komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 20 października 2020

Ireny, Kleopatry

Festiwal SPEKTRUM- odkrywamy program sekcji dokumentalnej

wtorek, 1.10.2019 08:42 , komentarze: 0 , odsłony: 1355
kategorie artykułu:

Nieco ponad miesiąc przed piątą edycją Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM, zdradzamy kolejne szczegóły programowe. Z uwagi na połączenie dwóch kinowych inicjatyw: Okiem Młodych oraz SPEKTRUM w jedno duże wydarzenie, organizatorzy przygotowali mocny zestaw w programie dokumentalnym., na który złożą się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach dokumentu na świecie, a także nowy film świdniczanina Pawła Wysoczańskiego.

Reżyser znany dzięki realizacji „W drodze” czy „Jurka” odwiedzi Świdnicę ze swoją najnowszą produkcją „Jutro czeka nas długi dzień”.  Twórca wychowywał się w Świdnicy, jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Świdnicy (które w tym roku należy do obiektów festiwalowych). Ponadto, w 2013 roku był jurorem podczas VI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, który kilka razy w programie gościł filmy jego autorstwa (m. in. „Kiedyś będziemy szczęśliwi” oraz„Jurek” o Jerzym Kukuczce). „Jutro czeka nas długi dzień” to przejmująca historia misjonarki Heleny Pyz, od trzydziestu lat opiekującej się trędowatymi oraz ich rodzinami w indyjskim Jeevodaya. Film jest obserwacją walki ze słabościami człowieka oraz bezinteresowności i nadziei, która w kobiecie tli się płomieniem niewielkim, ale jakże mocnym. O pracy nad dokumentem opowie po seansie sam reżyser.

Kolejne pełnometrażowe dokumenty, do spotkania z którymi zaprosimy publiczność SPEKTRUM, to zwycięzcy dwóch ostatnich edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Pokażemy nagrodzone przed dwoma laty „Jutro albo pojutrze” w reżyserii Binga Liu – opowieść o młodych nie tylko dla młodych, pełną życiowych emocji i pokazujących siłę przyjaźni oraz gorzki smak dorosłości. Obraz Liu był też nominowany do Oscara za rok 2018. Widzowie z pewnością pokochają również tegorocznego laureata, czyli „Krainę miodu” Tamary Kotewskiej i Ljubomira Stefanowa. Historia 50-letniej Hatidze, która jako ostatni przedstawiciel niezależnych pszczelarzy sprzedaje miód w małych partiach, a swoje pszczoły zaklina śpiewem, nie używając zabezpieczeń przy obcowaniu z nimi. Naprzeciw jej podejściu stają nowi sąsiedzi, miód traktujący jako biznes i pole do maksymalnej eksploatacji. rogram dokumentalny uzupełni „Diego” autorstwa Asifa Kapadii, przejmujący portret Diego Maradony, genialnego piłkarza z Argentyny. Film skupia się na pobycie boga futbolu w Neapolu. Maradona po transferze do klubu z południa Włoch nie tylko odbudował swoją pozycję, ale stał się pupilem kibiców. Mocną piątkę zamyka polski „Wiatr. Thriller dokumentalny” w reżyserii Michała Bielawskiego – obserwacja konsekwencji, jakie pozostawia po sobie halny. Efektów, które widać zarówno w podhalańskiej faunie i florze, ale i lokalnej społeczności. Sam reżyser przyjedzie także do Świdnicy. Będzie to dla niego powrót po sześciu latach do dolnośląskiej stolicy filmu.

Cena pojedynczego biletu na film z sekcji dokumentalnej wynosić będzie 5 zł.

5. Świdnicki Festiwal Filmowy SPEKTRUM odbędzie się w terminie 5-11 listopada 2019r. Karnety w cenie 100 zł zostaną włączone do sprzedaży od 15 października. Bilety na pojedyncze seanse będzie można nabyć od 22 października.

Organizatorami SPEKTRUM pozostają niezmiennie ŚOK oraz WrocławskaFundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica, a współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 5.10.2020 07:54
czwartek, 17.9.2020 09:10
czwartek, 10.9.2020 13:49
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec