komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

wtorek, 1 grudnia 2020

Natalii, Eligiusza

Olga Tokarczuk rezygnuje z przyjęcia tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska

piątek, 25.9.2020 13:41 , komentarze: 61 , odsłony: 11863
kategorie artykułu:

24 września podczas sesji Sejmiku radni uhonorowali noblistkę Olgę Tokarczuk oraz bp Ignacego Deca tytułami honorowych obywateli Dolnego Śląska. Pisarka oświadczyła jednak, że z zaszczytu rezygnuje.

- Szanowni Państwo, dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali moją kandydaturę do tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska i czuję się zaszczycona tym wyróżnieniem. Niestety jednak nie mogę przyjąć tego tytułu. Wyróżnienie to, zamiast być radosnym świętowaniem poczucia wspólnoty, stanowi ilustrację bolesnego rozdarcia naszego społeczeństwa, zaś świadome kreowanie tej sytuacji, a co za tym idzie podsycanie emocji towarzyszących temu wyborowi, antagonizuje mieszkańców Dolnego Śląska jeszcze bardziej. Z przykrością więc zmuszona jestem odmówić przyjęcia tej godności, ponieważ nie chcę stać się obiektem takich działań i elementem tej gry - napisała noblistka.

Za przyznaniem Tokarczuk tytułu zagłosowało 32 radnych, nikt nie był przeciwny.

Noblistka Olga Tokarczuk i bp Ignacy Dec honorowymi obywatelami Dolnego Śląska

 

Wasze komentarze

Ale skoro jej tak źle w ojczyźnie to niech wyjedzie...
sobota, 26.09.2020 09:58 autor: Andrzej64
Brawo!!! w punkt
niedziela, 27.09.2020 19:43 autor:
Brawo
środa, 07.10.2020 08:45 autor: zxc
brawo Pani Olgo czarni moga byc honorowani w tym durnym...
poniedziałek, 28.09.2020 19:26 autor: noworudzianin
Być wyróżnionym wspólnie z Decem to jak być ukaranym.
poniedziałek, 28.09.2020 13:04 autor: Fiko
No i gitara. A w domyśle ,,kij jej w oko,,
niedziela, 27.09.2020 18:19 autor: Zazu
Nie czuje się Polką, to i ten tytul by...
niedziela, 27.09.2020 12:33 autor: Liubliu
A kto to ta Tokarczuk ? Takie niepolskie nazwisko.
sobota, 26.09.2020 11:44 autor:
W Izraelu mieszka ich dużo
sobota, 26.09.2020 12:00 autor: Gomułka
Bo to zła kobieta jest
sobota, 26.09.2020 12:59 autor: Rabin
Brawo Pani Olgo!
sobota, 26.09.2020 09:25 autor: Jan
Panie biskupie Dec jej zachowanie świadczy tylko o niej a...
piątek, 25.09.2020 17:06 autor: Małolat
Tak zgadzam się z małolatem
piątek, 25.09.2020 18:11 autor: Dziadek
Ludzie, skąd w Was tyle złości i niechęci do drugiego...
piątek, 25.09.2020 17:38 autor: Postronny.
Jak tam sprawa z Szalejowa Górnego?
piątek, 25.09.2020 17:15 autor: gazpacho
Radiomaryjny nienawistnik honorowym obywatelem? Żałosne.
piątek, 25.09.2020 17:13 autor: gazpacho
Kim jest Olga Tokarczuk? Jest feministką. Wspiera działania na rzecz ochrony środowiska, praw zwierząt, równouprawnienia i społeczeństwa obywatelskiego. Jest członkinią Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Regularnie uczestniczy w paradach równości (wikipedia)(tak dla przypomnienia Fundację Stefana Batorego założył nie kto inny tylko Georg Soros) „Trzeba będzie stanąć z własną historią twarzą w twarz i spróbować napisać ją trochę od nowa, nie ukrywając tych wszystkich strasznych rzeczy, które robiliśmy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów” – mówiła Tokarczuk w październiku 2015 r. w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info. Odebrała wówczas nagrodę Nike za „Księgi Jakubowe” – wybitną książkę, do której pisarka w fatalny sposób dopisała własną ideologię. Dziś Tokarczuk podtrzymuje te słowa. Mówi też o obronie klimatu, wolności kobiet i poparciu dla LGBT. Z takimi poglądami, swoim talentem i Noblem jest pewne, że „elity” o niej na pewno nie zapomną. W III RP są nagradzani głównie ci pisarze i artyści, którzy wypowiadają się źle o Polsce i są „proeuropejscy”. Nie można im odmówić talentu ani weny – tworzą bardzo dobre dzieła, czasami wręcz wybitne, tyle że ich poglądy są wymierzone we własną ojczyznę - pisze Dorota Kania (artykuł „Konkretnie o Tokarczuk: Nagroda za krytykę Polski!) Wystarczy sprawdzić, kto był laureatem nagród ustanowionych przez „elity” III RP oraz międzynarodowe gremia. Mało tego, tzw. elity przez całe lata starały się obrzydzić twórczość innych wybitnych pisarzy, którzy reprezentowali wolne, nieobciążone manierą liberalizmu poglądy-Herbert, Różewicz, Libera…

piątek, 25.09.2020 16:36:36 autor: BA

To prawda żydzi tak maja nienawidzą siebie i innych
piątek, 25.09.2020 15:40 autor: Andrzej64
Bardzo słusznie mądra kobieta.
piątek, 25.09.2020 16:02 autor: Borys
w zupełności popieram wpis