyty w formie teleporady. Jak alarmują nasi czytelnicy, zapisy mówią jedno, a rzeczywistość drugie. Informację na ten temat znajdziecie Państwo tu: KLIKNIJ.

W minionym roku nie brakowało też dobrych i pokrzepiających informacji. Jednym z takich przykładów była 96-letnia pani Janina z Milikowic, która zakasała rękawy i szyła maseczki dla świdnickich przychodni. Jej historia, którą opisywaliśmy jako pierwsi, obiegła media polskie i zagraniczne lotem błyskawicy. Sama seniorka została doceniona przez prezydent Świdnicy i program TVN, który nagrodził panią Janinę "Pozytywką DD TVN".

O różnych formach wsparcia dla osób chorych na Covid 19 lub przebywających na kwarantannie: od wyprowadzania psa po zrobienie zakupów informowaliśmy tu: KLIKNIJ.

Odbieranie setek telefonów, praca na pełnych obrotach przez 7 dni w tygodniu- tak na początku pandemii wyglądała rzeczywistość w stacji Sanepidu.  

"Wonder woman's", czyli pracownice świdnickiego sanepidu na placu wirusowego boju

W przeciągu roku na rynek weszło kilka szczepionek, lada chwila pojawią się kolejne. W powiecie świdnickim zaszczepiono w sumie (wg danych na 19 marca) 14 591 osób. Na koronawirusa zachorowało dotychczas ponad 5 400 osób, z czego zmarło ponad 170. 

Kończąc podsumowanie apelujemy do Państwa o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zasady DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)