KOD wyrusza w objazd po Dolnym Śląsku. Aktywiści pojawią się także w Świdnicy

środa, 7.2.2018 15:09 2388 1

- 5 lutego na terenie Dolnego Śląska ruszyła akcja „Gąsienice Tour 2017 PL” – międzynarodowy projekt artystyczno-satyryczny, którego celem jest walka z politycznym populizmem - informują działacze Komitetu Obrony Edukacji i zapraszają na happeningi w wielu miastach Dolnego Śląska. Także w Świdnicy.

- Założeniem projektu jest pokazanie społeczeństwu, czym jest populizm, jak gra na ludzkich emocjach i jaki jest prawdziwy cel wykorzystujących go polityków. Celem tym nie jest poprawa losu współobywateli ani lepsza organizacja aparatu państwowego, lecz po prostu władza, najlepiej władza niczym nieograniczona, pozwalająca na nieliczenie się z wyborcami, a wreszcie władza zachłanna, nienasycona, konsumująca zgromadzone zasoby i niszcząca wartości. Właśnie taki typ władzy symbolizują gąsienice zjadające liść z napisem „demokracja” – główny element instalacji artystycznej, która od października pojawia się w kolejnych polskich miastach. Odwiedzimy wiele miejscowości Dolnego Śląska, będziemy rozdawać ulotki zachęcające do uczestniczenia w wyborach, a w większych miejscowościach zorganizujemy happeningi. Ale przede wszystkim chcemy rozmawiać z ludźmi - mówią organizatorzy.

8 lutego – Bolków Trzebnica, w Świdnica  Rynek, w godzinach 14:30 do 15:30

9 lutego – Oborniki Śląskie, Trzebnica, Oleśnica, Długołęka

10 lutego – Wrocław: objazd i happening na Rynku pod Pręgierzem o godz. 15:00

11 lutego – Objazd Legnica oraz happening

12 lutego – Lubin, Głogów, Polkowice

13 lutego – Lubań

14 lutego – Zgorzelec

15 lutego – trasa Zgorzelec-Wałbrzych

16 lutego – Dzierżoniów

17 lutego – Wałbrzych: objazd i happening

18 lutego – Kłodzko

- 10 lutego aktywiści ze środowisk prodemokratycznych i wolnościowych planują wspólny happening na wrocławskim Rynku, podczas którego mieszkańcy będą mieli możliwość osobiście zadać pytania przedstawicielom organizacji prodemokratycznych oraz partii, które zgodzą się rozmawiać z obywatelami. Zaprosiliśmy wszystkie ugrupowania. Specjalne stoisko będzie poświęcone OKW – projektowi Obywatelskiej Kontroli Wyborów organizowanemu przez KOD.Instalacja została zaprojektowana na paradę w Düsseldorfie przez Jacquesa Tilly'ego, artystę znanego ze śmiałych satyr politycznych. Po paradzie miała zostać zniszczona, jednak zainteresowali się nią aktywiści z czeskiej grupy Kaputin. Czesi przemierzyli z nią cały kraj, tłumacząc rodakom, dlaczego nie należy dać się zwieść chwytliwym populistycznym hasłom, a przede wszystkim dlaczego jest tak ważne, by uczestniczyć w wyborach i dać odpór odśrodkowym ruchom prawicowym, które chcą zniszczyć wspólnotę europejską. Po Czechach przyszła kolej na Polskę. My również uważamy, że należy mówić otwarcie o zagrożeniu demokracji przez ruchy populistyczne i nie bać się nazywać rzeczy po imieniu. Mamy nadzieję wzbudzić ferment, który przeciwstawi się fali fałszu i zobojętnienia, a przede wszystkim przypomni ludziom, że to oni sami, nikt inny, są odpowiedzialni za przyszłość swojego kraju - dodaje Anna Kowalczyk-Derlęga, członek zarządu KOD Wrocław.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

hgh środa, 07.02.2018 15:18
Kijowski będzie? Przekazałbym mu trochę kasy bo podobno nie ma...