ZACZYTANI: Ted Chiang "Historia twojego życia"

niedziela, 10.11.2019 17:45 2801 0

Badania wskazują, że 63% Polaków nie czyta książek. Bądź kimś wyjątkowym, dołącz do tych, którzy czytają! Sięgnij po książkę rekomendowaną przez ząbkowickie koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dzisiaj lekturę poleca Iwona Małozięć.

Ted Chiang, Historia twojego życia, Poznań 2016 Zysk i S-ka

 

Dwa lata temu po raz pierwszy (i, zapewniam Państwa, nie ostatni) oglądałam film pt. „Nowy początek” w reżyserii Denisa Villenueve’a. Film mnie po prostu zachwycił, choć kino science fiction nie należy do moich ulubionych gatunków. Ale dlaczego w ogóle piszę o filmie, skoro to jest miejsce, w którym recenzujemy dzieła literackie? Ponieważ właśnie przeczytałam książkę pt. „Historia twojego życia” Teda Chianga, na podstawie której powstała ta ekranizacja. I też mi się spodobała!

Ted Chiang to amerykański autor powieści science fiction. Jego utwory były wielokrotnie nagradzane najważniejszymi nagrodami dotyczącymi tego gatunku literatury. Nawet sam Barack Obama poleca jego książki. „Historia twojego życia” to zbiór 8 opowiadań. Mieści się w nich między innymi alternatywna historia biblijna, wizja przyszłości z modyfikacją genetyczną w tle, ewolucja matematyki, czy tytułowa historia o kosmitach, którzy uczą ludzi swojego języka i swojego pojmowania czasu. I na tym ostatnim opowiadaniu skupię się najbardziej.

Historia zaczyna się, kiedy na ziemi lądują statki kosmiczne. Nikt nie wie, w jakim celu obcy pojawili się na naszej planecie. Doktor Louise Banks zostaje poproszona przez wojsko o przetłumaczenie nagrania, na którym zapisany jest dźwięk wydawany przez tajemnicze stworzenia. Prośba ta staje się początkiem nauki języka obcych, nie tylko z nagrań, ale i podczas bezpośrednich spotkań z kosmitami. Opis tychże interakcji przeplata się również z opowieścią o córce głównej bohaterki. A historia ta jest niezwykle emocjonalna.  Jaki wpływ na życie Louise Banks i jej rodziny miała praca z kosmitami? Czy znajomość języka obcych może wpłynąć na postrzeganie rzeczywistości, czasu? W trakcie lektury zadawałam sobie wiele takich pytań i na niektóre uzyskałam odpowiedzi.

 Główną zaletą tego opowiadania jest to, że jest ono po prostu przepięknie napisane. Miałam wrażenie jakbym płynęła przez strony, a nie je czytała. I choć treść jest dość skomplikowana i należy się na niej skupić, to nie jest męcząca. Teorie fizyczne i lingwistyczne przeplatają się z historią o sile miłości matki do dziecka i decyzjach, niekiedy trudnych, podejmowanych w jej imię. Nie dziwię się, że Denis Villenueve zdecydował się na ekranizację właśnie tego opowiadania ze wszystkich umieszczonych w tym zbiorze.

Cała książka Teda Chianga nie jest lekturą z serii - lekka i przyjemna. Nie da się przy niej po prostu usiąść i bez uwagi przewracać strony. Wymaga ona od nas skupienia, poświęcenia czasu. Nie wszystkie opowiadania muszą się spodobać, ba, ja sama jestem pewna, że nie wszystko z nich zrozumiałam. Ale warto ją przeczytać! Bo pomiędzy zagadnieniami czysto teoretycznymi, wizjami przyszłości, ewolucji, dotyka również spraw przyziemnych: miłości, akceptacji, poświęcenia. Polecam serdecznie.               

Iwona Małozięć

Książkę wypożyczają Biblioteki Publiczne w Ciepłowodach i w Ząbkowicach (ratusz), szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Rekomendacji następnej książki szukajcie na Doba.pl za dwa tygodnie!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)