Czy Świdnica stanie się polskim centrum łyżwiarstwa? Podpisano umowę na stworzenie klasy łyżwiarstwa szybkiego w świdnickiej SMS [FOTO, SZCZEGÓŁY]

środa, 28.6.2023 13:07 3640 8

Podjęto kolejny krok w kierunku rozwoju świdnickiego sportu. W środę, 28 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu podpisano umowę na stworzenie klasy łyżwiarstwa szybkiego w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy.

Pomysłodawcą jest Natalia Czerwonka - srebrna medalistka olimpijska z Sochi (2014). Projekt sfinansuje samorząd województwa dolnośląskiego, który jest podmiotem prowadzącym szkołę oraz Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego.

- Tam, gdzie jest współpraca, tam są wyniki i efekty. Samorząd województwa prężnie inwestuje w infrastrukturę sportową, zarówno we współpracy z samorządami, jak i związkami sportowymi. Przykładem takiego efektu są sukcesy pani Natalii Czerwonki. Naszym celem jest zapewnienie możliwości trenowania Dolnoślązakom, ale i wszystkim Polakom na miejscu, bez konieczności wyjazdów za granicę. Coraz więcej osób odnosi sukcesy w sporcie i chce wiązać z tym swoją karierę zawodową - mówił marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

- Samorząd województwa jest organem prowadzącym kilka szkół specjalizujących się w kształceniu przyszłych sportowców, m.in. w Karpaczu, gdzie szkoleni są przyszli sportowcy osiągający sukcesy na różnych arenach. Powstanie kolejnego profilu w SMS w Świdnicy to świetna informacja. Pamiętajmy, że świdnicka placówka słynie już z kolarstwa. Rozwój szkoły w Karpaczu wiąże się z poprawą infrastruktury, chodzi konkretnie o tor saneczkowy, który realizujemy z burmistrzem Karpacza. Chcemy, żeby sportowcy nie musieli szukać miejsc do trenowania poza Dolnym Śląskiem, czy nawet poza granicami naszego kraju - podkreślił wicemarszałek województwa dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

- Idea związana z popularyzacją łyżwiarstwa szybkiego jest wynikiem naszego programu, który realizujemy od wielu lat. Dyscyplina ta zyskuje coraz większy rozgłos, co zawdzięczamy również klubom sportowym, m.in. Cuprum z Lubina, Znicz z Kłodzka czy Orlica z Dusznik-Zdroju. Nie zapominajmy o Akademii Rozwoju Sportowego Natalii Czerwonki, która jest jedyną Dolnoślązaczką z medalem zimowych igrzysk olimpijskich. Rozmowy na temat tego przedsięwzięcia zostały podjęte już na początku tego roku, zarówno z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego, jak i miastem Świdnica, a ich efektem jest powstanie oddziału łyżwiarstwa szybkiego w świdnickiej placówce. Warto wspomnieć, że chcemy również podjąć działania w kierunku modernizacji lodowiska - wskazywał wicemarszałek województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.

- Pomysł takiej współpracy i rozwoju tej dyscypliny to wzbogacenie naszej oferty sportowej i szansa dla młodych ludzi posiadających predyspozycje sportowe. Część z nich dziś może tylko lubi jeździć na łyżwach, ale za jakiś czas może okazać się, że ich zdolności są dużo większe. W sferze kolarstwa doczekaliśmy się wspaniałego absolwenta, jakim jest Rafał Majka i miejmy nadzieję, że uda nam się wyszkolić również łyżwiarzy, którymi będzie można się chwalić. Świdnickie lodowisko to obiekt z lat 80., była to jedna z największych sportowych inwestycji w Świdnicy. Pomysł okazał się być bardzo trafiony, jest to największe lodowisko na Dolnym Śląsku - tafla o wymiarach 60x30 metrów, trybuny na 750 miejsc, szatnie, zaplecze sanitarne, infrastruktura parkingowa. Obiekt został częściowo zmodernizowany podczas zawodów World Games. Myślę, że w samej Świdnicy bez problemu dokonamy naboru do klasy łyżwiarstwa szybkiego, świdnickie dzieci jeżdżą na łyżwach od dziecka - zaznaczyła prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że kolejny punkt na łyżwiarskiej mapie Polski zostanie wypełniony. Natalia i jej sukcesy może stanowić deklarację tego, że w przyszłości będziemy mieli łyżwiarzy na takim samym poziomie albo lepszych. Miejmy nadzieję, że charyzma i upór Natalii Czerwonki pozwoli na to, żeby wyszkolić wspaniałych sportowców. Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego może zapewnić, że będzie włączał się w nadzór, współpracę i pomoc w działalności szkoły i lodowiska w Świdnicy i będziemy wspólnie rozwijać ten piękny sport. Popularność short tracku dynamicznie wzrasta, również dzięki ostatnim sukcesom Natalii Maliszewskiej, więc nabór do szkoły powinien zostać zapewniony - mówił prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch.

- Jest to dla mnie bardzo wzruszająca chwila. Jestem bardzo dumna, że nastąpiła potrzeba w zakresie rozwoju łyżwiarstwa szybkiego na Dolnym Śląsku. Przyznam, że wnioskując o wsparcie Urzędu Marszałkowskiego nie spodziewałam się, że dojdziemy do takiego momentu, jak dzisiaj. Mam nadzieję, że efekty współpracy będziemy widzieć niedługo i że Świdnica stanie się ważnym ośrodkiem łyżwiarstwa. Wiem, że zainteresowanie łyżwiarstwem w Świdnicy jest bardzo duże, więc chcemy tę szansę wykorzystać - podsumowała Natalia Czerwonka, łyżwiarka, zdobywczyni srebrnego medalu olimpijskiego na ZIO Sochi 2014.

Rozmowy dotyczące powstania nowej klasy trwały od wiosny tego roku, a ideą była możliwość, aby uprawiające łyżwiarstwo dzieci i młodzież, osiągające w swoich kategoriach wiekowych wysokie wyniki sportowe, mogły szkolić się sportowo kontynuując naukę na Dolnym Śląsku. Angażując się w tę inicjatywę samorząd województwa prowadził rozmowy na temat wykorzystania SMS w Świdnicy, która jest organizacyjną jednostką oświatową województwa. Jednocześnie nawiązano również kontakt z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego oraz miastem Świdnica, która dysponuje lodowiskiem, na którym można prowadzić szkolenie sportowe. Efektem tych rozmów jest dzisiejsze podpisanie porozumień Województwa z polskim związkiem oraz Województwa z miastem Świdnica.

Efektem ustaleń jest otwarcie od września oddziału łyżwiarstwa w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Nowy kierunek sportowy zapewni możliwość rozwoju dla młodych talentów dając im szansę pozostania na Dolnym Śląsku w pobliżu rodzinnych miejscowości. Jednocześnie jest to kolejny projekt realizowany dzięki szerokiej współpracy samorządu województwa, samorządów lokalnych, ogólnopolskich związków sportowych oraz organizacji pozarządowych.

Idea otwarcia nowego oddziału łyżwiarstwa szybkiego w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy  rozpoczęła się od programu popularyzacji łyżwiarstwa szybkiego i short tracku, którego realizację wspiera Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Jednocześnie od kilku lat wiemy, że na popularności zyskuje zwłaszcza short track i że jest to również ta dyscyplina, która w systemie sportu młodzieżowego sprawnie się rozwija i może przynieść województwu dodatkowe punkty w klasyfikacji sportu młodzieżowego. W województwie prężnie działają kluby, które prowadzą szkolenie w łyżwiarstwie szybkim oraz jeździe na rolkach i wrotkach (będące pokrewnymi dziedzinami komplementarnymi do szkolenia w sporcie łyżwiarskim) – MKS Cuprum Lubin, UKS Orlica Duszniki – Zdrój, UKS Znicz Kłodzko oraz Akademia Sportowego Rozwoju Natalii Czerwonki.

foto: doba.pl

 

 

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

czwartek, 29.06.2023 21:48
Proszę,PiS daje nawet tym włodarzom którzy ewidentnie na PiS plują......
piątek, 30.06.2023 06:39
PiS kupuje naszymi pieniędzmi tych, którzy dają się kupić. ...
piątek, 30.06.2023 18:13
Tymi wygospodarowanymi przez PiS. Gdzie te pieniądze były za POPSL?...
czwartek, 29.06.2023 20:22
Dellu Prezydent Świdnicy z "przystawkami PiS" ciąg dalszy. Wyrzucona za...
piątek, 30.06.2023 15:03
A z kim ten mały prezes nie będzie się ...
piątek, 30.06.2023 18:09
Co za bzdura...
piątek, 30.06.2023 06:41
To wszystko jest gra na rozbicie. Pani Prezydent się...
Kazik środa, 28.06.2023 23:42
W tej szkole niech zaczną uczyć jeździć pedalarzy zgodnie z przepisami! Nie może być tak, że grupa tych osobników przejeżdża skrzyżowanie na zielonym, a pozostałe dwie, w dość wyraźnym odstępie czasowym, nie zatrzymują się i jadą na czerwony! To jest skandal!