Personel medyczny na Pawiaku

sobota, 14.4.2018 10:15 1907 0

Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Taniec wśród mieczów. Polski personel medyczny na Pawiaku w okresie okupacji niemieckiej 1939-1944” przygotowanej przez Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie.

W okresie okupacji niemieckiej, 1939-1944, na Pawiaku, wówczas więzieniu śledczym hitlerowskiego Gestapo, funkcjonowały dwa szpitale, na oddziałach męskim i kobiecym – Serbii. Zatrudniony w nich polski personel medyczny, rekrutujący się zarówno spośród więźniów, jak i osób przychodzących z wolności, starał się wszelkimi możliwymi sposobami nieść pomoc osadzonym. Lekarze, pielęgniarki, położne, felczerzy i członkowie kolumn sanitarnych wypełniali podwójną rolę. Z jednej strony wierni przysiędze Hipokratesa starali się nieść pomoc medyczną więźniom, natomiast z drugiej wypełniali zadania żołnierzy podziemia. Dzięki między innymi ofiarności, poświęceniu i odwadze osobom w charakterystycznych białych fartuchach udało się uratować wiele istnień ludzkich. Usiłując ocalić życie innych, sami jednak ryzykowali najwięcej w przypadku wpadki. Stąd, jak to określiła jedna z lekarek-więźniarek dr Anna Czuperska, służba polskiego personelu medycznego na Pawiaku była „Tańcem wśród mieczów”.

W treści wystawy wpleciony został unikalny materiał ikonograficzny, zdjęcia i rysunki z okresu okupacji oraz lat powojennych. Ekspozycja jest dwujęzyczna, polsko-angielska.

Wystawę można oglądać w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy do 31 maja 2018 roku. Wstęp bezpłatny, zapraszamy!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)