Lany Poniedziałek. Gdzie zaplanowano wodne zabawy w naszym powiecie? Jaka jest geneza powstania święta?

niedziela, 31.3.2024 12:00 638 0

Lany Poniedziałek, zwany także "śmigusem-dyngusem" był pierwotnie zwyczajem zachodniosłowiańskim, następnie wtórnie związany został z Poniedziałkiem Wielkanocnym w kościele katolickim. Posiada wiele regionalnych nazw. "Śmigus" i "Dyngus" przez długi czas stanowiły odrębne zwyczaje. Z czasem różnice między nimi zaczęły zanikać i przestano rozróżniać, który na czym dokładnie polega.

Na temat powstania słów "śmigus" i "dyngus" powstało wiele teorii. Jedne mówią, że wyrazy wyewoluowały z języka niemieckiego, kolejne sugerują, że ze staropolszczyzny albo innych języków słowiańskich. Tradycyjnie praktykowanie zwyczaju związane było z uczczeniem radości po przyjściu wiosny. Stanowiąc początkowo odrębne zwyczaje, w czasie śmigusa symbolicznie biło się witkami wierzby lub palmami po nogach i oblewało się wzajemnie zimną wodą, co symbolizowało wiosenne oczyszczenie z chorób oraz brudu. Dyngus polegał na odwiedzaniu znajomych oraz przypadkowych osób, częstowaniu ich lub przekazywaniu darowizn z zaopatrzeniem.

Współcześnie święto stanowi zabawę o charakterze ludowym. Wodą oblewa się wszystkich, a nie tylko panny na wydaniu, jak dawniej. Najbardziej popularny jest wśród dzieci i młodzieży i ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi praktykami. Powstało wiele gadżetów przeznaczonych do celebrowania tej tradycji, tj. pistolety na wodę, psikawki itd.

Śmigusa-dyngusa obchodzi się w Czechach (głównie Morawy), Słowacji i niektórych regionach zachodniej Ukrainy. Istnieje jednak wiele pokrewnych świąt, m.in. bułgarska peperuda. Zwyczaj polewania się wodą z pierwotnymi tradycjami praktykuje się również na Węgrzech. W Wielką Sobotę wodą polewają się Meksykanie, a na Dalekim Wschodzie bliźniaczym, ale niezwiązanym z Wielkanocą obrzędem jest Songkran.

W powiecie świdnickim druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych organizują tradycyjną wodną zabawę w kilku miejscowościach. Szczegóły poniżej:

LANY PONIEDZIAŁEK Z OSP JAROSZÓW

 

WIELKA BITWA NA WODĘ Z OSP DOBROMIERZ

 

WODNA BITWA NA LANY PONIEDZIAŁEK Z OSP ŻARÓW

 

LANY PONIEDZIAŁEK Z OSP GOCZAŁKÓW

 

LANY PONIEDZIAŁEK Z OSP LUTOMIA

 

opr. doba.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)