komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 4 sierpnia 2021

Dominika, Protazego

Mieszkanka zarzuca urzędnikom nieudolność w pozyskiwaniu środków na wymianę pieców

poniedziałek, 19.4.2021 11:28 , komentarze: 8 , odsłony: 2347
kategorie artykułu:

Sporo miejsca w ostatnim czasie poświęca się tematowi ekologii. By minimalizować zatruwanie środowiska tworzone są różnego rodzaju konkursy dot. zredukowania emisji CO2, w których mogą startować samorządy. Jednym z nich jest program „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Zdaniem jednej z mieszkanek Jaworzyny Śl., miejscy urzędnicy wykazali się sporą nieudolnością jeśli chodzi o pozyskanie tych środków.

- Piszę w temacie nieudolności urzędników z Jaworzyny Śląskiej. Chodzi o program wymiany pieców... Na cały rok gmina pozyskała na ten program tylko śmieszne pieniądze 250 tys. zł. Wnioski były przyjmowane nieprzerwanie. To jest bardzo mała społeczność, wiele wspólnot i ludzi jest biednych i naprawdę trudno było ich namówić na to, żeby wzięli się za wymianę pieca (a potem jeszcze poprowadzić za rękę, pomóc wypełnić bardzo skomplikowany wniosek, który ma chyba ze 16 stron...). Każdy musiał wydać prawie 500 zł na audyty, które są niezbędnym załącznikiem. Pieniędzy wystarczyłoby tak naprawdę dla jednego bloku w całej gminie (jakby zsumować liczbę mieszkań), a co z całą resztą... To jest jakaś chora sytuacja. Wiele osób teraz się zniechęci do tego działania i nadal będzie palić byle czym (a wiem, że palą, bo sama nieraz widziałam te czarne dymy i czułam smród), poczują się oszukani (wspólnota ich namówiła do wydania po prawie 500 zł, które teraz przepadło). Większości też po prostu nie stać na takie inwestycje bez dofinansowania... - opisuje pani Cecylia.

Szczegóły:

Liczba złożonych wniosków 132 szt., wnioskowana kwota 2 188 383 zł.

Liczba wniosków pozytywnie rozpatrzonych 14, kwota 253 300 zł.

- Opinia audytora konieczna do wniosku 480 zł. Koszty, jakie ponieśli wnioskujący na audyty: 63 360 zł Wnioski zaczęto zbierać w 2019r., zakończono w październiku 2020 r. - sporo czasu i informacji, żeby spróbować poszukać więcej kasy. Wiem, że takich małych i nieudolnych gmin w naszym regionie jest dużo, ale może warto pokazać, że to nie jest tak, że nic nie da się zrobić, na nic pieniędzy pozyskać, jak się jest małym. Jakoś niektórym się udaje - dodaje pani Cecylia.

Szereg pytań zadaliśmy więc urzędowi w Jaworzynie Śląskiej.

- Gmina Jaworzyna Śląska jest jednym z 15 partnerów projektu pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej”. Wysokość środków określona została na podstawie dostępnej alokacji i algorytmu partnerów przystępujących do projektu. Identyczną kwotę w ramach ww. projektu w wysokości 253 300,00 zł., na granty dla mieszkańców, na przedsięwzięcia realizowane w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych i wielorodzinnych dotyczące wymiany dotychczasowych wysokoemisyjnych źródeł ciepła otrzymały gminy: Żarów, Walim, Świebodzice, Strzegom, Głuszyca i Dobromierz - odpowiadają urzędnicy.

Najwięcej środków spośród wszystkich gmin powiatu otrzymało miasto Świdnica (3 059 838,50 zł).

- Gmina Jaworzyna Śląska przystąpiła do projektu, który dał możliwość  pozyskania środków unijnych, które w dalszym etapie w formie grantów przekazywane będą mieszkańcom. W innych projektach/naborach/konkursach/programach m.in. takim jak Czyste Powietrze Wnioskodawcą mogła być wyłącznie osoba fizyczna tj. mieszkaniec. Szczegółowe zasady, zapisy programów/konkursów określają konkretne  grupy wnioskodawców oraz niezbędne kryteria, które należy spełnić - tłumaczą dalej urzędnicy zapowiadając kolejne starania o środki w przypadku zainteresowania mieszkańców.

Urzędnicy przypominają także, że od kilku lat w gminie funkcjonował system dopłat z miejskiej kasy.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu pn.” „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” mieszkańcy mogli ubiegać się o dofinansowanie w kwocie 2,5 tys. zł do wymiany pieców węglowych na niskoemisyjne źródła ogrzewania. Obecnie trwa procedura związana z podpisywaniem umów oraz podejmowane są działania związane ze zwiększeniem alokacji dla Gminy Jaworzyna Śląska przez Instytucję Pośredniczącą Aglomeracji Wałbrzyskiej - wyliczają urzędnicy i dodaje. - W ogłoszeniu konkursu i regulaminie określone były warunki jakie mieszkańcy musieli spełnić aby ubiegać się o dofinansowanie oraz kryteriami oceny wniosków.  Ponadto podana była informacja o kwocie przeznaczonej na granty dla mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska oraz informacja, że  kosztem sporządzenia uproszczonego audytu energetycznego obarczany jest Grantobiorca tj. mieszkaniec. Koszt uproszczonego audytu w przypadku przyznania dofinansowania może stanowić wydatek kwalifikowalny. Reasumując, w przypadku pojawienia się możliwości ubiegania się przez Gminę Jaworzyna Śląska o kolejne środki na granty dla mieszkańców nie ma obecnie żadnych dokumentów/wytycznych na podstawie których moglibyśmy jednoznacznie stwierdzić, iż sporządzony uproszczony audyt na potrzeby naboru w ramach projektu pn. „Wymiana wysokoemisyjnych źródeł ciepła w budynkach i lokalach mieszkalnych na terenie wybranych gmin Aglomeracji Wałbrzyskiej” będzie uznany.

 

 

Wasze komentarze

A kto będzie płacił rachunki za gaz i przeglądy jak...
poniedziałek, 19.04.2021 14:06 autor: 07
niestety ale gaz ciągle drożeje,wielu ludzi nie będzie stać na...
poniedziałek, 19.04.2021 14:13 autor: gośc
Mnie to kosztowało ok 11 tysięcy i mam spokój bez...
poniedziałek, 19.04.2021 14:08 autor: piotr
A potem będą płakać ,że rachunki za gaz wysokie ,albo...
poniedziałek, 19.04.2021 14:11 autor: Anna
A ja się tylko pytam panów urzędników...po jakiego ch... I...
poniedziałek, 19.04.2021 13:02 autor: Dr. Malina
PRZECZYTAJ NAJPIERW KTO DAJE KASĘ A POTEM PISZ GŁUPOTY.TEN KTO...
poniedziałek, 19.04.2021 14:03 autor: IREK
poniedziałek, 19.7.2021 08:52
poniedziałek, 19.7.2021 08:50
poniedziałek, 5.7.2021 11:59
poniedziałek, 28.6.2021 17:00
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D