Lewiatan: W końcówce 2023 roku trudno będzie o wysokie zyski firm

czwartek, 24.8.2023 08:56 238 0

W I półroczu br. wyniki finansowe przedsiębiorstw były zbliżone do uzyskanych rok wcześniej. Pogorszeniu uległy wskaźniki ekonomiczno-finansowe – podał GUS.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Lewiatana

Średnie i duże przedsiębiorstwa w pierwszym półroczu 2023 roku nadal nieźle zarabiają -  średnia rentowność w tym okresie wyniosła 5,1%. Oczywiście jej poziom nie rozkłada się równo pomiędzy różne gałęzie gospodarki. Nadal wysoki zysk ma górnictwo i wydobywanie – rentowność ponad 11,7%. Z drugiej strony mamy handel i naprawę pojazdów z rentownością zaledwie 3,8%. 

Patrząc na to jak szybko zmieniają się ceny dla producentów (obecnie mamy deflację wskaźnika PPI) oraz na fakt nadal dużej ilości zapasów zgromadzonych z okresu podwyższonych cen, to można oczekiwać, że końcówka 2023 roku nie będzie zbyt dobrym okresem dla  dużych i średnich przedsiębiorstw, przynajmniej jeśli chodzi o zysk. 

Nadal największy udział w działalności przedsiębiorstw mają koszty zakupu materiałów - to ponad 44,2%. Istotny jest jednak wzrost udziału kosztów, a nie ich sama struktura. Najszybciej bo o 0,8 pkt. proc. urosły koszty związane z podatkami i opłatami. Na drugim miejscu jest wzrost kosztów pracy, o 0,7 pkt. proc, a trzeba pamiętać, że dane nie uwzględniają drugiej podwyżki płacy minimalnej.  

Konfederacja Lewiatan

Dodaj komentarz

Komentarze (0)