Głos ws. likwidacji szkół specjalnych zabrała była minister edukacji

wtorek, 30.3.2021 09:39 2641 4

Wracamy do tematu związanego z niepokojem świdnickich rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, którzy protestowali przeciwko likwidacji szkół specjalnych. Głos w sprawie zabrała była minister edukacji a obecna europosłanka PiS, Anna Zalewska.

Przypomnijmy:

Pani Kamila jest mamą Damiana, co roku organizuje w Jagodniku festyn, z którego środki przeznaczane są na leczenie nastolatka. Chłopiec choruje na stwardnienie guzowate, padaczkę lekooporną, arytmię serca. Jest opóźniony w rozwoju, ale swoją edukację rozpoczął w szkole dla dzieci w pełni sprawnych.

- I to był koszmar. Damian całkowicie nie radził sobie w tej szkole, nie bez znaczenia była także postawa uczniów, którzy umówmy się, nigdy nie zaakceptują naszych dzieci w taki sposób, by te mogły uczyć się razem. Z przerażeniem wraz z innymi rodzicami przeczytaliśmy o nowym pomyślę ministerstwa, które chce chore dzieci mieszać ze zdrowymi. Odkąd mój syn chodzi do szkoły specjalnej jest zupełnie innym dzieckiem, tam znalazł przestrzeń dla siebie i miejsce rozwoju. Nie możemy  pozwolić na to, by to wszystko przepadło - opowiadała nam pani Kamila.

A jakie to są konkretne pomysły ministerstwa?

Według planów resortu w Polsce mają powstać Specjalistyczne Centra Edukacji Włączającej a pilotaż programu wejdzie w życiu już we wrześniu tego roku. Jak podkreśla resort w komunikacie, obecny system nie jest doskonały, wymaga korekty. Ministerstwo zamierza opracować zatrudniania w placówkach oświatowych psychologa, pedagoga specjalnego, doradcy zawodowego i logopedy.

- Przyświeca nam idea, aby każde dziecko miało zagwarantowaną pomoc, w tym psychologiczno-pedagogiczną dostosowaną do jego potrzeb. Wśród naszych propozycji ważną rolę odgrywają poradnie psychologiczno-pedagogiczne i placówki specjalne. Nie ma planów ich likwidacji - czytamy w wydanym przez MEN komunikacie.

Obecnie istnieją Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie oraz Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne a mają powstać Centra Dziecka i Rodziny, które łączyłyby działania tych dwóch funkcjonujących teraz osobno instytucji.

Rozpoczęto zbiórkę podpisów i skontaktowano się także z biurem europosłanki Anny Zalewskiej. Była minister edukacji zaproponowała rodzicom spotkanie.

- Niepokoje rodziców dzieci ze specjalnymi potrzebami trzeba wyjaśnić i ugasić ten pożar. Dlatego spotkałam się z nimi, rozmawiałam też z dyrekcją świdnickiej szkoły. Chcę powiedzieć to jasno: nie będzie likwidacji szkół specjalnych, natomiast resort edukacji bardzo chce wzmocnić ich działalność. Konkretem wymiernym jest uzyskanie orzeczeń w jednym miejscu a nie jak dotąd w kilku. Sam projekt zmian jest bardzo szeroko konsultowany, a w 16 szkołach wprowadzony zostanie pilotażowo. Zadeklarowałam rodzicom, że postaram się, by wnioski z tego pilotażu trafiały bezpośrednio do nich. Będziemy to obserwować i razem według potrzeb, konstruować. Na pewno też pod koniec kwietnia odbędzie się spotkanie kuratorów z dyrekcjami placówek, tak, aby wszystkie niejasności wyjaśniać na bieżąco. Podkreślę, że zawsze byłam przy dzieciach ze specjalnymi potrzebami, także w wtedy gdy w 2018 roku wprowadziliśmy zmiany dot. przepływu pieniądzy w samorządach na kształcenie specjalne. Nie mogą ich już przesuwać, co było bardzo ważne dla mnie - komentuje europosłanka, Anna Zalewska.

Rodzicom udało się zebrać w 2404 podpisów, które wysłano do ministra Czarnka. 

- Czekamy na odpowiedź z ministerstwa. Nie do końca wierzymy w słowa pani Zalewskie, ale czekamy i obserwujemy - mówi inicjatorka akcji, Kamila Milik.

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Haczykowiec niedziela, 11.04.2021 17:37
Jak widzę tą Panią i jej szyderczy uśmiech to po...
Tomaszek wtorek, 30.03.2021 11:02
UWAGA! Pilnować kontenerów PCK!
adaś wtorek, 30.03.2021 16:06
Brawo Tomaszek!!! Na każdym z nich winna wisieć informacja STOP...
Autor wtorek, 30.03.2021 10:14
Jeżeli oni się za coś biorą, to na pewno to sp..lą. Żadna ich reforma jak dotąd nie przyniosła wymiernych ofektów poza bałaganem i kosztami.