komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 27 października 2020

Iwony, Sabiny

Kuria przeprasza za pedofila Pawła Kanię

poniedziałek, 13.5.2019 15:41 , komentarze: 14 , odsłony: 8494
kategorie artykułu:

Archidiecezja Wrocławska wydała oświadczenie po publikacji filmu "Nie mów nikomu" braci Sekielskich. Przeprasza w nim ofiary byłego już księdza-pedofila, pochodzącego ze Świdnicy, Pawła Kanię.

Jak już informowaliśmy mężczyzna odsiadujący właśnie wyrok za wykorzystywanie seksualne małoletnich chłopców oraz nakłanianie swoich ofiar do zmiany zeznań, przed Wielkanocą został wydalony ze stanu duchownego.

CZYTAJ TUTAJ: KLIKNIJ

Paweł Kania nie jest już księdzem. Po przeprowadzonym dochodzeniu kanonicznym został wydalony ze stanu duchownego i w tym kontekście informacja podana w filmie jest nieaktualna. Reżyser nie kontaktował się z archidiecezją i być może stąd wynika brak tej wiedzy. Wiele razy wyjaśnialiśmy tę sprawę dziennikarzom, deklarując jednocześnie gotowość udzielenia pomocy osobom pokrzywdzonym. Wiem, że wobec ogromu cierpienia tych, którzy zostali skrzywdzeni traci na znaczeniu tłumaczenie procedur, przytaczanie dat oraz zapewnianie, że jako archidiecezja wrocławska postępowaliśmy zgodnie z prawem. Nic nie może wymazać zła, jakiego doznały osoby pokrzywdzone i z szacunku do nich nie będę po raz kolejny wracał do kwestii proceduralnych. Powtórzę jedynie, że wyrażamy ból, przepraszamy i podtrzymujemy gotowość pomocy tym, którzy o nią wystąpią - tłumaczy Archidiecezja Wrocławska.

Tymczasem film dokumentalny ze świadectwami ofiar księży pedofilów ma już blisko 8 milionów wyświetleń.

Jestem głęboko poruszony tym, co zobaczyłem w filmie Pana Tomasza Sekielskiego.Ogromne cierpienie osób skrzywdzonych budzi ból i wstyd. W tym momencie przed oczami mam także dramat osób pokrzywdzonych, z którymi spotkałem się osobiście. Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu.Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła. Jako delegat Episkopatu ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zrobię wszystko co w mojej mocy, aby pomóc osobom pokrzywdzonym. Ujawnione informacje pokazują jak bardzo potrzebne są przepisy najnowszego dokumentu papieża Franciszka („Motu Proprio” Vos estis lux mundi). Trzeba wyjaśnić wszystkie sprawy. Nikt w Kościele nie może uchylać się od odpowiedzialności. Musimy chronić dzieci i młodzież. Dla Kościoła nie ma innej drogi- powiedział Abp Wojciech Polak Prymas Polski.

fot. pixabay

 

Wasze komentarze

Jak nie można napisać, że kłamią lub jest nieprawda to przepraszają. A kto przeprosi za to , że jeden czy drugi biskup ukrywali tego pedofila. I przenosili go do innej parafii. Do 2001 roku był nakaz w kościele aby takie sprawy ukrywać.
Tak więc drodzy katolicy dalej posyłajcie swoje dzieci do kościoła, religie czy szkołę prowadzona przez kościół, BO PRZECIEŻ MUSI BYĆ DALSZY CIĄG FILMU
poniedziałek, 13.05.2019 15:48 autor:

Dec wypiera.... do watykanu
wtorek, 14.05.2019 09:58 autor: Ommmmmm

Od chwili powstania organizacji kościół katolicki rzymsko- katolicki to takie rzeczybsie działy la porządku dziennym
wtorek, 14.05.2019 10:00 autor: Kaczor

dlaczego wcześniej nie było przeprosin.
poniedziałek, 13.05.2019 18:00 autor: Wikilik

Posadzić go i krzyknąć na celi że to pedofil..... Czekam aż zaczną w końcu ich wsadzać...
poniedziałek, 13.05.2019 21:34 autor: Anty kler

A może Kuria poda tylko jedną taką drobną informację! Kiedy ten Pan przestał być księdzem?! Czy czasami nie stało się to w kwietniu tego roku?! Pan Sekielski twierdzi, że ma dokumenty potwierdzające wysłanie pytań do Kurii, Fakty się liczą a nie kolejna próba rozmydlenia tematu!!! A co z odpowiedzialnością Kurii za przeniesienie do Bydgoszczy?
poniedziałek, 13.05.2019 21:46 autor: Tomek

Myślałem że KK osiągnął już dno, ale ambitnie ryje głębiej. Co za hipokryzja! Oficjalnie przeprosiny, zapewnienia o współpracy i "dogłębnym śledztwie", a w rzeczywistości uparte zacieranie śladów, kluczenie, zniesławienie ofiar, odmowa zadośćuczynienia , wyparcie i bagatelizowanie problemu! Kościół systematycznie i instytucjonalnie zapewniał podofilom w swoich szeregach bezkarność. Można było uniknąć wielu tragedii młodych ludzi gdyby w porę odsunięto od kapłaństwa ludzi chorych i zdegenerowanych! Teraz czekam na filo o równie silnym, a może silniejszym, lobby homoseksualnym w KK. To dopiero będzie kropka nad 'i"
poniedziałek, 13.05.2019 18:28 autor: Autor

Jestem w szoku! Biskupi powini się wstydzić !
poniedziałek, 13.05.2019 17:48 autor: Katoliczka

dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 1 godz temu
poniedziałek, 26.10.2020 08:27
poniedziałek, 26.10.2020 08:16
piątek, 23.10.2020 10:45
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele