komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

Konieczna korekta budżetu Świdnicy

niedziela, 27.9.2020 09:50 , komentarze: 4 , odsłony: 1606
kategorie artykułu:

Trudny czas pandemii oraz mniejsze w związku z tym niż wcześniej planowano dochody z podatku PIT spowodowały konieczność dokonania korekty w budżecie Świdnicy na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta. Właściwe uchwały zostały przyjęte podczas sesji Rady Miejskiej Świdnicy, jaka odbyła się 25 września br.

Za proponowanymi zmianami w budżecie głosowało 12 radnych, 7 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się. Zgodnie z podjętymi uchwałami w tym roku planowane dochody miasta wyniosą 293 796 093,79 zł, a wydatki 300 684 014,14 zł. Zmianie ulegnie także deficyt, który został zwiększony o 3 223 489 zł. Zostanie on sfinansowany z pieniędzy pochodzącymi z kredytu.

W ramach przeciwdziałania skutkom kryzysu rząd, mimo wielu postulatów korporacji samorządowych, nie zdecydował się na rekompensatę utraconych przez samorządy dochodów. Wprowadzono natomiast możliwość sfinansowania ubytków w określonych kategoriach dochodów budżetowych przychodami zwrotnymi pochodzącymi z kredytów, emisji obligacji lub zaciągniętych pożyczek. 

- Planowany kredyt na pokrycie ubytków w dochodach budżetowych w kwocie 3,22 mln zł na podstawie przyjętych rozwiązań ustawowych (tzw. Tarcza 4.0) będzie wyłączony z limitu spłaty długu w całym okresie jego spłaty. Nie wpłynie zatem negatywnie na zdolność kredytową miasta, zagwarantuje natomiast płynność finansową – podkreślał w trakcie sesji Kacper Siwek, skarbnik miasta. 

Mniejsze dochody miasta

Dlaczego w świdnickiej kasie jest mniej pieniędzy? Przyczyną ubytków w dochodach Świdnicy jest pandemia COVID-19. Chodzi tu przede wszystkim o mniejsze wpływy do budżetu z tytułu podatku PIT, opłaty skarbowej czy ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej. Wpływ na finanse miasta miały także ulgi, jakie udzielono świdnickim przedsiębiorcom z tytułu podatku od nieruchomości oraz zwolnień z opłaty za czynsz. A także wydatki spowodowane właśnie ograniczeniami pandemicznymi m.in. na zakup środków ochronnych osobistej.

- Nasze  ubytki w dochodach są bardzo podobne do tych, które proporcjonalnie notują inne samorządy w całym kraju – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Inwestycje bez zmian

Pomimo zmian w budżecie, zaplanowane na ten rok inwestycje będą realizowane.  Skupimy się na dalszej poprawie jakości życia mieszkańców, utrzymaniu najpotrzebniejszych inwestycji, szczególnie tych drogowych oraz planie rozwoju miasta na przyszłość. Częściowe wsparcie w tym zakresie Świdnica otrzymała od rządu, który przeznaczył około 4 milionów złotych z Funduszu Inwestycji Lokalnych dla miasta.

- Faktycznie, rząd przekazał Świdnicy pieniądze, ale tylko w części  rekompensują one ubytek w naszych dochodach. Wsparcie z Funduszu miasto przeznaczy na inwestycje odtworzeniowe, dotyczące remontów, napraw czy przebudowy działającej infrastruktury – podkreślała prezydent Moskal-Słaniewska.

4,06 mln zł przekazane przez rząd przeznaczone zostaną na 4 zadania: przebudowę ul. Jarzębinowej i Wrzosowej, termomodernizację i przebudowę budynku przy ul. Franciszkańskiej 7, modernizację pomieszczeń piwnicznych Szkoły Podstawowej nr 8 i przebudowę pawilonu przy ul. Malinowej.

 

 

 

Wasze komentarze

He he, korekta, to korektorem wymazać. Co na to soltys
niedziela, 27.09.2020 18:12 autor: Mel
poniedziałek, 19.10.2020 14:54
1
poniedziałek, 19.10.2020 14:11
1
poniedziałek, 19.10.2020 11:21
poniedziałek, 19.10.2020 08:31
1
sobota, 17.10.2020 09:26
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra