komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

czwartek, 21 lutego 2019

Eleonory, Fortunata

Mieszkańcy mają dosyć parkingu w miejscu gdzie miała powstać galeria handlowa

środa, 13.6.2018 15:03 , komentarze: 18 , odsłony: 6780
kategorie artykułu:

Hałas, spaliny samochodów, kurz, zanieczyszczenie powietrza - to tylko niektóre "udogodnienia" z jakimi na co dzień spotykają się mieszkańcy bloków w Rynku. Okna ich mieszkań wychodzą na część ulicy Różanej przy, której zlokalizowany jest parking a od dawna miała stać galeria handlowa. Kierują więc na ręce prezydent Świdnicy petycję. I nie wykluczają blokady wjazdu na parking.

Przypomnijmy:

Od ponad jedenastu lat kiedy to firma Blacrock Properties stała się właścicielem działki w sąsiedztwie Aresztu Śledczego, mieszkańcy czekają na rozpoczęcie budowy oczekiwanego Zaułka Świętokrzyskiego. Wielkiej, nowoczesnej galerii z mnóstwem sklepów, która miała wypełniać swoją powierzchnią dotąd nie zagospodarowany w sposób sensowny teren. Zamiast obiektu handlowego powstał płatny parking. 

Historia tych działek jest długa i kręta. Urząd w 2011 roku zniecierpliwiony brakiem jakichkolwiek symptomów świadczących o rozpoczęciu inwestycji, postanowił dokonać odkupu gruntu zapisanego w umowie sprzedaży tego terenu zawartej w 2007 roku. Ponieważ spółka sprzeciwiała się temu, sprawa trafiła do sądu. Po długotrwałej mediacji wypracowano kompromis. Miasto odstąpiło od swego żądania i odsprzedało inwestorowi dodatkowy teren. W czerwcu 2012 roku zawarta została ugoda pomiędzy miastem a spółką dotycząca gruntów przy ul. Świętokrzyskiej i Różanej. 

Paweł Skonieczny, prokurent spółki do, której należą działki przy ulicy Różanej po 7 latach (w październiku 2014 roku) stwierdził jednak, że grunty zakupił po bardzo zawyżonej cenie i żądał od miasta za pośrednictwem kancelarii prawnej z Krakowa 1 mln 230 tysięcy złotych. Ówczesny prezydent Wojciech Murdzek nie zgodził się zapłacić dodatkowych pieniędzy, uznając roszczenia za bezzasadne. Inwestor doszedł również do przekonania, że umowne zapisy dotyczące terminu realizacji obiektu komplikują rozmowy z bankami finansującymi budowę. W związku z tym zaproponował przesunięcie obowiązujących terminów o dwa lata. Tego również firmie odmówiono. Spółka zatem pod rygorem zapłaty kar umownych zobowiązała się rozpocząć budowę w czerwcu 2015 roku i zakończyć ją do grudnia 2017. Tak się jednak nie stało. Miasto naliczyło inwestorowi karę miliona złotych, która powinna trafić do miejskiej kasy na początku czerwca 2015 roku. Za kolejne kwartały opóźnień kara miała wynosić po 250 tysięcy złotych, w sumie 3,5 miliona złotych. W maju firma zwróciła się do miasta o zaniechanie egzekwowania pieniędzy. I władze na tę propozycję przystały.

Ze względu na niedotrzymanie terminu 7 czerwca urząd poinformował, że kary dla spółki zostaną  jednak naliczone.

Płatny parking cieszy się ogromnym powodzeniem wśród kierowców, w godzinach szczytu wypełniony jest po brzegi. To co zatem sprzyja osobom, które chcą załatwić swoje sprawy w centrum daje się od lat we znaki mieszkańcom okolicznych bloków. Dlatego skierowali oni petycję do prezydent miasta, przekazaną także do naszej redakcji i  Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

TREŚĆ PETYCJI:

Prezydent Miasta Świdnicy

Pani Beata Moskal – Słaniewska

Mieszkańcy wspólnot  Rynek 20, 21, 22, 23 i 23 A proszą o podjęcie stanowczej decyzji w sprawie Zaułka Świętokrzyskiego. Przypominamy, że mija właśnie 11 lat od zakupu zdegradowanego terenu  przez spółkę Blackrock Properties, reprezentowaną przez Pawła Skoniecznego.

Z obietnic budowy galerii handlowej do dziś nic nie wyszło i nic w tym temacie nie jest robione, oprócz wycięcia resztek drzew i krzewów, jakie na tym terenie były i stworzono bez zgody mieszkańców parking o dużym zagęszczeniu.

Proszę nam, jako mieszkańcom śródmieścia odpowiedzieć na pytanie, czemu spółka Blackrock Properties otrzymała pozwolenie na stworzenie parkingu przy ulicy Różanej, na jakiej podstawie prawnej została taka decyzja wydana. Przypomnę, że mieszkańcy wspólnot wyrazili zgodę i podpisywali petycję o wybudowanie galerii, a nie parkingu. Czy developer Pan Paweł Skonieczny dyktuje warunki na terenie miasta Świdnica?

Nadzór budowlany nie interesuje się tym, iż parking przy ulicy Różanej jest miejscem budowy a jego teren powinien być przeznaczony pod budowę, a nie do użytku przez samochody. Ponadto teren nie spełnia norm prawnych dotyczących parkingów i nie są zachowane żadne normy bezpieczeństwa, jakie na takim terenie powinny być.

Proszę Panią Prezydent, aby wpłynęła Pani na nadzór budowlany w Świdnicy, aby wydał odpowiednie oświadczenie w tej sprawie.

Również zwracam się do Pani Prezydent, aby Państwowa Straż Pożarna, która odpowiada za rozpoznawanie zagrożeń pożarowych i innych miejscowych zagrożeń oraz sprawuje nadzór nad przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych wydała oświadczenie, wskazując jakie w uprzednich latach przeprowadzała kontrole na terenie parkingu przy ul. Różanej.

Znaczne zagęszczanie samochodów, jak i jeden wjazd i wyjazd na parking jest dużym utrudnieniem dla mieszkańców jak i służb ratowniczych.  Aby wjechać na parking czy na posesje trzeba odczekać w korku, natomiast straż pożarna, policja czy karetka nie przeskoczą ani nie ominą zatoru, gdyż ulica różana jest zbyt wąska.  Do tego na tak dużym placu nie widziałem ani jednej gaśnicy jak i hydrantu.

Jak Państwowa Straż Pożarna w Świdnicy opiniowała taki obiekt w centrum nie biorąc pod uwagę bezpieczeństwo parkujących jak i mieszkańców?

Teren Zaułka miał być zagospodarowany i przyjazny dla mieszkańców Świdnicy jak
i lokatorów kamienic, jednak stał się on miejscem głośnym, niebezpiecznym i niesprzyjającym środowisku.

Centrum Świdnicy ma najgorsze powietrze, a normy zanieczyszczenia są przekroczone a szczególnie w rejonie parkingu przy ul. Różanej. Pan Paweł Skonieczny swoimi działaniami wyciął wszystkie drzewa oraz krzewy, które pozostały po poprzedniej inwestycji oraz stworzył parking bez zgody większości mieszkańców, co doprowadza do zwiększenia zanieczyszczenia tej części miasta.

Pan Paweł Skonieczny jest biznesmenem i próbuje dyktować warunki i nigdy nie będzie się kierował dobrem ludzi. Zanieczyszczenia produkowane przez spaliny samochodów jak i sam kurz jaki unosi się z parkingu wpływa na nasze zdrowie. Przykładem jest moje dziecko, które często choruje na układ górnych dróg oddechowych. Również duża część starszych osób zamieszkująca kamienice przy ul. Różanej ma podobne problemy.

Ulica Różana jako zaplecze Rynku jest od 11 lat niszczona a mieszkańcy nie mają żadnego wpływu, bo urzędnicy wolą współpracować z developerem. Ulica jest zaniedbana a jeździ się po niej jak po drodze polnej, gdyż aktualny stan nawierzchni jest fatalny.

