[FOTO, WIDEO] Rewolucja śmieciowa w Strzegomiu. Burmistrz "To koniec pobłażania"

czwartek, 9.5.2019 14:31 8048 9

Od kwietnia nowym operatorem zbierającym odpady w gminie Strzegom jest ENERIS Surowce. Przed spółką i mieszkańcami wyjątkowo trudne zadanie – zastosowanie wymaganych prawem zasad segregowania na 5 frakcji w miejsce dotychczasowego podziału na odpady suche i zmieszane. Co więcej, wprowadzony zostaje jednocześnie nowoczesny system monitorowania odbieranych odpadów, co ma pomóc osiągnąć 40% poziom odzysku surowców wtórnych jeszcze w 2019 roku!

Wymogi prawa i zdrowego rozsądku

Zmiana systemu segregacji odpadów w Strzegomiu wynika z zapisów prawa i ujednolicenia systemu zbiórki odpadów na 5 frakcji w całym kraju (metal i tworzywa sztuczne, papier i tekturę, szkło, bioodpady, odpady zmieszane). Segregacja ogranicza ilości odpadów marnotrawionych na składowiskach. Dzięki selektywnej zbiórce można odzyskać surowce nadające się do ponownego użytku lub przetworzenia i wykorzystania przy produkcji nowych materiałów. Dodatkowo ograniczane są ilości odpadów szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi.

Warto wiedzieć, że każda tona szkła z odzysku to 220 kg mniej wyemitowanego dwutlenku węgla przez hutę, a z 70 butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru. Te dane pokazują, że odpowiedzialne podejście do odpadów ma wpływ na codzienne życie.

- Nasza gmina przygotowywała się do wprowadzenia nowego systemu już od ubiegłego roku. Wystawa Strażnicy Planety, gra miejska w czasie Dni Strzegomia czy grupa robocza powołana w lutym ubiegłego roku – wszystkie te działania zmierzały do wypracowania jak najefektywniejszego systemu zbiórki, jej monitorowania i wieloetapowej edukacji. Efektem ma być transparentny i nowoczesny system, dzięki któremu gmina nie będzie ponosiła kar za zbyt niskie poziomy odzysku, a mieszkańcy będą mieli realny wpływ na ochronę środowiska. Dziś mówimy dość i koniec z pobłażaniem. Za chwilę będziemy mieli informację, że nie segregujemy i będziecie państwo obciążeni karami. Nie będzie od tego odwołania. Naprawdę żarty się skończyły - skomentował Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

W tym miejscu warto wspomnieć, że Strzegom być może w niedalekiej przyszłości stanie się miastem wzorcowym jeśli chodzi o segregację odpadów.

- Jestem już po rozmowach z wiceprezesem Enerisa i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i włożymy wysiłek w selektywną zbiórkę naszych śmieci być może Strzegom stanie się miastem wzorcowym dla innych polskich gmin. To moje marzenie, które mam nadzieję zostanie zrealizowane - podsumował burmistrz.

Nowe zasady i obowiązki

Zasady segregacji odpadów są takie same, niezależnie od zabudowy - wielorodzinnej czy jednorodzinnej. Od kwietnia odpady z plastiku i metalu powinny trafiać do żółtych pojemników, a odpady zmieszane i bio do czarnych. Obowiązek zaopatrzenia się w te dwa pojemniki leży po stronie użytkowników.

Z kolei odpady szklane należy wrzucać do zielonych dzwonów, które firma ENERIS rozstawia na terenie miasta. Podobnie z odpadami z papieru – do ich segregacji dedykowane są dzwony niebieskie.

Właściciele domów jednorodzinnych już dziś oddzielają frakcję bio, a do końca roku także mieszkańcy bloków będą wrzucali odpady biodegradowalne do brązowych pojemników, podstawionych przez ENERIS.

- Właściciele i pracownicy firm również zobowiązani są do segregowania odpadów wytworzonych w swoich zakładach. Nie należy ich mieszać z odpadami komunalnymi. Każda firma ma obowiązek zaopatrzenia się w pojemniki: czarny, żółty, niebieski i zielony, a do końca roku otrzymają od ENERIS pojemniki na bioodpady. W żadnym wypadku nie należy wyrzucać odpadów poprodukcyjnych, nawet jeśli jest to papier czy szkło, do miejskich pojemników typu dzwon. Sposób segregacji i ilość przekazywanych odpadów będą ściśle kontrolowane i weryfikowane z deklaracjami złożonymi w Urzędzie Gminy - powiedziała Jolanta Dryja, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Czipy, wagi i RFID – nowe pojęcia w słowniku odpadowym strzegomian

Nowy system odbioru odpadów komunalnych został zaprojektowany w taki sposób, by wyeliminować luki w bazach danych. Stąd wprowadzony zostaje system RFID pozwalający gminie w sposób obiektywny i niezależny od operatora gromadzić dane na temat odbioru odpadów. Możliwe jest to dzięki etykietom RFID (tzw. czip) umieszczonym na pojemnikach (czarnym i żółtym) oraz czytnikom i wadze zainstalowanej na śmieciarkach.

- Od czerwca każdy pojemnik na odpady zmieszane oraz plastik i metal będzie czipowany. Rozpoczynamy tym samym gromadzenia ważnych danych na temat poprawności zbiórki odpadów. Zbierane będą informacje takie jak: wielkość pojemnika i jego identyfikator, odbierana frakcja, waga odpadów zmieszanych, adres posesji, data i godzina odbioru, a także ewentualna przyczyna nieodebrania odpadów. Zainstalowanie czipów jest zgodne z prawem o ochronie danych osobowych (RODO) - podsumował Grzegorz Zarański, dyrektor ENERIS Surowce oddział we Wrocławiu.

Dane będą przetwarzane wyłącznie przez operatora systemu, czyli firmę ENERIS Surowce oraz Urząd Gminy Strzegom. Będą służyły celom statystycznym, ale też mają posłużyć uszczelnieniu systemu odbioru odpadów oraz weryfikacji deklaracji segregacji odpadów złożonych przez mieszkańców.

Więcej informacji możecie znaleźć państwo także na stronie internetowej czysty.strzegom.pl.

 

Przeczytaj komentarze (9)

Komentarze (9)

Andrzej czwartek, 09.05.2019 21:00
Czy ktoś sprawdza co Eneris robi z tymi posegregowanymi odpadami?
Strzegomianin piątek, 10.05.2019 21:22
No właśnie co z nimi robią Ci Francuzi z Eneris?
piątek, 10.05.2019 09:12
Może ktoś wreszcie zrobi porządek z wysypiskiem śmieci ,które "systematycznie...
Polak czwartek, 09.05.2019 23:05
A opłata za śmieci dwa razy większa i trzeba będzie...
Fachowiec piątek, 10.05.2019 06:47
Najgorzej czytac te wypociny osob nie majacych najmniejszego pojecia o...
Kokos czwartek, 09.05.2019 16:49
Ten to ma marzenia. Jak zwykle musi być przed szeregiem....
Mieszkanka czwartek, 09.05.2019 17:53
Wszystko pięknie tylko od początku maja śmietniki stoją pełne i...
snah czwartek, 09.05.2019 20:20
Może macie nie posegregowane jak sobie ten marzyciel wymarzył. Sprawdź...
Mieszkanka piątek, 10.05.2019 06:11
Tak cała ALEJA ma nieposegeregowane....