Fotopułapki z walce z nielegalnymi odpadami

czwartek, 29.7.2021 13:25 1645 3

Pomimo wprowadzenia czytelnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, wiele zakamarków Świdnicy wciąż tonie w śmieciach. Władze miasta zamierzają walczyć z tym zjawiskiem poprzez monitorowanie miejsc, w których najczęściej pojawiają się dzikie wysypiska, za pomocą tzw. „fotopułapek”.

W najbliższym czasie zostaną zamontowane urządzenia, które nagrywają obraz, a poza tym mogą się łączyć z siecią GSM i przekazywać obraz na bieżąco. Są odporne na warunki atmosferyczne i mogą zapewniać doskonałą jakość zdjęć, również w nocy.

- Zaśmiecanie miejsc publicznych jest zabronione. Mieszkańcy często informują pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami oraz Straż Miejską o lokalizacjach, w których zostały porzucone śmieci. Dlatego aby ograniczyć ten proceder, postanowiliśmy zamontować fotopułapki na terenie miasta. Ich lokalizacja będzie zmieniana w zależności od potrzeb - mówi Krystian Werecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Odpadami.

W ramach działań Wydziału Gospodarki Odpadami na terenie Świdnicy w 2020 roku zlikwidowano 19 nielegalnych miejsc gromadzenia odpadów. Uprzątnięto łącznie 6,94 ton śmieci. 

Podrzucanie odpadów w krzaki, na obrzeża miasta i inne miejsca, to nie tylko powód do wstydu, ale także narażenie się na bardzo przykre konsekwencje i wysoką karę grzywny w wysokości 5 000 zł  - dodaje Krystian Werecki, dyrektor Wydziału Gospodarki Odpadami.

Przypominamy, że w harmonogramie odbioru odpadów komunalnych w naszym mieście przewidziane są terminy odbioru wszystkich frakcji odpadów w ramach ponoszonej przez mieszkańców opłaty. Ponadto, selektywnie zebrane odpady (opony, gruz, stare meble, itp.) można legalnie i bez dodatkowych opłat dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się przy ul. Metalowców 4.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

sobota, 31.07.2021 12:34
Fakt pszok w Świdnicy to dziadostwo. Chcesz oddać cokolwiek to robią takie problemy że nie ma co się dziwić jak śmieci lądują po lasach. Gościu co tam siedzi to wygląda jak by za karę tam siedział jak tylko ktoś przyjedzie ze śmieciami to pozbyć się jak najszybciej a najlepiej aby śmieci zabrał spowrotem ze sobą. Poprawcie jakość obsługi w pszoku to ludzie chętniej oddadzą śmieci legalnie.
surdyka sobota, 31.07.2021 15:45
A co? Oczekujesz, że gościu który tam siedzi ma cię ucałować i serdecznie uściskać? Może jeszcze za ciebie posegregować to co przywiozłeś i wrzucić do kontenerów. Naucz się segregować to będzie gościu z pszok-u wdzięczny i może cię poklepie po ramieniu.
Ministrant sobota, 31.07.2021 08:32
Jak pszok Świdnica bedzie tak działał i odbierał odpady je nie odbiera. To będzie jeszcze gorzej. W Dzierżoniowie można oddać odpady bez problemu......