komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

środa, 21 października 2020

Urszuli, Hilarego

Co dalej z budową hospicjum?

piątek, 8.11.2019 13:41 , komentarze: 10 , odsłony: 4122
kategorie artykułu:

Choć od rozmów nt.  realizacji hospicjum stacjonarnego w Świdnicy pomiędzy prezydent Beatą Moskal-Słaniewską a prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum" Joanną Gadzińską minął rok, póki co konkretów brak.

W 2013 roku w ramach budżetu obywatelskiego Towarzystwo „Hospicjum” wygrało konkurs, ogłoszony przez miasto i rozpoczęło realizację budowy w oparciu o dotację miejską w wysokości 900 tys. złotych. Budowa miała być realizowana w oparciu o środki własne organizacji, które miały wpłynąć z tytułu majątku, zapisanego na jej rzecz przez jednego z nieżyjących już spadkobierców. Niestety, sprawa spadkowa ciągnęła się latami, a Towarzystwo mimo starań o kredyt, nie zebrało pieniędzy na kontynuację zadania. Mimo wsparcia miasta, które deklarowało możliwość poręczenia kredytu, banki nie udzieliły pozytywnej odpowiedzi. W związku z tym, z powodu nie zrealizowania zadania z dofinansowaniem miejskim, musiało dojść do zwrotu – w tym wypadku w formie rozpoczętej budowy. Tak bowiem wymagały przepisy, dotyczące finansów publicznych. Po kilku latach postępowanie spadkowe zakończyło się ostatecznym wyrokiem sądu. Kilkumilionowy majątek jest od maja 2018 własnością Towarzystwa.

W Świdnicy od kilku lat działają placówki komercyjne. Średnio każda z nich za pobyt pacjenta pobiera opłatę w wysokości ok. 3 tysięcy złotych. Ci, których nie stać na taki wydatek, muszą radzić sobie sami.

Warto przypomnieć, że na początku października zeszłego roku urząd wysłał do mediów komunikat, w którym miasto deklarowało ogłoszenie ogłosić nowego konkursu na realizację zadania i przekazanie ponownie budowy wraz z dokumentacją podmiotowi, który chce zrealizować obiekt i prowadzić w nim właśnie działalność hospicyjną. Do dziś tak się jednak nie stało.

- Rozważane były różne rozwiązania dotyczące przeznaczenia tego obiektu na cele społeczne, nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. W tej chwili prowadzone są prace związane z wyszacowaniem wartości tej nieruchomości - informuje rzecznik UM Świdnica, Magdalena Dzwonkowska.

 

Wasze komentarze

Skoro Towarzystwo ma teraz te miliony to jaki problem aby odkupiło od miasta budowę za te 900 tysięcy i zaczeło budować dalej? Tylko czy wystarczy? Ceny poszły w górę. Wyposażenie kosztuje drugie tyle? Meble, łożka itd
sobota, 09.11.2019 03:00 autor: autor

Jeśli za 900 tysięcy postawili ten kawałek ścian, to zdrowia szczęścia ile pochłonie budowa całości.
Ot, typowa inwestycja pod czujnym okiem czerwonej baronowej Moskal-Słaniewskiej.
sobota, 09.11.2019 22:17 autor: jagokogo

To w którym roku zmarł Juliusz W. - darczyńca na cele hospicjum ( kilka milionów) a hospicjum nie dość że nie ma to jeszcze akcje zbierania kasy dalej przeprowadzają? Zacytuję z pamięci- ,,Licząc na rychłą śmierć "(kolegi J.W.) ruszyła budowa za dotacje z funduszy mieszkańców. ,,Hojny darczyńca" nie chciał szybko umrzeć a na dodatek jeszcze trzeba się było ,,córki" ze spadku / zachowku pozbyć. PRZESZŁO! Grunt że kasa wydana , a wykonawcy ... poczekają. Przykre . ,,Darczyńcy" postawię zaległy znicz za 2013.....Nie miałam pojęcia że wtedy już nie żył!
piątek, 08.11.2019 23:36 autor:

Przecież w Świdnicy jest niezwykle potrzebny dom spokojnej starości, albo hospicjum. Wszystko inne, to strata pieniędzy.
piątek, 08.11.2019 17:56 autor:

Już przy ulicy Alberta jest ośrodek pomocy, który miał być ponoć tylko dla kobiet a jest to schronisko koedukacyjne.
piątek, 08.11.2019 17:07 autor: Borys

Wydzierżawić temu Paolo co zna Mariana ... On już będzie wiedział jak to dokończyć !
piątek, 08.11.2019 16:19 autor: rym cym cym

dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 11 godz temu
1
dzisiaj, 12 godz temu
poniedziałek, 19.10.2020 14:54
2
poniedziałek, 19.10.2020 14:11
1
poniedziałek, 19.10.2020 11:21
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D