komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 3 sierpnia 2021

Lidii, Augusta

Co dalej z budową hospicjum?

piątek, 8.11.2019 13:41 , komentarze: 10 , odsłony: 5072
kategorie artykułu:

Choć od rozmów nt.  realizacji hospicjum stacjonarnego w Świdnicy pomiędzy prezydent Beatą Moskal-Słaniewską a prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych "Hospicjum" Joanną Gadzińską minął rok, póki co konkretów brak.

W 2013 roku w ramach budżetu obywatelskiego Towarzystwo „Hospicjum” wygrało konkurs, ogłoszony przez miasto i rozpoczęło realizację budowy w oparciu o dotację miejską w wysokości 900 tys. złotych. Budowa miała być realizowana w oparciu o środki własne organizacji, które miały wpłynąć z tytułu majątku, zapisanego na jej rzecz przez jednego z nieżyjących już spadkobierców. Niestety, sprawa spadkowa ciągnęła się latami, a Towarzystwo mimo starań o kredyt, nie zebrało pieniędzy na kontynuację zadania. Mimo wsparcia miasta, które deklarowało możliwość poręczenia kredytu, banki nie udzieliły pozytywnej odpowiedzi. W związku z tym, z powodu nie zrealizowania zadania z dofinansowaniem miejskim, musiało dojść do zwrotu – w tym wypadku w formie rozpoczętej budowy. Tak bowiem wymagały przepisy, dotyczące finansów publicznych. Po kilku latach postępowanie spadkowe zakończyło się ostatecznym wyrokiem sądu. Kilkumilionowy majątek jest od maja 2018 własnością Towarzystwa.

W Świdnicy od kilku lat działają placówki komercyjne. Średnio każda z nich za pobyt pacjenta pobiera opłatę w wysokości ok. 3 tysięcy złotych. Ci, których nie stać na taki wydatek, muszą radzić sobie sami.

Warto przypomnieć, że na początku października zeszłego roku urząd wysłał do mediów komunikat, w którym miasto deklarowało ogłoszenie ogłosić nowego konkursu na realizację zadania i przekazanie ponownie budowy wraz z dokumentacją podmiotowi, który chce zrealizować obiekt i prowadzić w nim właśnie działalność hospicyjną. Do dziś tak się jednak nie stało.

- Rozważane były różne rozwiązania dotyczące przeznaczenia tego obiektu na cele społeczne, nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. W tej chwili prowadzone są prace związane z wyszacowaniem wartości tej nieruchomości - informuje rzecznik UM Świdnica, Magdalena Dzwonkowska.

 

Wasze komentarze

Skoro Towarzystwo ma teraz te miliony to jaki problem aby odkupiło od miasta budowę za te 900 tysięcy i zaczeło budować dalej? Tylko czy wystarczy? Ceny poszły w górę. Wyposażenie kosztuje drugie tyle? Meble, łożka itd
sobota, 09.11.2019 03:00 autor: autor

Jeśli za 900 tysięcy postawili ten kawałek ścian, to zdrowia szczęścia ile pochłonie budowa całości.
Ot, typowa inwestycja pod czujnym okiem czerwonej baronowej Moskal-Słaniewskiej.
sobota, 09.11.2019 22:17 autor: jagokogo

To w którym roku zmarł Juliusz W. - darczyńca na cele hospicjum ( kilka milionów) a hospicjum nie dość że nie ma to jeszcze akcje zbierania kasy dalej przeprowadzają? Zacytuję z pamięci- ,,Licząc na rychłą śmierć "(kolegi J.W.) ruszyła budowa za dotacje z funduszy mieszkańców. ,,Hojny darczyńca" nie chciał szybko umrzeć a na dodatek jeszcze trzeba się było ,,córki" ze spadku / zachowku pozbyć. PRZESZŁO! Grunt że kasa wydana , a wykonawcy ... poczekają. Przykre . ,,Darczyńcy" postawię zaległy znicz za 2013.....Nie miałam pojęcia że wtedy już nie żył!
piątek, 08.11.2019 23:36 autor:

Przecież w Świdnicy jest niezwykle potrzebny dom spokojnej starości, albo hospicjum. Wszystko inne, to strata pieniędzy.
piątek, 08.11.2019 17:56 autor:

Już przy ulicy Alberta jest ośrodek pomocy, który miał być ponoć tylko dla kobiet a jest to schronisko koedukacyjne.
piątek, 08.11.2019 17:07 autor: Borys

Wydzierżawić temu Paolo co zna Mariana ... On już będzie wiedział jak to dokończyć !
piątek, 08.11.2019 16:19 autor: rym cym cym

piątek, 30.7.2021 09:22
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz