komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 27 stycznia 2021

Przybysława, Anieli

Czerwona kartka dla burmistrza Świebodzic

poniedziałek, 12.10.2020 09:47 , komentarze: 13 , odsłony: 8010
kategorie artykułu:

Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) we Wrocławiu wydała pozytywną opinię (z uwagami) w sprawie  nieudzielenia burmistrzowi Świebodzic absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok przez radę miasta.

Przypomnijmy.

26 sierpnia radni Świebodzic głosowali nad udzieleniem absolutorium oraz wotum zaufania burmistrzowi Pawłowi Ozdze. Jak już informowaliśmy, Komisja Rewizyjna wystosowała wniosek o nieudzielenie absolutorium włodarzowi wskazując, że w trakcie ostatniego roku burmistrz źle wydatkował środki pod kątem ich celowości oraz zasadności. 

- Biorę oczywiście wszystkie za i przeciw. Wyczytane przeze mnie liczby mówią same za siebie. Największa inwestycja to były te tereny zielone, o których się mówi. Zostało to odwołane w połowie roku. Zbyt pochopnie ustaliliście, że nie udzielicie mi wotum zaufania, nie wysłuchując drugiej strony - mówił wówczas burmistrz Ozga.

Nie ma znaczenia tutaj kto kogo zna. Ważne są wnioski merytoryczne. My oceniamy w oparciu o te wytyczne pana. Musimy pana rozliczać z zadań i nie jest to czas utyskiwań czy żali - ocenił radny Łukasz Kwadrans, przedstawiając zarzuty wobec burmistrza w formie prezentacji multimedialnej.

Finalnie radni nie udzielili burmistrzowi ani wotum zaufania, ani absolutorium. Uchwała musiała zostać ponownie zaopiniowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową. A ta utrzymała ją w mocy. To pierwszy taki przypadek w historii jakiegokolwiek samorządu z powiatu świdnickiego. 

- W trakcie sesji radni odwoływali się przede wszystkim do kwestii braku realizacji planu wydatków inwestycyjnych i majątkowych, które wykonano w 56,58%, ale ich udział w wydatkach ogółem stanowi 7,84%. W opinii Komisji Rewizyjnej szczegółowo wskazano niezrealizowane zdania. Komisja Rewizyjna zwróciła również uwagę m.in. na niedostateczną aktywność i skuteczność Burmistrza w celu pozyskiwania środków zewnętrznych, wskazując na niskie wykonanie dochodów pochodzących ze środków europejskich, które w dziale 900 zrealizowano na poziomie 32,32% oraz podkreśliła, że stopień realizacji programów i projektów z udziałem środków pochodzących z budżetu UE wyniósł 62,83%, na co również wskazywano w trakcie debaty. Można zatem wnioskować, że były to zasadnicze powody podjęcia uchwały o nieudzieleniu absolutorium Burmistrzowi w Świebodzicach za rok 2019. Skład Orzekający zauważa, że wskazane powyżej kwestie niewątpliwie wiążą się z wykonywaniem budżetu za 2019 rok. Z kolei procentowe wykonanie dochodów i wydatków wynoszące odpowiednio 95,63% i 90,35% wielkości planowanych pokazują jednak ich niewykonanie w całości, bez wskazania przez Burmistrza przyczyn takiego stanu rzeczy - czytamy w uzasadnieniu RIO. - Rada Miejska przy ocenie prawidłowości wykonania budżetu uwzględniła konieczność przestrzegania zasad wykonania budżetu. Należą do nich przykładowo: pełna realizacja zadań, która powinna następować w terminach określonych przepisami prawa, realizacja dochodów budżetu na zasadach i w terminach wynikających z obowiązujących przepisów, dokonywanie wydatków w granicach kwot określonych w budżecie zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny. W ocenie Składu Orzekającego brak realizacji zadań inwestycyjnych oraz pozyskania zaplanowanych w budżecie dochodów niewątpliwie wiąże się z wykonaniem budżetu za rok 2019. Jednocześnie uwadze Składowi Orzekającemu nie uszedł fakt, że przy formułowaniu zarzutów w zbyt małym zakresie odniesiono się do kwestii odpowiedzialności Burmistrza za wystąpienie tych zdarzeń, a uwagi radnych poza ustaleniem odchyleń przy realizacji budżetu powinny wiązać się z ustaleniem ewentualnej odpowiedzialności organu wykonawczego za taki stan. Skład Orzekający, uwzględniając powyższe ustalenia postanowił jak w sentencji.

Od niniejszej uchwały burmistrz może się odwołać w ciągu 14 dni. Obecnie przebywa na urlopie.

- Jeszcze się nie odwołaliśmy, ale na pewno to zrobimy w ciągu najbliższych dni - informuje sekretarz gminy, Sabina Cebula.

Co to oznacza dla mieszkańców Świebodzic?

Rada miasta może bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, w głosowaniu imiennym podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza. By referendum uznano za ważne musi wziąć w nim udział 3/5 mieszkańców, czyli 5164 osób. Warto wspomnieć, że podobna procedura przed kilkoma laty została przeprowadzona w gm. Marcinowice. Spośród 5195 uprawnionych zagłosowały raptem 543 osoby, z czego 435 osób zagłosowało za odwołaniem wójta. 

Co ważne według przepisów dopuszczalne jest także podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta/prezydenta/burmistrza z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium lub wotum zaufania (ustawodawca nie ustalił katalogu tych „innych" przyczyn).

Do tematu wrócimy. 

 

Wasze komentarze

A może dać wniosek o odwołanie nieudolnej pisowskiej Rady gdyż zaraza idzie od góry a to co wypowiadają niektórzy pseudo radni jest płytkie i żenujące,Dla was panowie ważne jast jak wykopać Burmistrza a sprawy miasta są dla Was na drugim planie.Chcecie nazywać się gospodarzami miasta a ja bym was nazwal zwykłą szumowiną która szuka zawieruchy.Dlatego proponują\ę tych pseudo gospodarzy poddać pod referendum.Pozdrawiam
wtorek, 13.10.2020 16:56 autor: zybi

Wywołał pożar i co ?Ano nic,spoko,urlopik i pełny luzik.Mam nadzieję,że uda się odwołać tego nieudacznego włodarza.Świebodziczanie obudźcie się,bo wstyd !!!
poniedziałek, 12.10.2020 16:55 autor: Xxl

Opozycja tak bardzo nie może się pogodzić z utratą władzy, że są w stanie zrobić wszystko aby pogrążyć burmistrza. Przykre , nic nie robią jako radni tylko opluwają na forach internetowych. Żal po prostu żal.....
poniedziałek, 12.10.2020 21:09 autor: Mieszkaniec

A co ze śmieciarką za 800tyś, która do niczego się nie przyda?
poniedziałek, 12.10.2020 22:29 autor: Koronaświrus

Odwołać całą radę bo cześć radnych, która była za nieudzieleniem absolutorium tez realizowała ten budżet !!!! Zarówno PiS jak i innych radnych będących w z nimi w opozycyjnej koalicji boli utrata władzy !!! Odwołać radnych i zmniejszyć ich ilość i obciąć wynagrodzenie o 99% pokaże kto jest w radzie dla miasta a kto dla ksy !!!
poniedziałek, 12.10.2020 11:59 autor: Mieszkaniec

Może to nadszedł już ten czas, by Janek wrócił na stanowisko?
poniedziałek, 12.10.2020 15:51 autor: Gorol

wczoraj, 23 godz temu
poniedziałek, 25.1.2021 11:08
niedziela, 24.1.2021 13:37
niedziela, 24.1.2021 13:18
niedziela, 24.1.2021 13:04
Mati Autogaz
Mati Autogaz
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia