Masowe zwolnienia w PKP Cargo. W Jaworzynie Śląskiej ponad 100 osób może stracić pracę
PKP Cargo przeprowadzi zwolnienia grupowe w zakładach i w centrali spółki. Zwolnienia dotkną do 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych. W Jaworzynie Śląskiej pracę ma stracić 120 osób. Burmistrz miasta Grzegorz Grzegorzewicz oraz związkowcy zwracają się z prośbą o ratowanie miejsc pracy.
Jak informuje spółka PKP Cargo, konsekwencją podjęcia uchwały o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, będzie podpisanie porozumień albo wydanie regulaminów w tym zakresie. Redukcje etatów obejmą 30 proc. zatrudnionych, czyli do 4142 pracowników, w różnych grupach zawodowych. Pracownicy nie otrzymają odprawy pieniężnej.
Bolesław Woźniak z MZZ Pracowników Kolejowych w Jaworzynie Śląskiej, Andrzej Kamionka z komisji zakładowej NSZZ Solidarność PKP CARGOTABOR w Jaworzynie Śląskiej oraz burmistrz miasta - Grzegorz Grzegorzewicz apelują do prezesa PKP Cargo o pomoc w ocaleniu miejsc pracy:
Z niepokojem przyjęliśmy informację dotyczącą sytuacji oddziału PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. Sekcja Jaworzyna Śląska. Likwidacja Sekcji w Jaworzynie Śląskiej jest nie do przyjęcia dla naszej lokalnej społeczności. Pragniemy podkreślić, że Zakład CARGOTABOR jest jednym z ważniejszych pracodawców na terenie gminy Jaworzyna Śląska. Zatrudnia blisko 120 wykwalifikowanych pracowników. Po ogłoszeniu upadłości Zakładów Porcelany Stołowej „Karolina” Sp. z o.o. byłby to kolejny ogromny cios w lokalny rynek pracy.
Atutem Zakładu jest jego lokalizacja, przy głównym węźle kolejowym, gdzie łączą się szlaki w kierunku Wrocławia, Jeleniej Góry, Legnicy i Kamieńca Ząbkowickiego. Sekcja Jaworzyna Śląska obecnie jest jedynym zakładem PKP CARGOTABOR Sp. z o.o. na Dolnym Śląsku blisko granicy południowo-zachodniej, gdzie w dużym stopniu występuje przewóz kruszywa, węgla i miału. Zakład posiada ogromny potencjał nawet na zwiększenie zatrudnienia, w przypadku pozyskania kontrahentów zewnętrznych. Z analizy rynku wynika, że w najbliższych latach wystąpi wzrost przewozu towarowego i co się z tym wiąże na remont wagonów.
Zakład w Jaworzynie Śląskiej posiada rozbudowaną, nowoczesną infrastrukturę, na którą składa się m.in. hala wyposażona jest w suwnicę, podnośniki wagonowe, 3 tory naprawcze z kanałami, śrutownię, malarnię, tokarkę do obtaczania zestawów kołowych oraz urządzenie Kolzam (urządzenie do prostowania wagonów). Posiada również stanowiska do naprawy zaworów rozrządczych, stanowiska do badania zderzaków, stanowiska do badania resorów i wszystkie niezbędne stanowiska do procesu naprawczego wagonów. Przy hali naprawczej znajduje się bocznica kolejowa.
Reasumując, zwracamy się z prośbą o skuteczną interwencję w celu niedopuszczenia do likwidacji Sekcji Jaworzyna Sląska, przedsiębiorstwa które jest nowoczesnym zakładem z wykwalifikowaną kadrą pracowniczą, ą przede wszystkim jednym z największych pracodawców w gminie Jaworzyna Śląska.
foto - ilustracyjne, wikipedia.
Komentarze (4)