komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 24 stycznia 2021

Felicji, Franciszka

Radni złożyli projekt uchwały dot. obniżki diet. Opozycja poszła na całość

środa, 21.10.2020 10:00 , komentarze: 4 , odsłony: 1704
kategorie artykułu:

Sporym zaskoczeniem był finał głosowania nad uchwałą dot. zmniejszenia diet dla radnych w Świebodzicach. Pomysłodawcy przekonywali, że obniżenie wynagrodzenia uzdrowi motywację do pracy a gdy opozycja zaproponowała symboliczne diety w kwocie 1 zł  w większości zagłosowali przeciw (konsekwentny był tylko radny Kościukiewicz).

Obecnie przewodnicząca rady otrzymuje 1968 zł, wiceprzewodniczący 1311 zł, a radny 1000 zł. Według zapisu nowej uchwały kwoty miałyby odpowiednio wynosić: 600, 400 i 300 zł. Oprócz tego za każdą nieobecność radny traciłby 15% uposażenia.

- Obniżenie diety do proponowanej w uchwale wysokości będzie realizować ich funkcję w postaci zrekompensowania utraty zarobków w następstwie wykonywania czynności wykonywanych z mandatem radnego. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż sesje rady odbywają się zwykle od godz. 16.00. Biorąc pod uwagę przede wszystkim czynnik społeczny zasadnym jest podjęcie przedłożonego projektu uchwały - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

22 października podczas sesji projekt był rozpatrywany.

- Wnioskodawcami byli radni burmistrza Pawła Ozgi – Adam Pofelski, Janusz Kościukiewicz, Grażyna Bieniada i Jan Klepiec. Ich zdaniem obcięcie diet było uzasadnione m.in. troską o zły stan budżetu miasta oraz potrzebą uzdrowienia motywacji radnych i weryfikacji, kto tak naprawdę przyszedł do rady pracować dla potrzeb Mieszkańców za „symboliczną złotówkę” (uwaga, to kluczowy moment dla tej opowieści), a kto po interesy i synekury - czytamy w Pulsie Świebodzic.

Radni z klubu Wspólne Świebodzice uznali, że obniżenie diet jest pomysłem dobrym i... poszli na całość proponując wynagrodzenie w kwocie 3 zł dla przewodniczącego, 2 zł dla wiceprzewodniczącego,  i 1 zł dla radnych. Złożyli więc stosowny wniosek. Za jego przyjęciem zagłosowało 7 radnych, 7 było przeciwnych. A wśród tych drugich także ci, którzy diety chcieli obniżyć złożoną przez siebie uchwałą. Konsekwencji nie zabrakło tylko radnemu Kościukiewiczowi.

- To zwykła obłuda tych radnych. Radna Bieniada w ogóle się nie pojawiła, radny Klepiec zmienił barwy klubowe za 300 zł i funkcję wiceprzewodniczącego rady, radny Pofelski nie złożył ani jednej interpelacji. Oni wszyscy tu są żeby załatwiać swoje interesy i biznesy. Gdy zaproponowaliśmy obniżenie do symbolicznej złotówki diet to nie poparli naszego wniosku - mówi radny Łukasz Kwadrans.

- Ostatecznie, głosami m.in. radnych Klepca, Pofelskiego, Żygłowicza, Pantala, Opalińskiego i kilku ich kolegów, diety nie tylko nie zostały obniżone do 1zł, ba!, nie zostały obniżone nawet do 300 zł, lecz pozostały na tym samym poziomie - czytamy na profilu.

Niestety urzędniczka pracująca w biurze rady nie podała nam konkretnych nazwisk z przebiegu głosowania. Choć jest to informacja jawna, stwierdziła, że musi to skonsultować z radcą prawnym urzędu.

Sesja, jak to bywa często w Świebodzicach, kontynuowana będzie w środę, 21 października.

 

 

Wasze komentarze

Radni FWIL hipokryci,
środa, 21.10.2020 13:54 autor: Roman
To nie Radni FWIL są hipokrytami ,My głosowaliśmy za uchwałą zgodnie,żeby obniżyć do "przyzwoitych kwot" tj,300,400,i 600.Ja osobiście uważałem,że kwota 100 zł dla radnego, 200 dla Wiceprzewodniczących i 300 zł dla Pani Przewodniczącej jest sprawiedliwym wynagrodzeniem..Hipokrytami są Radni Wspólnych Świebodzic,którzy kiedy zobaczyli ,że ich gierka się nie udała to nie poparli zmniejszenia sobie" kaski",nie wzięli udziału w Głosowaniu.,nie zagłosowali na tak. Czego tego nie napisali stronniczy ich Przyjaciele którzy prowadzą PULS Świebodzic.

czwartek, 22.10.2020 20:23:02 autor: Radny Janusz Kościukiewicz

No, to teraz faktycznie widać kto jest radnym za kasę.
środa, 21.10.2020 14:37 autor: Mieszkanka
Szczyt obłudy został osiągnięty...
środa, 21.10.2020 11:18 autor: Pat
piątek, 22.1.2021 10:26
czwartek, 21.1.2021 14:18
21
poniedziałek, 18.1.2021 14:17
1
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D