Dlatego informujemy, że w przypadku nie podjęcia kroków dotyczących likwidacji parkingu jak i nie nałożenie kar na Pana Skoniecznego lub przejęcia terenu przez miasto My, jako mieszkańcy wspólnot, w trosce o jakość życia i bezpieczeństwo nasze i naszych rodzin będziemy zmuszeni do przeprowadzenia blokady wjazdu na parking oraz części ul. Różanej, w celu zademonstrowania naszego sprzeciwu wobec aktualnej sytuacji  jaka jest na terenie Zaułka Świętokrzyskiego.

O komentarz poprosiliśmy świdnicki magistrat, oto treść odpowiedzi:

Prezydent miasta w pełni zgadza się z opinią na temat stanu i realizacji inwestycji posesji na tyłach wspólnoty Rynek 19 do 29. Autorzy pisma oczekują od prezydent podjęcia stanowczej decyzji w tej sprawie. Przypominam, iż decyzję w tej sprawie zapadły podczas poprzedniej kadencji Wojciecha Murdzka i niestety prezydent Beata Moskal-Słaniewska nie miała na to żadnego wpływu, mimo iż między innymi jako radna była od samego początku stanowczo przeciwna budowaniu w tym miejscu galerii handlowej, gdyż uważała, że jest to po pierwsze istotne naruszenie staromiejskiej zabudowy a po drugie obiekt taki z pewnością wygenerowałby zwiększony ruch komunikacyjny, który byłby niemożliwy do opanowania w obecnie istniejącej zabudowie. Decyzja o sprzedaży gruntu i uzgodnienia dotyczące zagospodarowania terenu podejmowane były przez byłego prezydenta Wojciecha Murdzka.

W 2015 roku rozumiejąc panujące wówczas na rynku nieruchomości trudności, prezydent miasta wyraziła zgodę na prolongatę terminu realizacji inwestycji o trzy lata. W między czasie prowadziła też rozmowy z inwestorem na temat ewentualnych zmian w pierwotnej koncepcji, tj. odejścia od budowy galerii handlowej na rzecz zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Niestety przez trzy lata inwestor nie poczynił żadnych konkretnych kroków zmierzających do tego, by zagospodarować Zaułek Świętokrzyski. W związku z tym przyszedł moment rozliczenia zawartego z miastem porozumienia i wyciągnięcia wiążących się z tym konsekwencji, w tym kar umownych. Prezydent miasta zapewnia, że nie zamierza od tego odstąpić i na pewno będzie egzekwować wszystkie należności miasta związane z tymże porozumieniem.

W związku z tym, iż nadzór budowlany nie jest instytucją podwładną Urzędowi Miejskiemu, pismo Wspólnoty przekazanie zostanie na ręce Starosty Powiatu Świdnickiego.

Prezydent zależy na tym, aby rejon ten w jak najszybszym czasie uległ  uporządkowaniu i aby zrealizowana została zabudowa zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, a podwórko zgodnie z nowymi wytycznymi dotyczącymi zagospodarowania przestrzeni miejskiej, zyskało także w odpowiedniej ustawowej proporcji – tereny zielone. Wyrazem tego jest choćby ostatnia decyzja o wykonaniu nowej nakładki na ul. Różanej, co poprawiło warunki komunikacyjne także dla mieszkańców wymienionych wspólnot.

Do sprawy wrócimy.

 

Wasze komentarze

Uwielbiam tam parkować,zwłaszcza jak sucho jest.
piątek, 15.06.2018 19:54 autor: Romek
Tajemnica poliszynela.
czwartek, 14.06.2018 09:06 autor:

wtorek, 19.2.2019 17:04
5
wtorek, 19.2.2019 16:34
3
wtorek, 19.2.2019 08:21
poniedziałek, 18.2.2019 19:26
poniedziałek, 18.2.2019 13:51
2
poniedziałek, 18.2.2019 13:31
3
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz