Kolejny kierowca zatrzymany bez uprawnień

piątek, 24.9.2021 10:14 365 0

Kolejny kierujący z cofniętymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdów wpadł podczas kontroli drogowej. Po raz kolejny mówimy stanowcze nie wszystkim niestosującym się do przepisów w tym zakresie. Przypominamy również jakie kary mogą spotkać osoby, które wsiadają za kierownice swoich pojazdów nie mając do tego wymaganych uprawnień.

67-letni mieszkaniec powiatu świdnickiego poruszał się samochodem marki VW T-5 po drodze publicznej bez prawa jazdy i pomimo decyzji Starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów Wydziału Ruchu Dreogowego świdnickiej komendy . W trakcie kontroli funkcjonariusze ustalili, że decyzją Starosty Świdnickiego z  2019 roku  kierujący ma cofnięte uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Policjanci kolejny raz przypominają. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć na sprawcę wykroczenia mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, który to natomiast ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

Przypominamy, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień, kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może natomiast trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

Źródło: swidnica.policja.gov.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)