komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 2 grudnia 2020

Balbiny, Bibianny

Olga Tokarczuk rezygnuje z przyjęcia tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska

piątek, 25.9.2020 13:41 , komentarze: 61 , odsłony: 11896
kategorie artykułu:

24 września podczas sesji Sejmiku radni uhonorowali noblistkę Olgę Tokarczuk oraz bp Ignacego Deca tytułami honorowych obywateli Dolnego Śląska. Pisarka oświadczyła jednak, że z zaszczytu rezygnuje.

- Szanowni Państwo, dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali moją kandydaturę do tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska i czuję się zaszczycona tym wyróżnieniem. Niestety jednak nie mogę przyjąć tego tytułu. Wyróżnienie to, zamiast być radosnym świętowaniem poczucia wspólnoty, stanowi ilustrację bolesnego rozdarcia naszego społeczeństwa, zaś świadome kreowanie tej sytuacji, a co za tym idzie podsycanie emocji towarzyszących temu wyborowi, antagonizuje mieszkańców Dolnego Śląska jeszcze bardziej. Z przykrością więc zmuszona jestem odmówić przyjęcia tej godności, ponieważ nie chcę stać się obiektem takich działań i elementem tej gry - napisała noblistka.

Za przyznaniem Tokarczuk tytułu zagłosowało 32 radnych, nikt nie był przeciwny.

Noblistka Olga Tokarczuk i bp Ignacy Dec honorowymi obywatelami Dolnego Śląska

 

Wasze komentarze

Co społeczeństwo Dolnego śląska zrobiło jej złego że tak pogardza poniża i lży mieszkańców naszego regionu OKROPNE BABSKO
sobota, 26.09.2020 11:58 autor: Rolnik

Szanowni czytelnicy, rozumiecie ten bełkot noblistki, coś a może ktoś jej przeszkadza w tym aby znowu okazywać antypolskość a przynajmniej wyśmiać narodowy patriotyzm. Co innego jakby Michnik w swojej żydowskiej GW uchonorowal ją to bardzo chętnie owszem... Ona ma odbierać tytuły w towarzystwie księdza? To chyba dla niej nie do przyjęcia. Wstyd
piątek, 25.09.2020 16:42 autor: Jan

brawo Pani Olgo czarni moga byc honorowani w tym durnym kraju .sukienkowi to obluda,falsz,zaklamanie. GLUPSZEGO I tak rozodlonego narodu nie ma nigdzie w Europie.
poniedziałek, 28.09.2020 19:26 autor: noworudzianin

Być wyróżnionym wspólnie z Decem to jak być ukaranym.
poniedziałek, 28.09.2020 13:04 autor: Fiko

No i gitara. A w domyśle ,,kij jej w oko,,
niedziela, 27.09.2020 18:19 autor: Zazu

Nie czuje się Polką, to i ten tytul by ją uwierał.
niedziela, 27.09.2020 12:33 autor: Liubliu

Honorowi Obywatele Dolnego Śląska to ci,którzy zebrali kasę potrzebną na ratowanie życia 18-letniej Julki z Radkowa.Dec czy Tokarczuk to tylko tło dla rozgrywek partyjnych aktywistów.
sobota, 26.09.2020 12:39 autor: Maschinengewehrschütze

A kto to ta Tokarczuk ? Takie niepolskie nazwisko.
sobota, 26.09.2020 11:44 autor:

W Izraelu mieszka ich dużo
sobota, 26.09.2020 12:00 autor: Gomułka

Decyzja pani Tokarczuk nie sprzyja scalaniu narodu. Świadczą o tym komentarze. Szacunek należy się każdemu. Biskup Dec nie zrobił nikomu krzywdy, więc dziwią nienawistne opinie. Pani Tokarczuk powinna wykorzystać swój, świetny zresztą, warsztat pisarski do pojednania rodaków, a nie czyni tego. Niestety.
sobota, 26.09.2020 08:39 autor: Kasia

Bo to zła kobieta jest
sobota, 26.09.2020 12:59 autor: Rabin

Samo wystawienie kandydatury Deca świadczy o tych co go nominowali.Na pohybel czarnym i czerwonym!
piątek, 25.09.2020 17:54 autor:

skoro tyle jadu wylewacie i obrażacie to zastanówcie się kto wam napisał te bajania z nad Syjonu??? Polak ? Rusin? Angol? nie właśnie żyd i to oni swoją perfidią powodują zamęt w głowach szczególnie Słowian!!! podatnych na bałwochwalstwo!!! macie wolne więc zbierzcie siły i wytężcie swoje zwoje do logicznego i kostruktywnego przeyślenia co robią z Naszą Ojczyzną od ponad tysiąclecia i obecnie !!!!!
sobota, 26.09.2020 10:54 autor: Frania

Brawo Pani Olgo!
sobota, 26.09.2020 09:25 autor: Jan

Nominacja dla Pana Deca to policzek dla wszystkich trzeźwo myślących!
piątek, 25.09.2020 21:11 autor: autor

Brawo, pani Olgo!Skoro kazdy moze zostać noblista, ustąpiła pani pola kandydatowi do tego tytulu.
piątek, 25.09.2020 19:21 autor:

Panie biskupie Dec jej zachowanie świadczy tylko o niej a właściwie o jej wychowaniu .Niech ją Pan OLEJE
piątek, 25.09.2020 17:06 autor: Małolat

Tak zgadzam się z małolatem
piątek, 25.09.2020 18:11 autor: Dziadek

Szacun pani Olgo.
A "facetowi" ubranemu w sukienkę i w różowym berecie mówię nie.
piątek, 25.09.2020 18:05 autor: Grzegorz

Ludzie, skąd w Was tyle złości i niechęci do drugiego człowieka? Każdy ma prawo do własnych decyzji. A tak nawiasem mówiąc, mam wrażenie, że duża część autorów komentarzy wcale nie zapoznała się z atmosferą wokół przyznawania tego wyróżnienia. Gdybym była na miejscu obydwojga wyroznionych, zrobilabym tak samo jak O. Tokarczuk.
piątek, 25.09.2020 17:38 autor: Postronny.

Jak tam sprawa z Szalejowa Górnego?
piątek, 25.09.2020 17:15 autor: gazpacho

Radiomaryjny nienawistnik honorowym obywatelem? Żałosne.
piątek, 25.09.2020 17:13 autor: gazpacho

Brawo Olga nie może zniżać się do poziomu fikuśnego dziadka ubranego w kieckę z dziwnym kijem w dłoni
piątek, 25.09.2020 16:44 autor: zdegustowany

Kim jest Olga Tokarczuk? Jest feministką. Wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Regularnie uczestniczy w paradach równości (wikipedia)(tak dla przypomnienia Fundację Stefana Batorego założył nie kto inny tylko Georg Soros)
„Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów” – mówiła Tokarczuk w październiku 2015 r. w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info. Odebrała wówczas nagrodę Nike za „Księgi Jakubowe” – wybitną książkę, do której pisarka w fatalny sposób dopisała własną ideologię. Dziś Tokarczuk podtrzymuje te słowa. Mówi też o obronie klimatu, wolności kobiet i poparciu dla LGBT. Z takimi poglądami, swoim talentem i Noblem jest pewne, że „elity” o niej na pewno nie zapomną.
W III RP są nagradzani głównie ci pisarze i artyści, którzy wypowiadają się źle o Polsce i są „proeuropejscy”. Nie można im odmówić talentu ani weny – tworzą bardzo dobre dzieła, czasami wręcz wybitne, tyle że ich poglądy są wymierzone we własną ojczyznę - pisze Dorota Kania (artykuł „Konkretnie o Tokarczuk: Nagroda za krytykę Polski!)
Wystarczy sprawdzić, kto był laureatem nagród ustanowionych przez „elity” III RP oraz międzynarodowe gremia. Mało tego, tzw. elity przez całe lata starały się obrzydzić twórczość innych wybitnych pisarzy, którzy reprezentowali wolne, nieobciążone manierą liberalizmu poglądy-Herbert, Różewicz, Libera…
piątek, 25.09.2020 16:36 autor: BA

Gdyby z tym tytułem biskup Dec nie miał nic wspólnego to by przyjęła, jest uczulona na kościół jak większość celebrytów.
piątek, 25.09.2020 15:07 autor: msp DKL

To prawda żydzi tak maja nienawidzą siebie i innych
piątek, 25.09.2020 15:40 autor: Andrzej64

Bardzo słusznie mądra kobieta.
piątek, 25.09.2020 16:02 autor: Borys

ja tej pani dziękuje ona obraża Polaków
piątek, 25.09.2020 13:56 autor:

Przeszkadza jej biskup Dec żydzi tak mają
piątek, 25.09.2020 14:39 autor: jcek

BRAWA DLA PANI. Pana Biskupa w swej pysze nie stać na taki gest.
piątek, 25.09.2020 13:55 autor:

w zupełności popieram wpis