Kościół Pokoju otrzyma miliony w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej

czwartek, 29.9.2016 12:39 1263 0

Ponad dwa miliony złotych otrzyma perła świdnickich zabytków, Kościół Pokoju. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach środków pochodzących z Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Projekt pn. „Zachowanie unikatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poprzez utworzenie szlaku epitafiów w Kościele Pokoju w Świdnicy i rewitalizację przykościelnego cmentarza” będzie realizowany przez Parafię Ewangelicko-Augsburską pw. Św. Trójcy w Świdnicy.

W wyniku jego realizacji odnowiony zostanie zabytkowy cmentarz (w tym 2 pomniki nagrobne), gdzie zaplanowano odtworzenie ścieżek i alejek, co pozwoli m.in. na zaplanowanie zwiedzania obiektu. Cmentarz zostanie oświetlony, dzięki czemu będzie można go zwiedzać również w godzinach wieczornych. Kolejnym elementem projektu jest renowacja epitafiów w Kościele Pokoju. Szlak Epitafiów to założenie, w ramach którego zakłada się przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich przy 10 wybranych epitafiach, a następnie wyeksponowanie ich i przedstawienie szerokiej publiczności w historycznym wnętrzu zabytku. Epitafia pochodzą z różnych okresów i upamiętniają osoby o różnej randze dla historii, jednak wszystkie podkreślają bogatą historię obiektu oraz barwną mozaikę wydarzeń historycznych mających związek z Kościołem Pokoju w Świdnicy.

Projekt obejmuje również zakup sprzętu multimedialnego (infokiosku) oraz wyposażenia ekspozycyjnego oraz jego odpowiednie doświetlenie, przy wykorzystaniu ekologicznych źródeł energii.

Nowe wyposażenie ekspozycyjne da możliwość przygotowywania atrakcyjnej oferty wystawienniczej. W pierwszym okresie będzie to informacja o obecnych i zniszczonych zabytkach Aglomeracji Wałbrzyskiej, w tym pracach renowacyjnych przy ich rekonstrukcji. Dodatkową przestrzenią wystawienniczą i twórczą stanie się poddana renowacji stylowa, drewniana altana na terenie cmentarza. Realizacja projektu wzbogaci ofertę kulturalną: muzyczną, teatralną i wystawienniczą, a także pozwoli na nowe multimedialne zwiedzanie. Dzieci, młodzież oraz dorośli uczestniczący np. w inscenizacjach historycznych otrzymają możliwość poznania życia baroku, „poczucia klimatu” budowy i funkcjonowania Kościoła z czasów jego powstawania.

Planowane są również inscenizacje historyczne z czasów Hochbergów, których rodzina miała znaczący wpływ na teren Aglomeracji Wałbrzyskiej. Realizacja projektu stworzy szansę przeżywania wyjątkowych wartości estetycznych oraz dostarczy możliwości obcowania z wielowiekową historią w sposób osobisty.

Całkowita wartość projektu: 2 561 857,78 zł. Kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 2 049 486,23 zł

Dodaj komentarz

Komentarze (0)