Kradzież "NA POLICJANTA". Jak się jej ustrzec?

niedziela, 11.1.2015 11:35 3388 0

Podali się za policjantów prowadzących dochodzenie w sprawie kradzieży złotego łańcuszka. Zostali wpuszczeni w celu przeszukania mieszkania, nie wypisując żadnego pokwitowania, opuścili mieszkanie starszej kobiety z cennymi przedmiotami wartości 2 tys. zł..

Policja ostrzega przed tzw. oszustwami „na wnuczka”. Prowadzone akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Niepokojąca jest jednak liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. W związku z tym apelujemy o ostrożność!

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy nie pozostają jednak w tyle i modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie często wykorzystywaną przez nich metodą jest tzw. kradzież „na policjanta”. Sprawcy wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób.

W Świdnicy na taki sposób oszukana została starsza pani, która nieświadoma niczego, po wyjaśnieniu przez fałszywych policjantów, iż prowadzą dochodzenie w sprawie skradzionego złotego łańcuszka, wpuściła ich do mieszkania. Policjanci przeszukując je, zabrali ze sobą cenne przedmioty, nie zostawili żadnego pokwitowania i opuścili dom kobiety.

 

Jak działają sprawcy?

Sposób działania sprawców jest podobny. Przychodzą do mieszkania osoby starszej, przedstawiają się za policjantów pokazują fałszywą legitymację służbową i dokonują przeszukania mieszkania pod pretekstem np. poszukiwania skradzionych przedmiotów zakupionych przez seniora.
W trakcie przeszukania dokonują kradzieży wartościowych przedmiotów i oddalają się z miejsca zdarzenia.
Osoby starsze, które staja się ofiarami kradzieży " na policjanta", nie są w stanie przypomnieć sobie wyglądu sprawców i nie potrafią rozpoznać ich po głosie.

 

Jak się ustrzec przed kradzieżą?

Każdy ma prawo przed wpuszczeniem policji do domu, zadzwonić do KPP by upewnić się, że takie postępowanie trwa.

- Jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności, powinniśmy przed wpuszczeniem funkcjonariuszy do domu, zadzwonić do komendy policji i zapytać czy faktycznie wobec nas trwa jakieś postępowanie wyjaśniające lub dochodzenie - uczula Katarzyna Czepil, rzecznik prasowy KPP Świdnica.

 

Zobacz jak wyglądają nowe legitymacje służbowe

 

mm

Dodaj komentarz

Komentarze (0)