Uczą się i pracują w ekologicznym ogrodzie

czwartek, 10.6.2021 13:05 774 0

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grodziszczu od maja bieżącego roku uczestniczą w zajęciach realizowanych w ramach projektu Fundacji Krzyżowa “Żywność – z tradycją w przyszłość”. Warsztaty odbywają  się, m.in. w ekologicznym permakulturowym* ogrodzie edukacyjnym, w którym dzieci w roli ogrodników uczą się, jak można współpracować z naturą przy uprawie roślin,  obserwują przyrodę, eksperymentują, by wyrobić w sobie nawyki racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska, w tym wyprodukowaną żywnością.

W ogrodzie oprócz zielnika, warzywniaka powstał malowniczy zakątek pod dębami, który ma służyć wytchnieniu i pełnić funkcję zielonej klasy- miejsca do omawiania zagadnień teoretycznych. Planowane są również zajęcia na temat domowych sposobów konserwowania produktów oraz warsztaty kulinarne propagujące zasadę zero waste, co wydaje się  szczególnie istotnych zagadnieniem etycznym w dzisiejszej rzeczywistości, kiedy  na świecie marnuje się  1/3 wyprodukowanej żywności.

Tematyka warsztatów zaprojektowana została w nawiązaniu do pór roku:

  • WIOSNA: Różnorodność biologiczna, regionalność

  • LATO: Zmiany klimatyczne, niedobór wody, metody zapobiegnia

  • JESIEŃ: Sezonowość żywności, radzenie sobie z jej obfitością i niedoborem

  • ZIMA: Globalne współzależności i niezależność żywnościowa 

Zaplanowane niemal na rok spotkania  dadzą uczniom okazję do obcowania z naturą w cyklu rocznym i pomogą zrozumieć, dlaczego produkcja żywności w sposób zrównoważony jest ważnym elementem w przezwyciężeniu kryzysu ekologicznego.

Ponieważ sytuacja epidemiczna stabilizuje się, od połowy czerwca działania zostaną poszerzone  o aspekt międzypokoleniowy: uczniów wspierać będą  Wolontariusze Trzeciego Wieku- Seniorzy będą towarzyszyli dzieciom w zajęciach, pomagali w razie potrzeby i dzielili się swoim doświadczeniem.

Aktualne informacje o działaniach „okołoogrodowych” znajdują się na stronie internetowej szkoły oraz na stronie www.krzyzowa.org.pl

*Permakultura – gałąź inżynierii ekologicznej tworząca  samoregulujące się systemy rolnicze na wzór ekosystemów naturalnych, przy  jednoczesnym zapewnieniu obfitości  produktów roślinnych niezbędnych do zaspokajania lokalnych potrzeb

Dodaj komentarz

Komentarze (0)