komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK
LOTTO

niedziela, 21 kwietnia 2019

Anzelma, Bartosza

Miała być galeria, jest doniesienie do prokuratury. Miasto też idzie do sądu

czwartek, 9.8.2018 10:31 , komentarze: 11 , odsłony: 5580
kategorie artykułu:

Najpierw mieszkańcy wspólnot okalających działkę, na której miała powstać galeria Zaułek Świętokrzyski powiedzieli dość i na ręce prezydent miasta złożyli petycję [KLIKNIJ]. Teraz kolejne osoby poszły o krok dalej i zawiadomiły prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokurenta spółki Blackrock Properties oraz jego wspólnika w innej firmie. Na drogę sądową występuje także Urząd Miasta w Świdnicy.

W nadesłanym do redakcji piśmie, które jest kopią złożonego do organów ścigania doniesienia czytamy, że przestępstwo zarzucane przez mieszkańców obu panom miało polegać na celowym wprowadzeniu w błąd urzędników państwowych Urzędu Miasta w Świdnicy w celu uzyskania odroczenia kar umownych o dużej wartości powyżej 1 miliona złotych. Zdaniem zgłaszających prokurent spółki celowo podawał nieprawdziwe informacje dot. m.in. podpisywania umów z firmami mającymi plany wynajmu powierzchni w galerii, miał także podkreślać, że firma posiada wystarczające zasoby pieniężne i możliwości finansowe, aby obiekt zbudować. Nigdy jednak, według treści zawartych w anonimowym zawiadomieniu, takie dokumenty jak promesa kredytowa czy gwarancja bankowa nie zostały przedstawione.

- Zleciliśmy sprawdzenie okoliczności podanych w tym piśmie. Samo zawiadomienie anonimowe mogło trafić do kosza, dlatego, że pod każdym takim doniesieniem należy się podpisać. Nie obowiązują nas w tej kwestii również żadne przepisy, które narzucają prokuraturze czas zajęcia się sprawą. Zgodnie z przepisami prawa możemy także odmówić wszczęcia postępowania - informuje szef świdnickiej Prokuratury Rejonowej, Marek Rusin.

Od ponad jedenastu lat kiedy to firma Blacrock Properties stała się właścicielem działki w sąsiedztwie Aresztu Śledczego, mieszkańcy czekają na rozpoczęcie budowy oczekiwanego Zaułka Świętokrzyskiego. Wielkiej, nowoczesnej galerii z mnóstwem sklepów, która miała wypełniać swoją powierzchnią dotąd nie zagospodarowany w sposób sensowny teren. 

Historia tych działek jest długa i kręta. Urząd w 2011 roku zniecierpliwiony brakiem jakichkolwiek symptomów świadczących o rozpoczęciu inwestycji, postanowił dokonać odkupu gruntu zapisanego w umowie sprzedaży tego terenu zawartej w 2007 roku. Ponieważ spółka sprzeciwiała się temu, sprawa trafiła do sądu. Po długotrwałej mediacji wypracowano kompromis. Miasto odstąpiło od swego żądania i odsprzedało inwestorowi dodatkowy teren. W czerwcu 2012 roku zawarta została ugoda pomiędzy miastem a spółką dotycząca gruntów przy ul. Świętokrzyskiej i Różanej. 

Paweł Skonieczny, prokurent spółki do, której należą działki przy ulicy Różanej po 7 latach (w październiku 2014 roku) stwierdził jednak, że grunty zakupił po bardzo zawyżonej cenie i żądał od miasta za pośrednictwem kancelarii prawnej z Krakowa 1 mln 230 tysięcy złotych. Ówczesny prezydent Wojciech Murdzek nie zgodził się zapłacić dodatkowych pieniędzy, uznając roszczenia za bezzasadne. Inwestor doszedł również do przekonania, że umowne zapisy dotyczące terminu realizacji obiektu komplikują rozmowy z bankami finansującymi budowę. W związku z tym zaproponował przesunięcie obowiązujących terminów o dwa lata. Tego również firmie odmówiono. Spółka zatem pod rygorem zapłaty kar umownych zobowiązała się rozpocząć budowę w czerwcu 2015 roku i zakończyć ją do grudnia 2017. Tak się jednak nie stało. Miasto naliczyło inwestorowi karę miliona złotych, która powinna trafić do miejskiej kasy na początku czerwca 2015 roku. Za kolejne kwartały opóźnień kara miała wynosić po 250 tysięcy złotych, w sumie 3,5 miliona złotych. W maju firma zwróciła się do miasta o zaniechanie egzekwowania pieniędzy. I władze na tę propozycję  wtedy przystały.

7 czerwca tego roku urząd poinformował o nałożeniu na spółkę kary.

- Miasto wysłało wezwanie do zapłaty. Termin płatności minął 31 lipca br. Spółka Blackrock Properties nie wpłaciła należności, dlatego przygotowywana jest dokumentacja, aby wystąpić na drogę sądową - informuje redakcję, Magdalena Dzwonkowska, rzecznik UM Świdnica.

 

Wasze komentarze

przed wyborami się zdecydowali straszyc sądem?
piątek, 10.08.2018 08:25 autor:
Wojtek coś przytulił i po kłopocie a teraz udaje że...
czwartek, 09.08.2018 11:40 autor: Xawery
Pamiętaj, że nie jesteś anonimowy, a za takie grube oszczerstwo spokojnie można cię pozwać na drogę sądową. BMS zanim podpisała prolongatę z całą pewnością dokładnie sprawdziła dotychczasowe umowy i na bank byłaby przeszczęśliwa, gdyby coś niefartownego na poprzednią władzę znalazła i mogła to wszem i wobec ogłosić.

czwartek, 09.08.2018 19:22:53 autor:

No to obadamy czy miasto odzyska kasę
czwartek, 09.08.2018 11:03 autor:
jak widac raczej salo wszystkim to idzie
czwartek, 09.08.2018 11:14 autor:
A parking jak był tak jest i ma się dobrze,...
czwartek, 09.08.2018 10:42 autor:

wczoraj, 22 godz temu
3
sobota, 20.4.2019 08:00
3
piątek, 19.4.2019 11:53
103
czwartek, 18.4.2019 17:46
4
wtorek, 16.4.2019 00:00
czwartek, 18.4.2019 09:15
2
środa, 17.4.2019 13:23
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
Majówka na Węgrzech
Majówka na Węgrzech
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD