komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

czwartek, 5 sierpnia 2021

Oswalda, Marii

"Obudźcie się. Za chwilę nie będzie gdzie Was leczyć!". Wstrząsające relacje medyków

poniedziałek, 29.3.2021 08:54 , komentarze: 98 , odsłony: 44673
kategorie artykułu:

Blisko 8 godzin czekali medycy w karetce z pacjentem chorym na covid-19, by przekazać go do świdnickiego szpitala w nocy z sobotę na niedzielę.  - To co dzieje się dzisiaj, to jest koszmar. Pracuje 20 lat w zawodzie, ale czegoś takiego nie widziałem - mówi nam wrocławski ratownik medyczny, który pełnił dyżur na terenie powiatu świdnickiego.

Niewydolność służby zdrowia - słowo klucz, którym od kilku tygodni straszy minister Niedzielski przekonując, że jeśli liczby zachorowań nie przestaną spadać, nasze szpitale nie będą mogły pomagać chorym: tym na koronawirusa i tym z innymi schorzeniami. Niestety, przewidywania te właśnie weszły w życie, a obrazki z marca i kwietnia 2020 roku z Włoch mogą zacząć pojawiać się u nas.

- 7 godzin (od 1 w nocy do 8.40 rano) staliśmy z pacjentem w karetce, bo nie było dla niego miejsca w szpitalu. Na SOR-ze na korytarzu leżą chorzy pod tlenem, w salach na parterze z kolei inni pod respiratorami. To się po prostu w głowie nie mieści. O 12.00 w południe w sobotę przywieźliśmy pacjenta z dusznością. I on pod tym tlenem leżał te kilka godzin na korytarzu - opowiada nam ratownik z wrocławskiej stacji pogotowia, który w sobotę pełnił dyżur w powiecie świdnickim. - Pracuję w zawodzie 20 lat i czegoś takiego nie widziałem. I żeby było jasne: nie hejtuję szpitala samego w sobie, oni robią co mogą. Apeluję jednak do Polaków: obudźcie się i przestrzegajcie zaleceń, noście maseczki. Za chwilę nie będzie gdzie was leczyć.

W świdnickim szpitalu Latawiec na prawie każdym oddziale stworzono decyzją wojewody łóżka dla chorych na covid-19. To jednak nie wystarcza. 

Trudną sytuację potwierdza Łukasz Czajkowski, kierownik Działu Funduszy Zewnętrznych, Projektów Rozwojowych i Marketingu ze szpitala Latawiec.

Stworzyliśmy 44 miejsca dla pacjentów: 41 z potwierdzonym wynikiem na koronawirusa, 3 z podejrzeniem. W tej chwili mamy nadkomplet: zajętych jest 64 łóżek. Sytuacja jest bardzo trudna - mówi Czajkowski.

Nie lepiej jest w pobliskim w szpitalu zakaźnym w Wałbrzychu, gdzie z dnia na dzień powiększa się liczba hospitalizowanych i osób pod respiratorami. 

W niedzielę zanotowano blisko 30 tysięcy nowych zakażeń, co jest absolutnym rekordem jeśli chodzi o dane weekendowe. Nadal jednak gros osób bagatelizuje przestrzeganie reżimu sanitarnego i maseczki zamiast na twarzy nosi pod brodą. 

Chciałbym prosić w tym miejscu wszystkich, którzy nie wierzą w pandemię, porównują ją do grypy: opamiętajcie się i zadbajcie o siebie i o innych - dodaje ratownik.

Wolne miejsca w szpitalach to jedno, drugie to braki związane z personelem. Medycy są przemęczeni, zdemotywowani i coraz częściej opisując sytuację jaka ma miejsce obecnie, nie przebierają w słowach.

 W telewizji mówią, że jest dobrze, że są miejsca, że pomoc dociera. Ja się pytam gdzie? Te kłamstwa nie zamażą obrazu załamania systemu, jego niewydolności i przemęczenia pracowników. Mimo wszystko zespoły jeżdżą, starają się nieść pomoc... - opowiada z kolei Paweł, ratownik świdnickiego pogotowia.

Zespoły ratownictwa zajęte poszukiwaniem miejsca dla pacjenta z koronawirusem, nie mogą wyjechać do wypadku czy zawału. Muszą ich wyręczać albo medycy z LPR-u, albo strażacy udzielający pomocy przedmedycznej. To co kiedyś było marginalne i rzadkie, dziś jest codziennością.

- Wypadek - my nie możemy stoimy pod szpitalem - leci LPR, miesięczne dziecko mdleje - dezynfekujemy się - tacy nie pojedziemy, żeby nie zarazić pacjenta itd. - dodaje Paweł. - Pacjent dusi się, podajemy leki i tlen. Przebieg choroby jest ciężki. Wiele osób umiera, chorują całe rodziny. Tlenu mamy tyle ile w butlach - może wystarczy. Powrót do bazy - dezynfekcja, wymiana butli, krótka przerwa i jedziemy dalej. COVID - powtórka z rozrywki. Nie COVID - jedziemy do wyjazdu przyjętego 10 godzin temu. Nadrabiamy zaległości, niektórzy nie doczekają się pomocy i umrą.

***

 Statystyki dotyczące sytuacji COVID-19 w regionie z dzisiejszego poranka.

Szpital im. J. Gromkowskiego: 254 potwierdzonych, 1 osoba na obserwacji, 13 pacjentów dodatnich na OIT, łącznie pod respiratorem 56 pacjentów dodatnich.

- Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc: 170 potwierdzonych w tym 6 pod respiratorem,

Szpital Bolesławiec: 137 potwierdzonych, 5 w obserwacji, 6 na OIT, w tym 33 pod respiratorem,

Szpital Wałbrzych: 148 potwierdzonych, 14 pod respiratorem,

Szpital Jelenia Góra: 46 potwierdzonych, 12 pod respiratorem,

Szpital Tymczasowy Legnica: 95 potwierdzonych, 4 w obserwacji, 13 na OIT w tym 13 pod respiratorem,

- Pogotowie Wrocław miniona doba: 79 wyjazdów związanych z COVID-19,

- Pogotowie Legnica miniona doba: 120 wyjazdy związane z COVID-19,

- Pogotowie Wałbrzych miniona doba: 12 przewozów covidowych,

- Pogotowie Jelenia Góra miniona doba: 17 przewozów covidowych,

 

Wasze komentarze

ale żaden debil nie dochodzi dlaczego ta zaraza się rozprzeszczeniła na cały świat jak to było możliwe ano odpowiez jes prosta polacy i reszta chołoty siedz w chńskiej żółtej dupie i dlatego jest taka hujnia
środa, 31.03.2021 16:57 autor: autor

Wozic do kosciolow. Np wczoraj w Grodziszczu na mszy bylo w srodku kosciola 35 osob a limit byl 15... a ksiadz udaje ze nie potrafi do 15 liczyc... wiec pewnie i 100 sie zmiesci...
poniedziałek, 29.03.2021 09:04 autor: Roxi

Powinni policjanci lać pałą za brak maseczki tak jak w innych krajach na wschód od Polski
poniedziałek, 29.03.2021 09:45 autor:

Jestem za!
poniedziałek, 29.03.2021 11:10 autor:

Imponuje ci azjatycka dzicz?
poniedziałek, 29.03.2021 12:02 autor:

Jak oni sami nie noszą to co lac
poniedziałek, 29.03.2021 12:20 autor:

Służba zdrowia nigdy nie była wydolna w Polsce a od roku robią co chcą ale na pewno nie leczą ludzi. Kładą na łóżku i jak przeżyjesz to git jak nie to karawany już czekają... COVID taki nowy POWUlON....
wtorek, 30.03.2021 20:57 autor: Realista

A gdzie jest policja która ma sprawdzać i kontrolować dla naszego dobra ludzi przejadą przez Piławę i nic nie robią patrol zaliczony w sklepach nie noszą maseczek kto ma tam kontrolować ochrona która gówno robi nie wierzycie w coronawirus to dajcie innym szanse na pokonanie tego gówna
wtorek, 30.03.2021 16:31 autor: Piławianka

Ja się pytam gdzie jest policja? Skateparki i parki pełne są młodzieży bez maseczek. Gromadzą się w dużych grupach i nikt z tym nic nie robi. Ja nie mogę pracować, firmy mi zamknęli, nie mam za co żyć a dzieciarnia lata beztrosko
poniedziałek, 29.03.2021 14:09 autor: Jurek

ZASZCZEP DIE I UMRZYJ BEDZIE SPOKOJ Z TOBA
poniedziałek, 29.03.2021 17:15 autor:

STRASZENIA CIĄG DALSZY????!!!!!!????
poniedziałek, 29.03.2021 11:19 autor: €


poniedziałek, 29.03.2021 18:46 autor: TO

Only Piss. HAHAHAHAHA
poniedziałek, 29.03.2021 10:23 autor: Autor


Wy kowidianie macie dziwne rozumowanie. Dla was zarażają ci co nie mają maski pomimo iż są zdrowi i dzięki nienoszeniu maski nie chorują. Może to wy roznosicie choroby i zarazki nosząc te zagrzybiałe śmierdzące maski. Przypomnę wypowiedź Szumowskiego, że maseczki nie chronią przed wirusem.
poniedziałek, 29.03.2021 16:59 autor:

Z pustego Salomon nie naleje a nawet Jarosław Kaczyński nie naleje. Jak się przepierd...
pieniądze na socjalizmy takie jak 500+, wyprawka+, mieszkanie+, 13 i 14 emerytura, walczy się z tanimi sposobami wytwarzania prądu i dotuje gigantycznymi kwotami
drogie metody wytwarzania prądu to trzeba zaakceptować że na inne cele zabraknie pieniędzy. Inaczej się nie da, także proszę się ładnie cieszyć a następnym razem zastanowić się i nie głosować na rozmodlonych komunistów z POPIS. Amen.
poniedziałek, 29.03.2021 22:05 autor: -666

Pełen szacunek. Ale... to nie przeszkadza karetce w Dzierżoniowie pojechac sobie do dagrasso i czekać 40 minut na odbiór 4 pizz. To chyba nie do tego ten pojazd służy
poniedziałek, 29.03.2021 12:09 autor:

Personel jest przemęczony...proszę sprawdzić ile godzin pracują. Są chętne pielęgniarki do pracy, ale szpitale covidowe nie przyjmują na zlecenia bo personel chce zarobić ile się da.
poniedziałek, 29.03.2021 20:08 autor: piel

Nie ma gdzie się leczyć, za chwilę nie będzie co jeść.
poniedziałek, 29.03.2021 17:11 autor: Gang Olsena w tarapatach

Taka teoria ... LD trwa do 9 kwietnia, to zapewne nie przedłuża go od razu tylko po 10 kwietnia. Reszta niech sobie dopowie.
poniedziałek, 29.03.2021 13:41 autor: Pikuś

no ba
poniedziałek, 29.03.2021 17:06 autor: racja

Zglosic i zamknac wpizdu te sekty .... ksiądz to jedno kretyn ale ludzie tez nie umieja liczyc jak mu malo niech co godzine msze odprawia
poniedziałek, 29.03.2021 09:18 autor: Xxx

W taki sposób Chińczycy załatwili cały świat bez użycia broni wystarczyło tylko wypuścić jednego wirusa z laboratorium
poniedziałek, 29.03.2021 10:17 autor: Zibi

Istnieje pojęcie broni biologicznej...
poniedziałek, 29.03.2021 10:57 autor:

To nic nie da, płaskoziemcy i opozycja nie będzie nosiła masek bo im PiS każe.
poniedziałek, 29.03.2021 11:12 autor:

Pilnujcie masek jeden drugiemu.
poniedziałek, 29.03.2021 13:32 autor: zadusicie sie szybciej

To POKO spoko organizowało marsze protesty, szpitale tymczasowe im przeszkadzały, gospodarkę natychmiast chcieli otwierać, a o chęci zamykania szpitali za ich rządów nie wspomnę.
poniedziałek, 29.03.2021 10:15 autor:

Za dużo TVP ciemniaku
poniedziałek, 29.03.2021 12:46 autor: olo

Mordy pisowskie, brakuje 2 miliardy co zamiast do szpitali trafiło na tv propagandę, brakuje jak diabli, a Polacy umierają jak nigdy od wojny!
poniedziałek, 29.03.2021 11:33 autor: ...

spokojnie po swietach wirus wyjedzie i bedzie ok
poniedziałek, 29.03.2021 11:34 autor:

ale jaja wczoraj 30 000 dzisiaj 16 000 a pojutrze poniżej zera
poniedziałek, 29.03.2021 10:32 autor:

Ludzie z grypą zajmują miejsca w szpitalach. Dawniej leczyli się w domach. Ale teraz czekają, aż wezmą w siebie trzy dawki szczepionki
poniedziałek, 29.03.2021 11:22 autor:

STRASZENIA CIĄG DALSZY??????!!!!!!!!????????
poniedziałek, 29.03.2021 11:17 autor: €€€€€€

Tak dla przypomnienia sytuacji z Listopada. Pamietamy i nie zapomnimy .https://m.facebook.com/story.php?story_
fbid=3762408897116359&id=100000418560819
poniedziałek, 29.03.2021 10:29 autor: Ewela

WIRUS OPANOWANY , POZOSTAŁ STRACH LUDZI STRACHLIWYCH
poniedziałek, 29.03.2021 10:22 autor:

https://m.facebook.com/story.php?story_f
bid=2983752961903881&id=100008076181200
poniedziałek, 29.03.2021 10:08 autor: Xxx

Czytamy ze zrozumieniem. Ratownik mówi jasno, że system jest przeciążony z powodu COVID. I że to my jesteśmy temu winni A raczej tacy jak Ty co podważają istnienie wirusa.
poniedziałek, 29.03.2021 10:12 autor:

CZYJA TO WINA NAS ZWYKŁYCH LUDZI NIE, TO PAŃSTWO CAŁY CZAS NAKRĘCA TĄ GÓWNIANĄ PANDEMIĘ GDZIE NIE SŁYCHAĆ TAM COVID LUDZIE UMIERAJĄ NA ZAWAŁ W PAPIERACH COVID ,LECZENIE NA TELEFON, MILIONY WYWALONE W COŚ CO BYŁO Z NAMI OD ZAWSZE ,CO DZIENNIE PODAWANE DANE ILE ZGONÓW,CZYLI DO CHWILI GDY NIE BYŁO PANDEMII LUDZIE NIE UMIERALI? ,TO PROSZĘ SOBIE WEJŚĆ W STATYSTYKI Z POPRZEDNICH LAT I WSZYSTKO W TEMACIE
poniedziałek, 29.03.2021 09:44 autor:

Ale to ty głupi jestes
poniedziałek, 29.03.2021 10:11 autor:

Co na to nasz poseł Proporczyk? Nie odkleja się od ekranu. Razem z Pinokiem tworzą prpagandowe duo wszechczasów.
poniedziałek, 29.03.2021 10:04 autor: Miękiszony kapiszony i korniszon

Nie wiem,czy ludzie się opamietaja. Rozumiem chodzenie po ulicy w maseczce z nosem na wierzch,bo niektórym trudno chodzić, ale wchodzenie z tak założoną maseczka do sklepu czy kościoła to naprawdę przesada.Nie ma na to chyba rady.Pomoglaby jakas akcją policji nagłośnienia potem na Dobie, ale tego się chyba nie doczekamy.
poniedziałek, 29.03.2021 09:40 autor: